devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Süt Parası Nedir? Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt Parası Nedir? Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt Parası Nedir? Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır? Devlet tarafından annelerin doğum yaptıktan sonra alabildiği süt ve emzirme parası olarak bir ödenek verilmektedir.

Süt parası adıyla bilinen ama İş Kanununda emzirme ödeneği olarak adlandırılan doğum yapan annelere devlet tarafından verilen maddi destektir.

Süt Parası Nedir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi karta sahip olan anneler için farklı ödenekler sunmaktadır. Ödeneklerin başında doğum yardımı, süt parası (emzirme ödeneği) gelmektedir. Ayrıca çocuk sahibi olan annelerin kreş yardımı aldıkları bilinmektedir.

Süt parası SGK’lı çalışan annelerin ve SGK’lı çalışan erkeklerin çalışmayan eşlerine verilir. Yani doğum yapan kadına ve sigortalı olarak çalışan erkeğin çalışmayan eşine verilen bir ödenektir.

Emzirme ödeneği 4/a ve 4/b hizmet aktinde çalışanların adına veya hesabına yatırılan ve yararlanılan ödenektir. Devlet memuru olarak görev yapanlar ise 657 sayılı kanun gereğince kurumlarınca ödenmektedir.

Süt Parası Nedir? Süt Parası Ne Kadar? Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt Parası Ne Kadar

Süt parası ne kadar 2021 her yıl devletin belirlediği şekilde değişmektedir. Çok fazla bir artış göstermese de her sene bir miktar artmaktadır. Buna göre 2021 yılında süt parası ne kadar sorusunun cevabını aşağıdaki çizelgede bulabilirsiniz.

2021 Asgari Ücret Doğum Parası Süt Parası Toplam Ödeme

 

2.155 TL 6.969 TL 202 TL 7.470 TL
2.227 TL 7.218 TL 202 TL 7.719 TL
2.298 TL 7.467 TL 202 TL 7.968 TL
2.370 TL 7.716 TL 202 TL 8.217 TL
2.513 TL 8.213 TL 202 TL 8.715 TL
2.727 TL 8.960 TL 202 TL 9.461 TL
2.870 TL 9.458 TL 202 TL 9.959 TL

Yukarıdaki Hesaplama;

 • Eşi çalışan, evli ve 1 çocuk sahibi olan kadınlar
 • 112 günlük rapor parası ve 300 TL ilk çocuk parası almış kadınlar
 • Enflasyon değeri %12 üzerinden hesaplanarak yapılmıştır

Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama için E-Devlet kullanıyorsanız sisteme giriş yaparak Şahıs Ödemeleri Sorgulama bölümünden emzirme parası sorgulama yapabilirsiniz. E-Devlet’te tanımlı Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank ve Halkbank hesabınız varsa direk olarak hesabınıza yatar.

Eğer E-Devlet kullanıcısı değilseniz ve herhangi bir hesabınız kayıtlı değilse kimliğinizle birlikte PTT’ye gidip süt parasını çekebilirsiniz.

İstanbul Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Süt Kuzusu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Antalya Halk Süt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır

Süt parası başvurusu nereye yapılır sorunuz hakkında; geçmiş dönemler Sosyal Güvenlik Kurumu’na süt parası başvurusu için süt parası dilekçesiyle başvuruluyordu.

Süt parası başvurusu artık süt parası dilekçesi verilmesi gerekmeksizin SGK’ya süt parası emzirme ödeneği raporunun işlenmiş olması yeterlidir. Otomatik olarak adınıza PTT’ye veya E-Devlet’te tanımladığınız banka hesabına yatmaktadır.

Süt Parası Başvuru

Süt parası başvuru yapabilmeniz için başvuru süresi bebeğinizin doğumundan sonraki 5 yılı geçmemesi gerekmektedir.

Süt Parası Nasıl Alınır

Süt parası nasıl alınır, süt parası ne kadar; yani emzirme ödeneği almanın bazı şartları bulunmaktadır. Hak edilen süt parası çalışan anne veya çalışan babanın çalışmayan eşine verilmektedir. Süt parası ne kadar olduğunu merak edenler başvuru yaptıktan sonra bilgi alabilirler.

Çalışan Anneler İçin Gerekli Şartlar:

 • Doğumun gerçekleşmesi gerekiyor
 • Doğan bebeğin sağ olması gerekli
 • Doğum yapmadan önce annenin 120 günlük SGK primi ödenmiş olması gerekli
 • Annenin eşinin çalışıp çalışmaması göz önünde bulundurulmamaktadır
 • 4/a, 4/b çalışanı veya devlet memuru olması gerekmektedir.

Çalışan Babalar İçin Gerekli Şartlar:

 • Babanın 4/a, 4/b çalışanı veya devlet memuru olması gerekmektedir.
 • Eşinin doğumu yapması
 • Doğan bebeğin sağ olması
 • Babanın doğumdan öncesinde 120 günlük SGK priminin yatmış olması
 • Babanın eşinin çalışmıyor olması

Süt Parası Hesaplama

Süt parası hesaplama yapacak olursanız çalışan kişinin aldığı maaşa göre değişkenlik göstermektedir. Süt parası ne kadar olduğu konusunda size örnek vererek açıklayalım.

Çalışan kişinin son 3 aylık brüt ücreti olarak 8500 TL yi baz alalım.

Son 3 aylık 8500 TL brüte göre;

 • 8500 TL/90 gün = 94.44 TL günlük brüt ücret
 • SGK’lı olarak çalışan anne 16 hafta doğum izni yaptığını düşünürsek 112 gün doğum parası alacak demektir.
 • Günlük brüt 94.44 TL x 2/3 = 62.96 TL günlük doğum parası almaya hak kazanır.
 • Toplam alınacak doğum parası ise 62.96 TL x 112 gün = 7.051,85 TL’dir.
 • Aynı brüt ücrete sahip SGK’lı kadının ikiz bebeği olursa, doğum izni 20 hafta olacağı için 140 gün x 62.96 TL = 8.814,40 TL’dir.

Süt Parası Kaç Ay Alınır

Süt parası kaç ay alınır diye sormak yerine öncelikle şu konuda sizleri bilgilendirelim. Doğum yapıldıktan 5 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde 5 yılı geçtikten sonra süt parası zaman aşımına uğramış olur.

Gelelim süt parası kaç ay alınır sorunuzun cevabına. Süt parası her ay olarak verilmez. Sadece 1 kez verilmektedir.

Süt Parası SGK

Süt parası SGK üzerinden verilen bir ek ödenektir. Tek bir kere olmak şartıyla verilmektedir. Süt parası başvurusu yapıldıktan sonra yani SGK’ya gönderilen evrakların tam olmasından sonra E-Devlet hesabınızda tanımlı banka hesaplarınız varsa, tanımlı hesabınıza yatar. Eğer hesabınız tanımlı değilse PTT’ye kimliğinizle giderek ek ödeneği alabilirsiniz. Süt parası ne kadar diye soranlar için gerekli bilgi başvuru esnasında alınmaktadır.

Süt Parası Dilekçesi

Süt parası dilekçesi öncede verilerek temin ediliyordu. Şimdi ise süt parası dilekçesi olmadan gerekli evrakların SGK’ya ulaşması takdirde otomatik olarak ödenmektedir.


Yorumlar

 1. gül dedi ki:

  üç çocuğum var kirada oturuyorum kiramı ödeyemiyorum çok zor durumdayım yardım isdiyorum eşim zaman zaman çalışıyor iş olursa çalışıyor ollmassa evde yömyeye gidiyor çok zor durumdayım ihdiyacım var yardım edin