Tarım ve Hayvancılık

Sera Hibe Desteği

Sera hibe desteği insanlarımızın son zamanlarında araştırmaya başladığı bir durumdur bunun nedeni seralar artık baya artmış durumda ve özellikle çiftçilerimiz için kışın da bir iş imkânıdır.

Seracılık nasıl bir durumdur. Bunu açıklayalım sizlere sera sizlerin bir toprak alan üstüne yapacağınız poşet çadırlar ve demirler yaptığınız bir lan içine yapacağınız bir tarım alanıdır. Bu tarım alanı kış soğuklarından korunmak için alınmış bir önlemdir. Kışın domates biber soğuğa dayanamayan ve yaza ait ürünler olmakla birlikte bu ürünleri yaz sıcaklıklarında yetiştirmenin yoludur bu bunun için devletimiz de sizlere hibe destekler vermektedir.

Hibe ne demektir. Geri alınmayan yani size mal edilmiş paradır. Bu süre hibe desteğinin alma yolları vardır ve bunları daha geniş bir alanda açıklayacağız bu anahtar kelimeleri anladıysak konumuza geçelim ve konuyu daha geniş ele alalım.

Sera Hibe Desteği Başvurusu

Sera hibe desteği başvurusu nasıl yapılır ve hangi şartlar altın da yapılır gibi sorular bu işe girmek isteyen kişilerin yapacağı bir durumdur. Bu şartlar nedir nasıl yapılır.

Öncelikle tarım müdürlüğü ile il veya ilçe ziraat müdürlüklerinden zamanı öğrenir ve başvurunuzu yaparsınız sizler devlet üretim şartlarına uygun gördüğü bir lan seçer ve ben bu alan üstüne saramı kurmak istiyorum dersiniz ve yetkililer gerekli alnı inceler projenizi dinler ve hibe şartlarına uygun olup olmadığına karar verir.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Tarım Kredisi ve Şartları

Sizler sonra ki süreçte eğer uygun bulunursa bu alan üstünde seranızı kurar ve faturalandırma yaparsınız yaptığınız da projeniz gibi ise devlet bu faturalardan örnek yüzde 40 hibe vara onca göre size bir ödeme veya fatura karşılama yapacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Sera Desteği

Devletimiz yetkili bakanlıkları ve bunların çalışma alanları vardır. Hayvancılıkla ile uğraşan çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığı‘na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bu bakanlıkların çeşitli devlet izniyle yaptığı projeler vardır ve bu projeler sizler net üzerinden veya köylere gelen uyarılar tarafından bildirilir. Seracılık desteği de bu bildirimlerden biri olarak yapışır. Çiftçi üretmezse halk kazanamaz bir algı vardır var bu doğrudur.

sera hibe desteği

Onun için devletimiz bakanlığı aracılığıyla seracılığa da destek vermekte ve bu destekleri sizler ilçe tarım müdürlükleri ve il tararım ve ormancılık müdürlüklerinden tarih ve destek şartları altında alabilirsiniz. Bununla birlikte bu destek maddi yani nakit olarak da olabilmekte sizlerin şartlarına göre sera alnı sağlamakta yardım olarak da yapılmaktadır.

KOSGEB Sera Desteği

KOSGEB son zamanlarda hepinizin duyduğu ve insanlara esnaflık konusunda destek olan bir kurum olduğunu hepimiz beliyoruz bu KOSGEB proje olarak sadece esnafa değil çiftçilere de destek vermektedir.

Son zamanlarda kırdan kente göçün hız kazanması ve maalesef çiftçilerin maddi yetersizlikten şikâyet etmesi devletimizin el atmasına neden olmuştur. Devletimiz bu konuda KOSGEB aracılığıyla belirli şartları yerine getiren kişilere 30 bin TL hibe para vermektedir.

Bu şartlar da bulan sulama ve gerekli teçhizat sağlama gibi ön koşullardır. Sizde bu ön koşulları yerine getirebiliyorsanız sizlere de bu destek verilebilir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Sera Teşvikleri

Sera teşvikleri son zamanlarda köyden kente göç halinin hız kazanması ile artmıştır. Bu teşvikler nelerdir yâda teşvik nedir?

Teşvik insanları bir yöne yöneltmek için onlara olumsuz şartları olumlu hale getirecek imkânalar sunulması durumudur. Şu an da devletimizin teşvik olarak bakanlıkları ve KOSGEB aracılığı ile yaptıkları teşvikler vardır. KOSGEB insanlara tarım yapmaları yani sere kurmaları için belirli şartlar adı altında 30 bin TL para vermektedir.

Tarım bakanlığı da çeşitli zamanlarda seracılık için teşvik olarak maddi destek yâda kullanasınız gübre veya mazotlar için destek sağlamaktadır. Bunları araştırarak kolayca öğrenebilirsiniz.

KOSGEB Sera Kurma Hibesi

Hibe ne demektir onla başlayalım hibe genel de devletin ize yaptıkları yardımlarda göz önünde bulunan bir durumdur bu durumda devlet hibesi yapacağımız iş için bize verdiği nakit paraları geri almama durumudur.

Bu durumda KOSGEB sera hibesi de bir paranın destek amaçlı geri alınmamak üzere verilmesi durumudur. Bunun uygulama aşmasında ki durumu ise şu an belirli şartları yerine getiren durumlarda 30 bin TL hibe paradır. Sizler devlete verdiğiniz sözü tutunca parada size aktarılır ve işinizi kurabilirsiniz.

Sera Kredisi Veren Bankalar

Sera kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, TEB, Finansbank sera için üreticilere kredi desteği vermektedir.

TEB bankası 60 aya kadar vade ve eşit ödemenin yanında esnek ödeme planıyla hizmet sunmaktadır.

Finansbank sera kredisi için 36 ay vade ile kredi vermektedir.

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Ziraat bankası sera kredisi, kuruluş olarak eski bir banka olarak bilinmektedir ve isminden de anlaşıldığı gibi ziraat üstüne kurulu bir bankadır. Bu banka 2020 yılında yaptığı açıklamaya göre yeni yılda seracılık yapmak ve gerekli garantörlüğü sağlayan kişilere destek kredilerini vereceğini bizlere açıkladı sizlerde bilgi almak için bu bankamıza gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat