Sorgulama İşlemleri

TEV Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

TEV bursu nasıl alınır konusundan önce TEV nedir? konusuna değinmek istiyoruz.

Vehbi Koç tarafından kurulan Türkiye Eğitim Vakfı, bir çok gönüllü bağışçılarının da desteğiyle birlikte bir çok ihtiyaç sahibi öğrenciye 1967 yılında beri burs vermektedir.

İhtiyaç sahibi binlerce öğrenciye burs veren TEV, burs dışında okul da açıp ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşan hayır kurumudur. Vehbi Koç önderliğinde, gönüllü hayırseverler aracılığıyla kurulan bu vakıf, bir çok ihtiyaç sahibi öğrenciye kucak açarak, eğitimlerinden maddi destek vermiştir vermeye devam etmektedir.

TEV Bursu Nedir?

TEV bursu nedir sorusunu bir çok kişi sorarken, 1967 yılında Vehbi Koç’un önderliğinde 205 hayırsever insan ile yola başlayan hayır kurumudur.

Ülkemizde eğitim gören ve görmek isteyen bir çok öğrencinin yanında olan TEV, her türlü yardım konusunda maddi imkanı olmayan öğrencilerin okuyabilmesi için kurulmuştur.

Sosyal adalet ilkesiyle yola çıkan, eşit haklar vererek fırsat eşitliği sağlamak için her öğrenciye yardım amaçlamıştır.

TEV Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Türkiye’de parasız ve mecbur olan ilköğretim okumaya çalışan ve maddi imkansızlık içerisinde bulunan öğrencilerin imkanlarını sağlamak ve eğitim hayatı boyunca belirli şartlar çatısı altında burs vermeye devam etmektedir.

Devlet Bursu Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

TEV Bursu Şartları Nelerdir?

TEV bursu şartları yerine getirilmeden bursun çıkması kesinlikle söz konusu değildir. Şartların bir tanesi bile yerine getirilmemesi durumunda TEV bursundan yararlanamazsınız.

Her öğrenciye eşit haklar veren bu hayır kurumunda, torpil konusu söz konusu bile olamaz. Şartların yerine getirilip getirilmediği mütevelli heyeti tarafından onaylanmaktadır.

TEV Bursu Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekiyor
 • Kamu ya da özel kurumlardan herhangi bir şekilde burs almıyor olmanız gerekiyor
 • Maddi getirisi olan hiç bir işte çalışmıyor olmanız gerekiyor
 • Gelir durumunuza göre ihtiyaç sahibi olmanız gerekiyor
 • Ara sınıfta okuyanlar bir önceki sınıfta başarısız olmaması ve üst sınıfa geçmeniz gerekiyor

TEV Bursunu Kimler Alabilir?

TEV bursunu her öğrenci alamamaktadır. Kimler alabilir konusunda belirlenen şartları yerine getirenler burstan yararlanabilir.

Bazı durumlarda ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin de başvurup, burstan yararlanamadığı durumlar da mevcuttur.

TEV Bursundan Yararlanamayacaklar

 • Vakıf üniversitesi okuyan öğrenciler
 • Açık öğretim okuyan öğrenciler
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Ücreti değişim programı altın bulunan öğrenciler
 • Hükümlü öğrenciler
 • Öğrenim sırasında yüz kızartan bir eylemde bulunup disiplin cezası almış öğrenciler
 • Yurt dışında eğitim alan öğrenciler
 • 25 yaşından büyük öğrenciler
 • Aynı aile içerisinde TEV bursundan yararlanan kardeşi olan öğrenciler bu burstan yararlanamazlar

TEV den kimler yararlanabilir ya da kimler TEV bursundan yararlanamaz konularına da açıklık getirmiş olduk.

KYK Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

TEV Bursu Ne Kadar?

TEV bursu ne kadar sorusu çok sık sorulan soru arasında yerini almıştır. TEV bursu 2020 yılı eğitim döneminde aylık olarak 700 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrenim görülen 9 ay boyunca bu burstan yararlanılmaktadır. Eğitim dönemi tatile girdiği anda burs otomatik olarak kesilmektedir.

TEV Bursu Nasıl Alınır?

TEV bursu almak isteyen öğrencilerin ilk sorduğu soru TEV bursu nasıl alınır? olmuştur. TEV bursu almak isteyen öğrencilerin 20 Eylül ile 18 Ekim tarihleri itibariyle TEV internet sayfasını takip edip form doldurmaları gerekmektedir.

TEV bursu başvuru formu internet sitesinden doldurulup yazıcı aracılığıyla çıktısı alınarak imza attırılıp gerekli prosedürlerin takip edilmesi istenecektir.

TEV Bursu Başvuru

TEV bursu başvuru için TEV internet sitesinden başvuru formu doldurularak, çıktısı ile imza attırılması gerekmektedir.

TEV başvurusu nasıl yapılır sorusunun en net cevabı; burs başvurusu yapacak öğrencilerin 20 Eylül ile 18 Ekim tarihleri arasında internet sitesinden yapılan açıklamaları takip etmeleri gerekmektedir. Burada gereken bütün detaylar ayrıntılı bir şekilde açıklanmaktadır.

TEV Bursu Başvuru Formu

TEV bursu başvuru formu doldurmak için kesinlikle cep telefonu kullanılmamalıdır. Mutlak bilgisayar ile formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunu TEV’in internet sitesinden doldurabilirsiniz.

Burada unutulmaması gerek en önemli ayrıntı ise; Doldurulan formun mutlaka çıktısı alınması gerekiyor.

Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

TEV Bursu Ne Zaman Açıklanacak?

TEV bursu ne zaman açıklanacak konusuna gelecek olursak; TEV internet sitesinde de belirtildiği gibi burs sonuçları Kasım-Aralık aylarında belli olmaktadır.

Burs almaya hak kazananlar e-posta yoluyla bilgilendirilip, onaylamaları isteniyor. Bursu onaylamayanların bursları geçersiz sayılacağından, mutlaka takibini düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Ayrıca SMS ile de bilgi verilmektedir.

TEV Bursu Geri Ödemeli Mi?

TEV bursu alan ya da başvuru yapan ihtiyaç sahibi her öğrencinin aklındaki sorulardan bir tanesi de TEV bursu geri ödemeli mi sorusudur. TEV bursu geri ödemesi olmayan bir burstur. Hayırseverler tarafından bağışlanan kaynaklar aracılığıyla öğrencilere burs verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu