Devlet Yardımları

Yeşil Kart Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Yeşil kart kimlere verilir? Nasıl alınır? Yeşil kart, sosyal güvencesi olmayan, ihtiyaç sahibi, kimsesiz, fakir ve maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşların sağlık güvencesi olması için verilen belgeye denir.

Türkiye’de yaşayan vatandaşları büyük bölümü sosyal güvencesi olduğu için SGK ve Bağ-Kur ile sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar.

Bunun dışında kalan vatandaşlar yani herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için verilen yeşil kart ile her türlü sağlık hizmetinden yararlanabilirler.

Yeşil Kart Sağlık Sigortası Nedir?

Yeşil kart sağlık sigortası nedir? Yeşil kart kimlere verilir, ülkemizde yaşayıp da herhangi bir sosyal güvencesi olmayan sağlık kuruluşlarından yararlanamayacak olan vatandaşlarımıza verilen bir belgedir. Ülkemizde birçok kişi sigorta kapsamında sağlık hizmetinden yararlanmaktadır.

Ancak çok az bir vatandaşımızın herhangi bir sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Yeşil kart 3816 Sayılı Kanun ile ihtiyaç sahibi sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden ücretsiz olarak yararlanmasını sağlayan belgedir.

Yeşil kart sahibi olan vatandaşlar devlet hastanelerinde istedikleri sağlık hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde yeşil kart uygulaması bulunmaktadır. Bunun üzerine ülkemizde bulunan yeşil kart uygulaması sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar için planlanmıştır.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart nasıl alınır? Maddi anlamda ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ya da herhangi bir geliri bulunmayan, yardıma muhtaç, ihtiyaç sahibi kişiler için yeşil kart tamamen hayat kurtarıcıdır. Sağlık alanında bir çok olanaktan faydalanmanızı sağlayan yeşil kart günümüzde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız için çok önemlidir.

Yeşil almak için öncelikle gelir testine tabi tutulmaları gerekir. Gelir testinden sonra yeşil kart başvurusu için gerekli belgelerin Ne oldu bağlı olduğunuz Kaymakamlık tarafından belirtilecektir.

 Yeşil kart kimlere verilir, yeşil kart almak istiyorsanız öncelikle bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartların başında gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Gelir testi yaptırmak için de nüfusa kayıtlı olduğunuz Kaymakamlıkta bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurabilirsiniz.

Daha gelir testi sonuçlandıktan sonra bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmelisiniz.

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Yeşil kart kimlere verilir? sorusu ihtiyaç sahibi olan maddi anlamda sıkıntı yaşayan ve sağlık güvencesi olmayan vatandaşlarımızın en çok merak ettiği sorudur.

Yeşil Kart Şartları

  • Hane içerisinde yaşayanların net gelirleri toplamı asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor.
  • Yeşil kart başvurusu yapan kişinin herhangi bir sigortası bulunmaması gerekiyor.
  • Yeşil kart başvurusu yapan kişinin vergi veya çiftçilik kaydının kesinlikle olmaması gerekmektedir.
  • Emeklilik halinin olmaması gerekiyor.

Yeşil kart kimlere verilir sorusunun cevabı yukarıdaki şartları yerine getirdiğiniz takdirde yeşil kart başvurusu yaptıktan sonra SGK tarafından 60/C-1 eski adıyla yeşil kartlı olarak GSS tescilinizin açıldığı onaylanır.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sorgulama İçin Tıklayın…

Yeşil Kart Ne Zaman Çıkar?

Yeşil kart ne zaman çıkar? Yeşil kart kaç günde çıkar 2020 gibi sorularınızın yanıtı olarak size; kaymakamlıkta yaptırdığınız gelir testi ne kadar hızlı sonuçlanırsa o kadar kısa sürede yeşil kart sahibi olursunuz.

Gelir testi başvurusunun onaylanması ve incelenmesi yaklaşık olarak 10-15 gün sürebilmektedir. Gelir testi sonuçlandığı anda SGK’ya giderek GSS tescilinizi açtırıp, sağlık hizmetinden aynı gün yararlanabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvuru

Yeşil kart başvuru 2020 yılında yapmak isteyen vatandaşlar ilk olarak gelir testi yaptırması gerekmektedir.

Gelir testiniz sonuçlandıktan sonra kaymakamlıkta başvuru formu doldurmanız gerekebilir.

Yeşil Kart Başvuru Formu

Yeşil Kart Kimlere Veriliyor? Nasıl Alınır?

yeşil kart başvuru formu

Yeşil kart kimlere verilir? Bazı kaymakamlıklarda başvuru formu yerine başvuru dilekçesi istenmektedir. Biz bunu da sizin için düşündük ve yeşil kart başvuru dilekçesi örneğini hazırladık.

Yeşil Kart Başvuru Dilekçesi

yeşil kart başvuru dilekçesi

Yeşil Kart Sorgulama

Yeşil kart sorgulama işlemi için E-Devlet sistemine giriş yapıp Sosyal Güvenlik ve Sigorta işlemleri menüsünden öğrenebilirsiniz.

Yeşil Kart Faydaları

Yeşil kart faydaları nelerdir? Yeşil kart ne işe yarar? Yeşil kart kimlere verilir? Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşlarımızın, ülkemizde bulunan devlet hastanelerinde istediği sağlık hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilmeleri için verilmektedir.

Yeşil Kart SGK

Yeşil kart SGK, yeşil kart başvurusu yaptıktan ve gelir testiniz sonuçlandıktan sonra mutlaka bağlı bulunduğunuz SGK’ya gitmeniz gerekmektedir. SGK’da GSS tescilinizi açtırmanız gerekmektedir.

Yeşil Kartlılara Yardım

Yeşil kartlılara yardım her alanda yapılmaktadır. Sosyal yardımlar konusunda bilgi alıp, ihtiyacı olan ne varsa yeşil kart sahibi başvuru yapabilir.

Devlet Yardımları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın…

Yeşil Kart 1000 tl Başvuru

Yeşil kart 1000 tl başvuru yapmak için herhangi bir yere başvurmanız gerekmemektedir. 1. ve 2. fazdan otomatik olarak yararlanabilirsiniz.

Ancak 1. ve 2. fazdan yararlanmadıysanız 3. fazdan yararlanma şansınız mevcuttur. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapıp Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil Kart Amerika

Yeşil kart Amerika yani green card olarak bilinen sistem Amerika Birleşik Devletleri sınır içerisinde süresiz çalışma ve yaşama hakkı vermektedir.

Herkesin merak ettiği sorular olarak green card nasıl alınır? green card kaç yıllık? green card başvuru şartları nelerdir? green card başvurusu nasıl yapılır? soruları olmuştur.

Ülkemizdeki yeşil kart ile green card tamamen farklıdır.

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası ile sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanılan yeşil kart tamamen karıştırılmaktadır. İkisi birbirinden ayrı durumlardır.

Yeşil kart sigortası motorlu taşıtlar için yapılan ve yeşil kart sistemi olan ülkelere seyahat ederken ya da ülke içerisindeki oluşan kazalar sonucunda oluşan zararın giderilmesi için yapılan sigortadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat