Sorgulama İşlemleri

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?; Dünya genelinde etkili olan ve etkisini hala devam ettiren koronavirüs yüzünden, bütün ülkeler gibi Türkiye’de bazı kısıtlamalar getirerek önlem almaya çalıştı. Bu önlemlerin ne kadar yararlı olduğu ya da olacağı hala akıllarda soru işaret bırakırken, bazı kısıtlamaların bittiğini ancak bazı kuralları yerine getirdikten sonra işleme alınacağı belirtilmiştir.

Her ne kadar seyahat kısıtlaması kalmış olsa da 65 yaş üstü vatandaşlarımız için seyahat izin belgesi alma şartı devam etmektedir. Seyahat izin belgenizi oluşturduktan sonra tedbirli bir şekilde seyahat edebilirler.

Bu kısıtlamalardan bir tanesi seyahat yasağı olduğu için bir çok kişi iş için şehir dışına, memleketlerine nasıl gideceklerini sormaya başlamıştır. Seyahat edebilmek için öncelikle HES Kodu almanız gerekecektir.

HES Kodu Nasıl Alınır? yazımızı inceleyerek HES Kodunuzu alabilirsiniz.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır? konusunda sizlere yardımcı olmaya çalışıp, adım adım ne yapmanız gerekiyorsa en kolay şekilde size bilgi vermeye çalışacağız.

Seyahat İzni Nasıl Alınır?

Koronavirüs yüzünden en önemli durumlardan biri olan şehirler arası yolculuk kısıtlaması getirilmesi, ülkemizi en çok sıkıntıya sokan durumların başında gelmektedir.

Ancak şehirler arası gerek iş için gerekse de özel işleri için seyahat edecek olan seyahat izin belgesi alarak şehirler arası ulaşım sağlayabilir.

Seyahat izin nasıl alınır sorusunun cevabına gelecek olursak, 1 Haziran itibari ile yapılan açıklamada seyahat kısıtlaması kaldırıldı. Ancak 65 yaş üstü vatandaşların izin alma şartları aynı şekilde devam etmektedir açıklaması yapıldı.

65 yaş üstü vatandaşlarımızın tedbirle kapsamında ” Seyahat İzin Belgesi ” almaları ve gitmek istedikleri yerden en az 1 ay boyunca dönmemek şartıyla tek yönlü seyahat etmeleri tedbirleri devam etmektedir.

18 yaş altı gençlerin ise seyahat kısıtlamaları bir kısmı devam etmektedir. Ancak yanlarında ebeveynlerinin bulunması halinde seyahat edebilmektedir.

Seyahat izni almak için E-Devlet üzerinden giriş yaparak Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Yol İzin Belge Başvurusu bölümünden belgenizi alabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Örneği

Seyahat izin belgesi örneği, koronavirüsün ilk çıktığı zamanlarda kaymakamlıktan alındığı için yanlarında izin belgelerinin olması gerekiyordu. Ancak seyahat izin belgesi artık elektronik ortamda alındığı için yanlarında herhangi bir seyahat izin belgesi örneği olmasına gerek kalmamıştır.

Ancak belgenin nasıl olduğunu merak edenler için seyahat izin belgesi örneğini sizlere belirtelim.

seyahat izin belgesi nasıl alınır

Seyahat İzin Belgesi Şartları

Şehirler arası seyahat etmek isteyen vatandaşların seyahat izin belgesi almaları gerekmektedir. Ancak seyahat izin belgesi şartları olduğundan yerine getiren vatandaşlara izin belgesi verilecektir.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır; Seyahat izin belgesi almak için belirli şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Öncelikle 65 yaş üst ve 18 yaş altı vatandaşlarımızın kesinlikle izin belgeleri olmaları gerekmektedir.

65 yaş ve üstü vatandaşların turizm için gidecekleri yerlere izin belgesi alma şartları:

 • Son 3 yılda organ ve kemik iliği nakli olmamış olması
 • İmmün yetmezliği olmamış olması
 • Böbrek yetmezliği sebebiyle diyalize girmiyor olması gerekmektedir.
 • Turizm amacıyla yapılan seyahat için Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak şartı bulunmaktadır.

65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın gidecekleri yerler memleketleri olduğunda ise; gidecekleri yerden en az 1 ay gelmemek şartıyla tek yönlü seyahat etmelerine izin verilmiştir.

18 yaş ve altı gençlerin ise seyahat izinleri konusunda ebeveynleri yanlarında olduktan sonra herhangi bir izin belgesi almalarına gerek görülmemiştir.

Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın seyahat izin belgesi alması gerekmektedir. Ancak seyahat izin belgesini ilk defa alacak vatandaşlarımızın akıllarındaki soru seyahat izin belgesi nereden alınır olmaktadır.

Seyahat izin belgesi almanın çeşitli yolları bulunmaktadır. İç İşleri Bakanlığı’na bağlı Alo 199, E-Devlet, Valilik, Kaymakamlık ve nadir de olsa otogarlarda kurulan başvuru masalarından alınabilir.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak için tıklayın

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusunu hiç bir şekilde kafanızı karıştırmasına izin vermeyin. Çünkü oldukça basit bir işlemle birlikte seyahat izin belgenizi alabilirsiniz.

Özellikle seyahat izin belgesini 65 yaş ve üstü vatandaşların turistik olarak gezecekleri yerlere gitmeden önce almaları gerekmektedir.

1 Haziran 2020 tarihinden itibaren 65 yaş ve üstü vatandaşların seyahat etmeleri için kesinlikle Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almaları gerekiyor. Turizm amaçlı seyahat izin belgesi almak içi;

 • Valilik
 • Kaymakamlık
 • E-Devlet
 • Alo 199

Yukarıdaki belirtilen şekilde seyahat izin belgesi alabilirsiniz.

Seyahat İzin Belgesi Örneği

Seyahat izin belgesi örneği internet üzerinden kolay bir şekilde bulunabilir.

seyahat izin belgesi nasıl alınır

Seyahat İzin Belgesi Sorgulama

Seyahat izin belgesi sorgulama işlemi yapmanız için E-Devlet üzerinden sisteme kişisel bilgilerinizle giriş yaparak öğrenebilir ya da Alo 199 numaralı telefondan öğrenebilirsiniz.

Seyahat Yasağı Olan İller

Yetkililerin yapmış olduğu açıklama ile seyahat yasağı olan iller olarak İstanbul, Ankara ve İzmir yer almıyor. Toplu olarak giriş çıkış yasağı olan iller Adana, Kocaeli, Bitlis, Mersin’de devam ederken; Sakarya, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Van’da belirtilen gün sayısı kadar yasak gerçekleşmiş olup şimdilik herhangi bir yasak bulunmamaktadır.

Adana, Kocaeli, Bitlis, Hakkari’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarınca belirli günlerde yasak bulunmaktadır. Yasakların ne zaman kalkacağı konusunda yetkililer ilerleyen günlerde açıklama yapacaktır.

Seyahat Yasağı Ne Zaman Bitiyor?

Seyahat yasağı konusunu dikkatle takip eden vatandaşlarımız, seyahat yasağı ne zaman bitiyor sorusunu sormaktadır. Yapılan açıklama ile birlikte 1 Haziran tarihinde seyahat yasağı kalkmış olup, 65 yaş ve üstü vatandaşların izin belgesiyle turizm seyahati yapabileceği açıklanmıştır.

18 yaş ve altı gençlerin de yanlarında ebeveynleri olduktan sonra herhangi bir yasak olmadığı belirtilmiştir.

Şehirler Arası İzin Belgesi Nasıl Alabilirim?

Şehirler arası izin belgesini nasıl alabilirim konusuna gelecek olursak; Yapılan açıklama ile 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren yasak kalkmıştı.

Ancak 65 yaş ve üstü, 18 yaş ve altı vatandaşlarımızın belirli şartlar ile seyahat edebileceği de önemle belirtilmiştir.

65 yaş üstü seyahat izin belgesi alabilir ve 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın turizm için seyahat edecekleri zaman seyahat izin belgesi alması gerekmektedir. 18 yaş ve altı gençlerin de yanlarında ebeveynleri bulunduktan sonra herhangi bir izin belgesi almalarına gerek yoktur.

Yol İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Yol izin belgesi nasıl alınır, yolculuk izni nereden alınıyor gibi soruların yanıtlarını sizlere en ince ayrıntısına kadar açıkladık.

Yol izin belgesi almak için E-Devlet, Valilik, Kaymakamlık ya da Alo 199 numaralı telefondan izin belgesi alabilirler.

E Devletten İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E Devletten izin belgesi nasıl alınır konusuna değinecek olursak; E-Devletten izin belgesi almak için sisteme kişisel bilgilerinizle giriş yapmanız gerekiyor. Eğer E-Devlet bilgilerinizi hiç almadıysanız, PTT’ye başvurarak temin edebilir.

E-Devlet bilgileriniz varsa ancak bilgileri unuttuysanız telefon doğrulaması yapmadıysanız PTT’den tekrardan belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Telefon doğrulaması yaptıysanız gelen SMS ile şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Almalı?

En çok sorulan soruların başında gelen soru; kimler seyahat izin belgesi almalı ya da kimler seyahat izin belgesi alabilir olmuştur.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

 • Tedavi olduğu süre kaldığı hastaneden taburcu olan ve evine gitmek isteyenler
 • Doktor raporuyla sevk olan
 • Doktor randevusu olan
 • Kedisi veya eşinin vefat eden yakın akrabasının (birinci derece) cenazesine katılmak isteyenler
 • Ölüm sebebi koronavirüs olmayıp da cenaze nakil işlemleri için 4 kişiyi geçmeyecek şekilde refakat edecekler
 • Şuan bulundukları şehre son 5 gün içinde gelip de kalacak yeri olmayanlar ikamet adresini gidecek olanlar
 • Askerlik hizmetini tamamlayan kişiler
 • Yurt dışından gelip de 14 günlük karantina süresi dolanlar
 • Cezaevlerinden çıkanlar
 • Özel ya da kamu için sözleşmesi olanlar (davet yazısı gerekiyor)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu