Sorgulama İşlemleri

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Türk insanı doğuştan askeriyeye olan yatkınlığıyla bilinen bir ulustur. Günümüzde de askerliğe olan ilgi bir hayli fazladır.

Bu askeri görevler içinde uzman çavuş alımı son dönemde bir hayli öne çıkmaktadır. İnsanların askere giderken kafasında bulunan sorulardan biri olan uzman çavuş nasıl olunur bende uzman çavuş olabilir miyim sorusunu cevaplayacağız. Uzman çavuş olmak için önce şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartlar.

Uzman Çavuş Şartları

1.Türkiye Cumhuriyeti devletine ait vatandaş olmanız gerekmektedir.

  1. Askerlikten terhis olduktan sonraki süreç olmamalıdır.
  2. Askerlik sürecini er veya erbaş olarak tamamlamanız gerekmektedir.
  3. 25 yaşını aşmamanız gerekmektedir. Yoksa sürece dahil olamazsınız.
  1. Daha önce bir askeri okuldan atılmamış olmak.
  2. Askeriyede rütbeli olarak görev yapmamış olmak da gereken şartlardan biridir.
  3. Herhangi bir suçtan hüküm giymemek lazım olan şartlar arasında önemle bildirilen maddelerden bir tanesidir. Siyasi suç ve günümüzde örnek olarak feto gibi örgütlerle bir kurumdan uzaklaştırılmamış olmak.
  4. Askerlik göreviniz boyunca üstleriniz tarafından hakkınızda herhangi bir kayıtlara geçen şikâyetin olmaması lazımdır.
  5. Askerliğe engel olacak herhangi bir sağlık engeli olmamak lazım gerekmektedir.

Yukarıda ki maddeler dahilin de bir sıkıntınız yoksa başvuru yapabilirsiniz.

uzman çavuş nasıl olunur?

Uzman Çavuş Alımı

Uzman çavuş alımı gerekli prosedürleri yerine getirip gereken heyetleri geçtikten sonraki süreçtir. Bu süreç de askeriyenin bir alım yapması da gerekmektedir.2018 ve 2019 yıllarında alımlar fazlaca yapılmakla birlikte 2020 için henüz TSK bir açıklama yapmamıştır. Bu yılda yine alım beklenmektedir. Bu süreci e devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir?

Uzman Çavuş Başvurusu

Uzman çavuş başvurusu askeri dönem veya askeriye bittikten sonra 3 yıl içinde yapabileceğiniz bir süreçtir. E-Devlet üzerinden TSK sitesine girerek bu süreci takip edip başvuru yapabilir ve süreci takip edebilirsiniz.

Uzman çavuş başvurusu için er ve erbaşların askerlik sırasında da başvuru yapmaları mümkündür. Bunun için askerde bölüğünüzdeki rütbeli subay ve astsubaylardan bilgi alabilirsiniz. Daha sonrasında size geri dönüş yapıldığında sınavlarına ve mülakatlarına girebilirsiniz.

Jandarma Uzman Çavuş Alımı

Jandarma uzman çavuş alımı bu yıl beklenen süreçlerden bir tanesi olmakla birlikte bu yıl da alımların yapılacağı kulislerde konuşulmaktadır. TSK’nin herhangi bir açıklaması olmasa da bu süreç E-Devlet üzerinden takip edilebilinir.

Uzman Çavuş Olmak

Uzman çavuş olmak her erkek bireyin yapabileceği bir görevdir. Uzman çavuş olmak için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Uzman çavuş sınavları ve mülakatına girebilir, kazanmanız durumunda uzman onbaşı rütbesinden görevinize başlayabilirsiniz.

Uzman Çavuş Rütbesi

Uzman çavuş rütbesi astsubay sınıfına girmektedir. Astsubay çavuşun alt kıdeminde yerini almaktadır. Astsubay çavuşlar astsubaylık okulu ile görevlerine başlamaktadırlar.

Uzman Çavuş Maaş

Uzman çavuş maaşı yeni başlayanlar için 4453 TL ile 4792 TL arasında değişmektedir. Ancak Güneydoğu’da görev yapanlar için OHAL parası ve operasyon parası da ekstra verilmektedir.

Yapılan her operasyonla daha fazla ücret alınabilmektedir. Güneydoğu’da görev yapan uzman çavuş maaşı ortalama 6200 TL ile 7500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu