Hayvancılık

Tavuk Cinsleri

Dünya genelinde bir çok tavuk cinsleri bulunmaktadır. Süs olarak beslemek isteyenler için süs tavukları, ticaret yapmak isteyenler için ister et tavukçuluğu ister yumurta tavukçuluğu olarak seçenekler bulunmaktadır.

Tavuk besiciliği yapmak isteyenler devlet tarafından desteklenen yardımlar ile bu işe girişebilir. Ancak ne üzerinde yoğunlaşacağı konusunda net bir cevabı olması gerekmektedir. KOSGEB‘e başvurarak gereken desteği alabilirsiniz. Sunum ve evraklarınızı eksiksiz olarak vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda tavuk cinsleri ve özellikleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Tavuk Cinsleri ve Özellikleri

Tavuk cinsleri olarak süs tavukları sadece hobi amaçlı, besicilik yapacakları için var olan tavuktur. Genel olarak tavuk cinsleri 3 çeşit olarak bilinmektedir. Süs tavukları, yumurta tavukları ve etlik tavuklar olarak ayrılır.

Tavuk Irkları ve Özellikleri hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Süs Tavukları

Ejderha Tavuğu

Ejderha tavuğu yaklaşık olarak 6 kg. ağırlığına ulaşabilmektedir. Anavatanı olarak Vietnam bilinmektedir.

Süs tavukları arasında görünüşü en çirkin olan tavuk türleri arasında yerini almıştır. Ancak bunun yanında etinin lezzetli olduğu söylenmektedir. Fakat ejderha tavuğu etlik bir tavuk değildir. Fiyatı oldukça pahalıdır. Fiyatı 1800 dolardan başladığı biliniyor.

tavuk cinsleri

İran Tavuğu

Anavatanı Güney Afrika olduğu bilinmektedir. İran tavuğu da süs tavuğu olarak biliniyor. Nisan ya da Mayıs ayında kuluçkaya yatıp; 30 gün boyunca kuluçkada kalırlar.

Tek seferde yaklaşık 20 yumurta kadar bırakabilmektedir. Ortalama ağırlıkları 2 kg. civarındadır. Et ve ot ile beslenebilirler.

Fiyatı 120 TL kadardır.

Hint Tavuğu

Dünya üzerinde bulunan en eski kümes hayvanı olarak bilinse de, soylu bir tavuk olarak da anılmaktadır.

İsminden anlaşılacağı gibi Hindistan’da yaygın olarak görülmektedir. Hint tavuğunun anavatanı Hindistan olsa da ülkemizde de yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Hatta Hint horozu da dövüş horozu olarak bilinmektedir.

Kuluçkaya yattıklarında 10 kadar yumurta bırakma özelliğinden dolayı, yumurtacılık yapmak isteyenler de tercih edildiği söylenmektedir. Ancak senede 4 defa kuluçkaya yattığından dolayı yumurta verimi genel olarak düşüktür.

Ortalama ağırlıkları 1,5 kg. – 2 kg. arasında değişmektedir. Fiyatı 80 TL kadardır.

Polonya Tavuğu

Dış görünüşüne bakıldığında süs tavukları arasında gerçekten süs tavuğu olduğu kanısına varılabilir. En dikkat çekici özelliği ise; kafa kısmında insan saçı gibi beyaz tüylerinin olmasıdır.

Ortalama olarak yılda 130 – 140 yumurta vermektedir. Ağırlıkları 2 kg. kadardır. Fiyatı 150 TL kadardır.

Endülüs Tavuğu

Nereden geldiği bilinmeyen bir tavuk türüdür. En önemli özelliği ise tüylerinin mavi ve kül rengine yakın olmasıdır.

Ortalama ağırlıkları 5 kg. kadar olabilir. Oldukça güçlü ve dayanıklıdır. Ağır iklim şartlarına karşı dayanıklıdır.

Yılda 160 – 170 kadar yumurta bırakabilir. Ticaret için pek verimli olduğu söylenemez. Ama yumurtası için beslendiği de bilinmektedir. Fiyatı 200 TL’yi bulmaktadır.

Zibrit Tavuğu

Tüylerinin düzenli desene sahip olmasından dolayı dış görünüşleri oldukça etkileyicidir. Kökeni İngiltere olduğu bilinmektedir.

Ortalama ağırlıkları 1 kg. kadar olabilmektedir. Yıllık yumurta adedi ise 60 – 70 kadardır. Fiyatı 300 TL kadar olmaktadır.

Wyandotte Tavuk

Tüylerindeki dikkat çekici desenlerden dolayı güzel görünüme sahip olan tavuk cinsleri arasında yerini almıştır. Hem süs hem de ticaret amaçlı bir tavuk cinsidir.

Ağırlıkları ortalama 4 kg. kadar olmaktadır. Yumurta konusunda yılda 200 tane yumurta bırakabilirler. Fiyatı biraz yüksektir. 200 TL kadar olanı mevcuttur.

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

Yumurta ticareti yapacaklar, en çok yumurtlayan tavukları ilk olarak tercih etmektedir. Ancak kendine kadar yetecek yumurta bırakan tavuklar da ilk olarak tercih edilmektedir.

Logirin Tavuğu

Yumurta verimi olarak oldukça verimli olan logirin tavuk cinsi, ülkemizde de en çok tercih edilen tavuklar arasında yerini almıştır.

Kökeni Hollanda olan bu tavuk cinsi, yumurta ticareti yapacaklar için oldukça başarılı bir tavuktur. En çok tercih edilme sebeplerinden bir tanesi; az yem tüketerek yılda ortalama 300 – 350 tane yumurta bırakmasıdır.

Yumurta ağırlıkları yaklaşık 60 gram kadar olmaktadır. Logirin tavuklarının kuluçkaya yatması 20 haftalık olduktan sonra gerçekleşir.

Fiyatları ise 30 TL kadardır.

Sussex Tavuğu

Sussex tavuğunu hem yumurta hem de et tavuğu olarak besleyebilirsiniz. Çoğu üreticinin ilk tercih ettiği tavuk arasında yerini almıştır.

Yılda 250 – 300 tane yumurta verebilmektedir. Bu tavuk 10 haftalıkken yumurta bırakabilir. Ancak yem tüketimi fazla olarak bilinmektedir.

Ortalama ağırlıkları 4 kg. kadar olabilir. 6 ay sonrasında etlik için kullanılır. Fiyatı da 20 TL kadardır.

Australorp Tavuğu

Dış görünüşü olarak kötü bir görüntüye sahip olan tavuk cinsleri arasında yerini almıştır. Siyah ve parlak tüyleriyle ürkütücü görünürler. Bunun sebebi dış tehditlere karşı kendilerini savunmalarıdır.

Yılda ortalama 370 kadar yumurta bırakması, bu işe ilk başlayanların tercih ettiği bir tavuk cinsidir.

Kökeni Avustralya olarak bilinir. 20 haftalık olduğunda yumurta verimi alabilirsiniz. 5 yıl boyunca oldukça verimlidir.

Australorp tavuğunun adet fiyat 60 TL kadardır.

RIR Tavuğu

RIR tavuğu (Rhode Island Red), çetin mevsim şartlarına oldukça dayanıklıdır. Çok çabuk gelişebilir ve uyum sağlayabilir.

Hem etlik tavuk hem de yumurta tavuğu arasında bulunmaktadır. Kızıla kaçan tüyleri ile ülkemizde de çok bilindik bir tavuk cinsidir.

Ortalama ağırlıkları 4 kg. kadardır. Yıllık 350 – 400 yumurta bırakabilir. Fiyatı da 80 TL kadardır.

Lohman Tavuğu

Lohman tavuk cinsi oldukça az yem tüketen bir cinstir. Bunun yanında yumurta verimi de oldukça yüksektir. Bu yüzden yumurta üreticilerinin tercih ettiği bir tavuk cinsidir.

Türkiye’de de oldukça yoğun ilgi görmektedir. Lohman tavuğu 20 haftalık olduğunda yumurta verimi başlar. Yılda 300 adet yumurta bırakabilir. Bu da günlük neredeyse 1 taneye denk gelmektedir.

Ağırlıkları 3 kg. kadar olmaktadır. Fiyatı da 70 TL civarındadır.

Ataks Tavuğu

Türkiye’de yetiştirilen ilk yerli tavuk cinsleri olarak bilinmektedir. 3 yıl boyunca yumurta verimi alınabilen ataks tavuğu, doğal olarak yumurta üretilen tavuk cinsi arasındadır.

Yılda ortalama 300 – 320 tane yumurta verimi alınabilmektedir. 20 haftalık olduğunda yumurta verimi elde edilir. Günlük olarak yem tüketimi biraz fazla olduğu bilinmektedir.

Ortalama ağırlıkları 3 kg. kadar olur. Fiyatı ise büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama 30 TL ile 35 TL arasında fiyatı mevcuttur.

Pleymut Tavuğu

Hem et hem de yumurta üreticiliği için tercih edilen bir tavuk cinsidir. Türkiye’de çilli tavuk olarak da anılmaktadır. Olukça dayanıklı bir tavuk türüdür.

20 haftalık olduğunda yumurta verimi alınır. Yılda ortalama 250 tane yumurta verebilir. Ağırlıkları 5 kg. kadar olabilir. 10 yıl boyunca verim alınabilmektedir.

Ortalama fiyatı 40 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.

Amrock Tavuğu

Pleymut tavuğuna oldukça benzerliğiyle bilinmektedir. Zaten pleymut tavuğunun geliştirilmiş bir cinsidir.

Hem etlik tavuk hem de yumurta üretimi ile tercih sebebi olmuştur. Bulunduğu mevsime oldukça kolay alışmaktadır. Yılda 250 adet yumurta verimi bulunmaktadır. Ağırlıkları ise 4 kg. kadar ulaşmaktadır.

10 yıl boyunca verim alabileceğiniz bir tavuk cinsidir ki en çok tercih edilen tavuk arasında yerini almıştır. Hem et ve hem de yumurta tavukçuluğu için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Etlik Tavuk Irkları

Etlik tavuk cinsleri olarak ilk akla gelen sorulardan bir tanesi et tavuğu yumurtlar mı sorusu olmuştur. Et tavuğu elbette yumurtlar. Ancak yumurta verimi biraz daha düşük düzeydedir.

Etlik tavuk ırkları sadece tavuk eti elde etmek için yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Oldukça fazla yem tüketimi yanında yumurta verimi de düşüktür.

Et Tavuğu Cinsleri

Broiler Tavuğu

50 günlükken etlik için kullanımına uygun olduğundan en çok tercih edilen tavuk cinsleri arasında yerini almıştır. Çok hızlı büyüyebilme özelliği mevcuttur. Fazla yem tüketmesi dezavantajdır.

Bulundukları ortamın iyi ayarlanması gerekmektedir. 50 gün içerisinde 2.5 kg. – 3 kg. ağırlığına ulaşabilir. Fiyatı ise 30 TL ile 40 TL arasında değişmektedir.

Sasso Tavuğu

En çok etlik tavuk arasında tercih edilen diğer tavuk cinsidir. 50 günde ortalama 3 kg. ağırlığa ulaşabilmektedir. Etlik tavuk cinsi dışında yumurta verimi için de tercih edilmektedir.

Yılda 200 adet yumurta verimi elde edilebilmektedir. Yem tüketimi de fazla değildir. Yumurtası da çift sarılı olarak bilinen yumurta vermektedir. Fiyatı ise 25 TL ile – 40 TL arasında değişmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu