Sorgulama İşlemleri

Subay Nasıl Olunur? Olma Şartları Nelerdir?

Subay olmak bir çok kişinin çocukluk hayalleri arasında ilk sırada yerini almıştır. Bunun üzerine hemen subay nasıl olunur sorusu ilk sorulan soru arasında bulunmaktadır.

Türkiye’de gençlerin bir çoğu asker olarak geri kalan hayatlarını sürdürme planına girerken, diğer kesim de okulundan bir an önce mezun olup, askerliğini bitirdikten sonra hemen iş hayatına atılmayı planlamaktadır.

“Her Türk Asker Doğar” bu söz gerçek bir kavram olarak bilinmektedir. Çanakkale Zaferi olsun, Kurtuluş Savaşı’nda kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden cephelerde savaşıp, topraklarımızı işgal altından omuz omuza ölümü hiç düşünmeden savunulmuştur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün hizmeti ve başarıları sayesinde şuan bu topraklarda özgür yaşıyorsak, üstün zekası ve gözünü kırpmayan Yüce Türk Milleti sayesindedir.

Sizlere bu yazımızda Subay nasıl olunur? Subay Olma Şartları Nelerdir? Subay alımı ne zaman? Subay maaşları ne kadar? gibi soruların cevaplarını yanıtlayacağız.

Subay Ne Demek?

Günlük hayatta subay kelimesini duymayan yoktur. Hatta bir çok yerde sık olarak kullanılmaktadır.

TDK sözlük anlamı olarak bilmeyen bir çok vatandaşımız bulunmaktadır. Anlamını merak edenler için açıklamasını yapalım.

Subay; Türk Silahlı Kuvvetler’de bulunan, en alt seviyesi asteğmen, en üst seviyesi orgeneral ya da oramiral olan rütbeli askere denir.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Uzman Çavuş Nasıl Olunur?

Subay Olma Şartları Nelerdir?

Subay olma şartları boy kilo gibi birçok  şartı bulunsa da, en temel şartların başında Türk vatandaşı olmanız gerekiyor.

Subay Olma Şartları

 • Türk vatandaşı olmanız gerekiyor (Türkiye’de doğanlar doğuştan hak kazanmış sayılıyor.)
 • Kilo, boy uyumu olması gerekiyor
 • 24 yaşını doldurmamış olmanız gerekiyor
 • Askeri okullarından (lise ve dengi), lisans ya da yüksek lisans mezunu olanlar
 • Lisans mezunları 27 yaşını, yüksek lisans mezunları 32 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.
 • Sağlık şartlarınızın uygun olması gerekiyor (TSK Sağlık Yönetmeliği şartlarına uygun)
 • Daha önceden askeri okuldan çıkmamış ya da ihraç edilmemiş olması gerekiyor.
 • Kadın subaylar için 153 cm. boy şartı, erkekler için 164 cm. boy şartı bulunmaktadır.

Subay Alımı Ne Zaman?

Subay alımı ne zaman olacak sorusunu soranlar için yakın zamanda subay alımı başvuruları yapıldı. Daha detaylı bilgi almak için Türk Silahlı Kuvvetlerine ait internet sitesini takip edip, başvurularınızı ona göre yapmanız olacaktır.

Bilmeniz gereken en önemli husus, KPSS sınavına mutlaka girmeniz olacaktır. KPSS sınavına girdikten sonra, puanınıza göre bölümünüz üzerinden başvuru yapıp yapamayacağınızın kontrolünü yapmalısınız.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Subay maaşları ortalama olarak başlangıç üzerinden belirlendiğinde, en alt kademedeki asteğmen başlangıç maaşı 5 bin TL kadardır.

Rütbe/kıdem arttıkça maaş artımı da otomatik olarak gerçekleşmektedir. Güneydoğu’da görev yapıldığı takdirde OHAL parası da maaşa ek olarak eklenmektedir. Ekstra görevlendirmeler söz konusu olduğunda da, maaş artışı gözlenmektedir.

Subay Nasıl Olunur?

Subay olmak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir. Daha sonra gereken şartları yerine getirip getirmediğinizi öğrenmelisiniz.

Askeri liselerden mezun olmanız ya da lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Harp Okulu’ndan mezun olanlar direk olarak teğmen olarak, lisans mezunu olanlar ise askerlik dönemi sırasında asteğmen olarak görev yapmaktadır. Görev süresi bitimine yakın sınava girerek teğmen ile başlayıp subaylık yapabilmektedir.

Subay Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

Subay olmak için hangi sınava gireceğini bilmeyenlerin ilk yapması gereken konu bu yazımızı dikkatlice okumak olacaktır.

Subay olmanın bir çok yöntemi vardır. İlk olarak Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile Milli Savunma Üniversitesi’nin ortak düzenledikleri sınavı başarı ile geçip, harp okuluna gitmesi gerekmektedir.

Bir diğer yöntemi ise; lisans mezunu olanlar için açık bulunan kontenjan üzerinden başvuru yaparak subay olabilirler.

Subay Rütbeleri Kaç Yılda Değişir?

Subay rütbeleri 1971 yılına kadar general ya da amiral rütbesi 3 yılda bir olarak uygulanmaktaydı. 1971 yılından sonra 4 yıl süreye çıkarılmıştır.

Ancak yeni düzenleme ile bu süreler değişmiştir.

Asteğmen – 1 yıl

Teğmen – 3 yıl

Üsteğmen – 6 yıl

Yüzbaşı – 6 yıl

Binbaşı – 6 yıl

Yarbay – 4 yıl

Albay – 4 yıl

Tuğgeneral – Tuğamiral – 3 yıl

Tümgeneral – Tümamiral – 3 yıl

Korgeneral – Koramiral – 3 yıl

Orgeneral – Oramiral – 3 yıl

Subay Nasıl Olunur? Olma Şartları Nelerdir?

Subay Rütbeleri Kaç Yılda Alınır?

Subay rütbeleri kaç yılda alınır sorusunun cevabı subay rütbeleri kaç yılda değişir sorusunun cevabıyla aynıdır. Bekleme süreleri rütbelere göre değişkenlik göstermektedir.

Üsteğmen, yüzbaşı ve binbaşı rütbeleri en uzun bekleme süresine sahiptir. 6 yıl boyunca aynı toplamda üsteğmenden yarbay rütbesine çıkmak için 18 yıl gibi bir süre geçmesi gerekmektedir.

Subay Rütbeleri Sıralaması

Subay rütbeleri sıralaması sırasıyla;

 • Asteğmen
 • Teğmen
 • Üsteğmen
 • Yüzbaşı
 • Binbaşı
 • Yarbay
 • Albay
 • Tuğgeneral – Tuğamiral
 • Tümgeneral – Tümamiral
 • Korgeneral – Koramiral
 • Orgeneral – Oramiral

Subay Olma Yaşı

Subay olma yaşı olarak belirlenen yaş sınırları; Lisans mezunu olanların 1 Ocak itibariyle 27 yaşını geçmemiş olması, Lisansüstü eğitimini tamamlayanların 1 Ocak itibariyle 32 yaşını geçmemiş olması, tıpta uzmanlık eğitimi alanların ise 1 Ocak itibariyle 35 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.

Subay Olmak İçin Göz Derecesi

Subay olmak için göz derecesi belirtilen düzeyi geçmemiş olması gerekmektedir. Bununla birlikte; Subay ve astsubay olmak isteyenlerin her bir göz için 1.00 (bir dahil) diyoptriye kadar miyop, 1.00 (bir dahil) diyoptriyi geçmeyen astigmat olanlar subay ve astsubay olabilirler maddesi bulunmaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu