Sorgulama İşlemleri

Vergi Borcu Yapılandırma

Vergi borcu yapılandırma için Türkiye Cumhuriyeti’nin 7143 sayılı kanununa bağlı olarak vergi borçları yapılandırılmaktadır. Vergi borçlarının tamamen silinmesi şimdilik söz konusu değildir ancak vergi dairesine giderek kendi durumunuza göre yapılandırma yaparak ödeme planı çıkartabilirsiniz.

Vergi dairesine gitmek yerine E-Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesinden vergi borcunuzu da yapılandırıp ödeme planınızı oluşturabilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma

Vergi borcu yapılandırma yılında kamuoyunda beklentiler oldukça yüksek boyutlara ulaştı. Bu dönemde çeşitli sebeplerden dolayı bir çok vatandaş vergi affı çıkmasını beklemektedir.

vergi borcu yapılandırma

Vergi borcu yapılandırma olarak 6736, 7020 ve 7143 yapılandırma hakkı bozulanlar için de vergi affı gündeme gelmiştir. Bunun için devlet tarafından gerekli görüşmeler yapılıp yeni paketler gündeme gelecektir.

Vergi Borcu Ödeme

Vergi borcu ödeme gerçekleştirecek vatandaşların öncelikle kendilerine bir ödeme planı çıkartmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise ödeme yöntemine göre indirim ve yapılandırma yapılacaktır.

Vergi borcu ödeme yöntemleri arasında kredi kartı, banka havalesi ve nakit olarak belirtilen bankalara ve vergi dairesi veznelerine yapılabilmektedir. Ancak yapılandırılan vergi borçlarının taksitlerinin ödeme tarihlerinin kesinlikle geçirmemeleri gerekmektedir.

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu sorgulama için binlerce vatandaşın sorduğu ilk soru ” vergi borcu nasıl sorgulanır?  ” sorusu olmuştur.

Eğer siz de bu soruyu soruyorsanız vergi borcunuz var mı yok mu diye düşünüyorsanız yazımızda size vergi borcu sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olacağız.

Kısa Çalışma Ödeneği Nereden Alınıyor? Sorgulama İşlemleri

Kısa Çalışma Ödeneği Nereden Alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

Vergi borcu nasıl sorgulanır? vatandaşlarımızın merak ettiği vergi borçları bir çok kişide stresli günler de ortaya çıkarmıştır. Bunun için yapmanız gerek internet üzerinden E-Devlet kapısından GİB’e bağlı vergi borcu sorgulama sisteminden kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Vergi Borcu Yoktur

Vergi borcu yoktur yazısı almak için de E-Devlet üzerinden GİB’e bağlı Borcu Yoktur Yazısı Talep Girişi sisteminden gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcu Taksitlendirme

Vergi borcu taksitlendirme için ilk olarak gerekli makamlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Maliye Bakanlığı’na bağlı belediyeler, il özel idarelerine ve büyükşehir belediyelerine yazılı olarak başvurmalısınız.

Yazılı olarak başvuru dışında internet üzerinden de başvurunuz yapılabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) bağlı internet sitesinden gerçekleştirilmektedir. Buradan da Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu bölümüne girerek buradan isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcu Erteleme

Vergi borcu erteleme konusu tamamen hükümet yetkililerin vereceği bir karardır. Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü yüzünden yeni yapılan açıklama ile bankalara olan kredi borçları ve vergi ödemeleri ertelendiğini duyurdu.

Şu kötü günlerin atlatılmasından sonra da gerekli açıklama tekrardan yapılacaktır.

Vergi Borcu Öğrenme

Vergi borcu öğrenme için E-Devlet üzerinden GİB’e bağlı vergi borcu sorgulama sistemine girerek vergi borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Vergi Borcu Affı

Vergi borcu affı çıktı mı çıkacak mı diye merak edilirken, daha önceki zamanlarda yapılandırma haklarının bozulmasından sonra tekrar beklemeye geçenler için vergi cezalarına af getirildi.

6736, 7020 ve 7143 sayılı kanunlarda yapılandırma hakkı verilip ancak ödeme yapmayanlar için tekrardan yapılandırma gündeme geldi. 3 farklı yeni vergi yürürlüğe konuldu.

Bu durumda teklif edilen vergi borcu affı ile daha önceden vergi borçlarını ödemeyenler için kesilen cezalar olsa da, cezalarının ilk kez işlenip işlenmediğine bakılmaksızın %50 oranında indirim yapılacağı belirtilmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu