Sorgulama İşlemleri

Tasdikname Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Tasdikname nedir? Ne işe yarar? Nasıl alınır? Nereden alınır? gibi bir çok sorunun cevabını elimizden geldiği kadar vereceğiz.

Tasdiknameyi almak isteyenlerin bir çok farklı sorunları bulunabilir. Ancak tasdiknamenin verilme sebebi bellidir. Ya okuldan ayrılmak isteyenlere ya da aynı düzeydeki başka bir okula geçiş yapmak için verilmektedir.

Tasdikname Nedir?

Tasdikname hem Arapça hem de Farsça kökenli kelimelerden oluşmaktadır. Tasdik Arapça kökenli olup anlamı onaylama ya da onay verme anlamına gelir. Name de Farsça kökenli bir kelimedir. Anlamı da mektup, belge anlamına geliyor. Bu iki kelime birleştikten sonraki anlamı da onay verildiğini gösteren belge anlamına gelmektedir.

Maske Takmama Cezası Ne Kadar? Nasıl İptal Ediliri?

Maske Takmama Cezası

Okulunu bitirmekte güçlük çeken, şartların elverişsiz olmasından dolayı okulunu yarım bırakmak zorunda kalan ya da aynı seviyede bulunan başka bir okula geçiş yapmak isteyen öğrencilere verilen belgeye tasdikname denir.

Tasdikname üzerinden okul adı, aldığınız dersler ve derslerin kredileri bulunmaktadır. İki sayfadan oluşmaktadır ve birinci sayfasında öğrenci olduğunuzun bilgisini gösterir, ikinci sayfasında da almış olduğunuzu notlar ve derslerin bilgileri yazar.

Tasdikname Ne İşe Yarar?

Tasdikname ne işe yarar diye soracak olursanız; tasdikname, bir öğrencinin sadece okuluyla arasındaki ilişkinin tamamen kesildiğini gösteren belge değildir.

İleride tekrardan okul kaydı yaptırmak istediğinizde sizden tasdiknamenizi isteyeceklerdir. Tasdiknamenizi kesinlikle kaybetmeyin. Çünkü üzerinde öğrencinin eğitim hayatında aldığı dersler ve notlar bulunmaktadır.

Tekrar eğitim hayatına başladığınızda, geçmiş olduğunuz ve almış olduğunuz dersleri tekrardan almanıza gerek olmayacaktır.

Tasdiknamenin bir çok işlevi bulunabilir. Öğrencinin başka okula geçmesi durumunda tasdikname istenecektir. Bir diğer husus da; öğrenci okulu bitirmeden okuldan ayrılmak istediğinde de tasdikname verilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; tasdiknamenin amacı okuldan ayrılan öğrenciye verilir. Eğer okula geri dönmek isterse ya da okul değiştirmek isterse bu belgeyi almak zorundadır.

Tasdikname Nereden Alınır?

Tasdikname almak isteyen öğrenciler belirli sebeplerden dolayı ya okul değiştirmek ya da okulu bırakmak zorunda kalmaktadır.

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Bu durumda öğrenciler tasdikname nereden alınır sorusunu sormadan edemiyor. Tasdikname almak için öncelikle neden bu belgeyi istediğinizin net cevabı olmalı.

Öğrenci belgesi sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaparak, Öğrenci Belgesi Sorgulama bölümüne gidebilirsiniz.

Tasdikname almak istediğiniz zaman eğitim gördüğünüz okul yönetimine başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak tasdikname almak istediğinize dair bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

Bunun yanında noterden onaylı olmak şartıyla vekil ilan ettiğiniz kişinin de başvuru yapmasını isteyebilirsiniz.

Tasdikname Nasıl Alınır?

Okul değişimi ya da okuldan ayrılmak için alınacak belge olan tasdikname nasıl alınır sorusuna yanıt vereceğiz.

Tasdiknameyi almak için eğitim gördüğünüz okula giderek, tasdikname istediğinize dair bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Eğer 18 yaşından küçük olanlara tasdikname direk verilmez. Ayrıca tasdikname 18 yaş altın olanlar için vekiline de teslim edilmez.

18 yaşını doldurmayanlar yani reşit olmayanların tasdiknamelerini sadece anne ya da babasına teslim edilmektedir.

Tasdikname Nasıl Verilir?

Tasdikname nasıl verilir konusunda akılları karıştıran bir çok durum etkendir. Ancak tasdikname verilmesi konusunda size bilgi verecek olursak; ilk olarak 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tasdikname size ya da vekilinize verilmez. Sadece anne veya babanıza verilir.

Tasdikname almak isteyen öğrenciler eğitim aldığı okula tasdikname almak istediğine dair bir dilekçe ile giderek başvuru yapmaları gerekiyor.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekirse, tasdikname almak için eğitim hayatınızın aktif olması gerekiyor. Kaydını donduran ya da sildiren kişilere tasdikname verilmez.

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Yeni Kimlik Seri No Nerede Yazar?

Tasdikname Örneği

Tasdikname örneği diploma yerine  kesinlikle geçmez. Diploma, bir öğrencinin okulunu bitirdiğine dair belgedir. Tasdikname ise öğrencinin eğitimi sırasında ya okul değişikliğine gidecek olması ya da okuldan ayrılması için gereken belgedir.

Tasdikname Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Tasdikname Kayıp Belgesi

Tasdikname kayıp belgesi almak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş öğrenciler veya noter aracılığı ile vekil gösterdikleri kişiler, 18 yaşını doldurmamış öğrenciler için de anne veya babanın kendisi ya da noter tarafından vekil ettiği kişi tarafında alınabilmektedir.

Tasdikname Dilekçesi Örneği

Tasdikname dilekçesi örneği olarak size sadece aşağıdaki örneği bırakabiliriz.

tasdikname dilekçe örneği

Tasdikname Sorgulama

Tasdikname alan öğrencilerin tasdikname sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu