Devlet Yardımları

Yaşlılık Maaşı

Yaşlılık Maaşı; Yaşlılık insanların son demidir. İnsanlar belirli bir süre çalıştıktan sonra yaşanır ve çalışamaz. Genç yaşında kendini herhangi bir güvenceye almadıysa devletten yardım bekler.

Yaşlılık Maaşı Nedir?

Yaşlılık maaşı nedir Sorusunu yaşlandıktan sonra geçinemeyen herkes düşünür. Öncelikle şunu bildirmek isterim ki bu maaşın diğer adı 65 yaş üstü maaşıdır. Yani 65’den büyük olmanız şarttır.

Yaşlılık insanların 65 yaşından sonra maddi olarak yetinemediği zamanlarda verilmektedir. Bunun için yaştan başka şartlarda vardır.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

Yaşlılık maaşı ne kadardır? Yaşlılık maaşı ne kadar oldu sorusunun cevabı geldi. %5 zam %15 derken devlet zammı %10 olarak belirledi ve yeni zamlarla birlikte yaşlılık maaşı 701 TL olarak kayıtlara geçti.

Yani yaşlılık maaşı ne kadar 2020 2022 yılları arasında soracak olursanız tam olarak 701.32 TL olmuştur.

yaşlılık maaşı

Yaşlılık Maaşı Sorgulama 

Yaşlılık maaşı sorgulama nasıl yapılır? Maaşım ne kadar oldu yaşlılık maaşım yattı mı sorularını öğrenmek artık çok kolay oldu. PTT lerden alacağınız bir e devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile e devlet ten sorgulama yaparak kolay şekilde öğrenebilirsiniz.

Yaşlılık aylığı bağlandığında kişiye bilgi yazısı ve SMS gönderilmektedir. Ayrıca yaşlılık aylığı hakkında bilgiyi de E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır? 

Yaşlılık Maaşı Almanın Şartları

Yaşlılık insanların son çağlarında en büyük sorunu olmuştur. İnsanlar hem yaşlılıktan çalışamamakta iken aynı zamanda dar gelirli olunca çareyi devlette bulmuştur. Yaşlılık maaşı almanın şartları şöyledir.

  1. 65 Yaşını kesinlikle aşmanız gerekmektedir.
  2. Bu hakkı iddia eden yaşlı kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacaktır.
  3. Yaşlılık maaşı isteyen kişinin madden mülkü olmaması da bir diğer şarttır.

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaşlılık maaşı başvurusu nasıl yapılır? Bu başvuruyu yapmak için neler lazımdır?

  1. Mal müdürlüklerinden alınacak bir yaşlılık maaşı başvuru formu gerekmektedir.
  2. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğine gitmek gerekmektedir.
  3. Müracaatta nüfus kayıt örneği gerekmektedir

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık maaşı nasıl alınır konusunda aylık ödemeler PTT ve banka ile kurumun arasındaki anlaşmaya göre değişkenlik göstermektedir.

Yaşlılık maaşı ödemesi Cumartesi gününe geliyorsa Cuma günü ödemeye yapılır. Yaşlılık maaşı ödemesi Pazar gününe denk geliyorsa ödeme Pazartesi günü gerçekleşir.

Yaşlılık Aylığı Koşulları

Yaşlılık aylığı koşulları, ilk defa sigortalı olunan tarihe bakılarak değişkenlik göstermektedir.

08/09/1999 yılı öncesi sigortalı olarak işe başlayanlar yaşlılık aylığına hak kazanmaları için sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartlarını aynı anda yerine getirmesine bakılmaktadır.

Sigortalılık süresi ve prim gün sayısını yerine getirmiş ancak gerekli yaş şartını yerine getirmeyen sigortalılara yaşlılık aylığı bağlanmaz. 3 şartın da yerine getirilmesi gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat