devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Yeşil Kart İçin Gerekenler ve Yeşil Kart Alma Şartları Nelerdir?

Yeşil Kart İçin Gerekenler ve Yeşil Kart Alma Şartları Nelerdir?

Yeşil Kart İçin Gerekenler ve Yeşil Kart Alma Şartları Nelerdir? Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara, devlet tarafından tanınan sosyal güvenceye verilen ada yeşil kart denir. Yeşil kart aslında bir sosyal güvencedir. Geçmişten bugüne gelinceye dek yeşil kart ile ilgili pek çok soru gündeme gelmektedir.

Biz bugün sizlere; yeşil kart kimlere verilir? Yeşil kart başvurusu nasıl yapılır? Yeşil kart başvurusu için gereken belgeler? Yeşil kart başvurusu nereden yapılır? Sorularının cevabını vermeye çalışacağız. Tüm detayları okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Sosyal güvencesi olmayan ve aynı zamanda maddi durumu yetersiz olan kişilere verilen yeşil kartı almak için bazı şartları karşılamanız gerekiyor. Peki, milyonlarca kişinin yararlandığı yeşil kart nasıl alınır? Yeşil kart kimlere verilir?

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil Kart, SGK bünyesinde olmayan kişilerin, sosyal güvenceye alınarak, geçimlerini sağlayabilecekleri bir gelir elde edebilmesini sağlayan hizmettir. 3816 sayılı kanuna göre, yardıma muhtaç ve sağlık güvencesi olmayan kişilere verilen yeşil kart, ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeleri için verilmektedir.

Yeşil Kart Kimlere Verilir?

Yeşil kart öncelikle SGK bünyesinde bulunmayan ve maddi durumu kötü olan kişiler için sağlanan bir sağlık hizmetidir. Fakat yeşil kart almak için elbette bunlar yeterli değildir. Yeşil kart kimlere verilir? Yeşil kart alabilmenin şartları nelerdir?

 • Yeşil kart alabilmek için, evde yaşayan kişi başına gelir ortalaması asgari ücretin 1 bölü 3 ünün altında olması gerekir.
 • Yeşil kart çıkarılacak kişinin vergi ya da çiftlik kaydı bulunmaması gerekir.
 • Yeşil kart alacak kişinin emeklilik halinin bulunmaması gerekir.
 • Yeşil kart başvurusu yaptığınız takdirde başvurunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değerlendirildikten sonra onaylanır ve yeşil kartı almaya hak kazanırsınız.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil kart başvurusu yapmak için öncelikle gelir testi yapılması gerekmektedir. Gelir testini yaptırabilmek için ikamet ettiğiniz adrese bağlı olan Kaymakamlık Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına başvurabilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Dayanışma Ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yapılan incelemeler sonucu gelir testini geçtikten sonra, Valiliğe ya da Kaymakamlığa giderek bizzat başvuru yapmanız gerekir.

Yeşil Kart İçin Gerekenler

Yeşil kart için gerekenler 2020 yılında; Maddi durumu kötü olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunmayan vatandaşların sağlık alanından ücretsiz yararlanmak için kullandığı yeşil kart başvurusu için gereken belgeler şunlardır;

 • Kimlik,
 • Nüfüs Kayıt Örneği,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • İkametgah Belgesi

Bu evrakları tamamladıktan sonra Kaymakamlıklara ya da Valiliklere giderek başvuru yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz başvurunuz kurum görevlileri tarafından değerlendirmeye alınıp, olumlu olduğu takdirde yeşil kartınızı alabilirsiniz.

Yeşil Kart Başvurusu Nereden Yapılır?

İhtiyacı olan kişilere verilen yeşil kart başvurusu yapmak için eğer il de ikamet ediyorsa Valiliklere, eğer ilçede ikamet ediyorlarsa da bağlı bulundukları Kaymakamlıklara başvurularını gerçekleştirebilirler.

Başvuruları kabul eden Kaymakamlık ve Valiler, başvuru sahibinin yeşil kart almak için gereken şartları taşıyıp taşımadığını araştırdıktan sonra gereken kararı verir. Olumlu sonuçlandığı takdir de de kısa sürede yeşil kartınız evinize gelecektir.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart nasıl alınır sorunuzun cevabı için, yeşil kart başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımızın bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getirenlere yeşil kart verilir.

Yeşil Kart Alma Şartları

 • Başvuran kişinin kesinlikle herhangi bir sosyal güvencesi olmaması gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin aile üyelerinin aylık kazancı ve sosyal sigorta primlerinin dışındaki miktarın 1/3’ünden kesinlikle az olması gerekmektedir. Asgari ücret net olarak 2.324 TL’dir ve 3 bölündüğünde 774 TL’ye denk gelmektedir.
 • Özel bir kanun gereği uygun görülen kişinin yeşil kart başvurusu yapabildiği bilinmektedir.

Yeşil Kart Şartları

Yeşil kart şartları 2020 yılında yerine getirilen şartlar sonucu başvuru yapılabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeşil kart özel bir kanun gereği gerekli görülen kişilere verilmektedir.

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası bilinen bir sigorta türü değildir. Yeşil kart sigortası tamamen aracı olan bireylerin yaptırdığı bir sigorta türüdür.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.