Devlet Yardımları

Sosyal Yardım Başvurusu

Sosyal yardım başvurusu oldukça yoğun ilgi olan bir konu haline gelmiştir. Ülkemizin milli gelir düzeyi her ne kadar yüksek olarak açıklansa da enflasyon değerleri yüksek olmasından dolayı asgari ücretli çalışan ve ev geçindirmek zorunda olan bir kişi için oldukça can sıkıcı bir durum haline gelmektedir.

Geçim sıkıntısı olan vatandaşlara devletimiz tarafından bir çok alanda sosyal yardım yapılmaktadır.

Peki sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? sosyal yardım başvuru şartları nelerdir?gibi sorularınızın yanıtlarını verelim.

Sosyal Yardım Başvurusu Yapma

Sosyal yardım başvurusu yapma konusunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, 2 milyon 300 bin hane için 1000 TL nakit desteği verilmeye başlandığı ve bu kapsamda herhangi bir yere başvurulması gerekmediği belirtilmiştir.

Sosyal Yardımlar sistemine kayıtlı olan vatandaşların 1000 TL desteği herhangi bir yere başvurmadan PTT hesaplarına yatırılacağı belirtilmiştir. Koronavirüsün bulaşma riskinden dolayı ödemelerin evlere teslimi gerçekleşecektir.

Aynı ev içerisinde birden fazla başvuru olsa bile hane bazında verileceği için tek bir başvuru kabul edilmiş olacaktır.

Sosyal Yardım Başvuru Sonucu

Sosyal yardım başvuru sonucu için E-Devlet sistemine giriş yaparak 1000 TL maddi destek alıp almadığınızı görebilirsiniz.

Sosyal yardım 1000 tl sorgulama işlemi için E-Devlete girip Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sisteminden öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu yapmak için öncelikle bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra E-Devlet’e giriş yapın.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları

Sosyal yardım başvuru şartları; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 65 yaşını doldurmuş yardıma muhtaç ve kimsesiz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına Aylık Bağlaması Kanunu kapsamında düzenli olarak sosyal yardım alanlara yönelik 2 milyon 300 bin haneye 100 TL’lik maddi destek verilecektir.

Bakanlık tarafından otomatik olarak belirlenen maddi destek için tek şart sosyal yardım alıyor olmanız olacaktır.

Sosyal Yardım Başvuru Formu 2020

Sosyal yardım başvuru formu 2020 yılında herhangi bir form doldurmanız gerekmemektedir. Bakanlık tarafından daha önce sosyal yardım alanların otomatik olarak 1000 TL maddi yardımdan belirleneceği belirtilmiştir.

Sosyal Yardım Başvuru Formu Doldurma

Sosyal yardım başvuru formu doldurma konusuna açıklık Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından getirildi.

Bakan Selçuk ” 2. faz için herhangi bir başvuruya gerek yok. Bu yardımlar için vatandaşların hiç bir şekilde hiç bir yere başvurmalarına gerek yok ” diye belirtmiştir. Bu yardımların evlere teslim edileceğini belirten Bakan Selçuk, sadece 3. faz için başvuru yapılacağını ve bu başvuruların E-Devlet üzerinden talep edileceğini belirtmiştir.

Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

Devlet Yardım Parası

Sosyal Yardım Talebi

Sosyal yardım talebi için 2. faz ile alakalı herhangi bir başvuru ve talep gerçekleştirilmesine gerek yoktur.

Sadece 3. faz için başvuru yapılması gerekmektedir. Bunun için de internet sitesi oluşturulup, başvuruların E-Devlet üzerinden yapılacağı belirtilmiştir.

Devletten 1000 TL Pandemi Yardımı Başvurusu Yapmak İçin Tıklayın…

Pandemi Yardımı

Sosyal Yardım Başvurusu Yapma

Sosyal Yardım Talebi Nasıl Yapılır

Sosyal yardım talebi nasıl yapılır? Sosyal yardım talebi hakkında Bakan Selçuk 1. ve 2. faz için kesinlikle bir başvuru ve talep olmayacak. Ancak 3. faz için talep gerekmektedir ve bunun için de bir internet sitesi oluşturuluyor açıklamalarını yapmıştır.

İnternet sitesi kurulduktan sonra E-Devlet aracılığıyla taleplerin alınacağı ve hangi tarihlerde başvuru yapılacağı ilerleyen günlerde açıklanacaktır.

Sosyal Yardım Kimlere Veriliyor

Sosyal yardım kimlere veriliyor? Sosyal yadım, bakıma muhtaç kimsesiz ve güçsüz her Türk Vatandaşına verilmektedir. 1000 TL’lik maddi destek için de herhangi bir başvuru yapılmasına da gerek yok açıklaması yapılmıştır.

Sosyal yardım alanlar otomatik olarak PTT hesaplarında maddi desteği almaktadırlar. Ancak koronavirüs yüzünden maddi yardımın evlere teslim edilmesine karar verilmiştir.

Sosyal Yardım Hattı

Sosyal yardım hattı olarak devletin açıkladığı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait ALO 144 hattına hafta sonu ve resmi tatiller haricinde hafta içleri 08:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Sosyal Yardım Başvuru Takip

Sosyal yardım başvuru takip konusunda herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Sadece yapmanız gereken şey E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sistemine girip sosyal yardım alıp almadığınızı görmek olacaktır.

Sosyal yardım başvuru formu E-Devlet üzerinden sadece 3. faz için sosyal yardım alacakların yapması gerekmektedir. İlerleyen günlerde Bakanlık tarafından yapılacak açıklama ile yeni kurulacak internet sitesi üzerinden E-Devlet aracılığıyla talep oluşturup, sosyal yardıma başvuru yapabilirsiniz.

Ancak sosyal yardımdan yararlanıp yararlanamayacağınız konusunda Bakanlık tarafından sorgulanacaktır.


12 Yorum

  1. Benimde iki tane çocuğum var bende süt yardımı başvurusu yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  2. Hiçbir sosyal gelirim yok üzerimde hiç bir şekilde mal varlığım yok 2 senedir işsizim babam öldü annem yaşlı kadın ben Antalya Manavgat ilçesinde ikahemet ediyorum şimdi ise Ankara’da yım çünkü Annem felçli hasta olduğu için annem e bakıyorum ve %65 raporu var çöp konteyner den bayat ekmekleri toplayıp karnımı doyuyorum iş kürdan aradılar yanıt olumsuz dediler sizlere mesaj gönderiyorum nedense hep red oluyor bu nasıl ADALET ben madurum hiçbir şekilde sosyal gelirim yok üzerimde hiç bir şekilde mal varlığım yok yokluk yoksulluk içinde yim sizlerden para yardımı istiyorum Lütfen yardım edin lütfen çöp lükten bayat ekmekleri toplarken foto çektirip medyaya mı vereyim yoksa tetikçilik mi yapayım yok da adamı ôldüreyim yoksa hırsızlık mı yapayım yoksa böbrekleri mimi satayım karar sizin ALLAH’IN selamı üzerinize olsun

  3. 4 çocuğumla kiradayım çocuklarım ikisi öğrenci diğerleri 4 ve 7 yaşındalar öğrenci çocuklarım için tablet veya bilgisayara çok ihtiyacım var kira ve faturalarımı ödeyemiyorum Allah rızası için yardım edin iletim dikkate alınmasını rica ediyorum lütfen

  4. Hecbir yerden yardim.almiyorum.calişmiyorum.ufak cocugum var.ne gida yardimi ne para yardimi almiyorum.bana yardim etseniz sevinirdim

  5. HICBIR YERDEN GELIRIM YOK.FAKIRIM UZERIMDE HICBIR MAL MULK YOK.CALIŞMIYORUM.UFAK COCUGUM VAR.BANA YARDIM ETSENIZ SEVINIRDIM.

  6. Ben 3çocuk annesiyim eşim pandemiden dolayı aylardır çalışamıyor allah rızası için bize yardımcı olabilirmisiniz maddi ve gıda yardımı istiyorum

  7. yardım talebinde bulunduk onaylanmış bekleyin dedi 3 ay oldu haberbileyok

  8. Lütfen çok zor durumda yim evimiz kira iki kirayı odeyemedim üçüncü ay ol du ne olur yardım ci olun Allah rızası için

  9. İhtiyacım var5cocugum var yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  10. Allah rızası için çok zor durumdayım çocuklarım aç kalıyor ihtiyaçlarını alabiyoruz uçtan çocuğu. Var yardım parası istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu