Devlet Yardımları

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu

Şartlı sağlık yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin en çok karıştırdığı devlet yardımı arasında bulunmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yapmış olduğu şartlı sağlık yardımı ile ” Herkes için sağlık ” adı altında, ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımların başında gelmektedir.

Şartlı sağlık yardımı ile yapılan yardım projesinin asıl amacı; ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Muhtaç aileler belirlendikten sonra şartlı sağlık yardımı başvurusuyla birlikte yardımdan yararlanabilirler.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Şartlı sağlık yardımı nedir? konusu genel olarak diğer yardımlarla karıştırıldığı için sık sorulan soru arasında yerini almaktadır.

İhtiyaç sahibi ailelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Banaklığı tarafından verilen şartlı sağlık yardımı, 0-6 yaş aralığındaki muhtaç ailelere verilen düzenli sağlık kontrolüne denir. Şartlı sağlık yardımı nakdi yardım olarak verilmektedir. Ancak bu yardımdan yararlanmak için ihtiyaç sahibi aileler 0-6 yaş aralığında olan çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrolüne götürme şartı belirlenmiştir.

Şartlı sağlık yardımı kapsamı sadece 0-6 yaş arasındaki çocuklu ihtiyaç sahibi aileler için geçerlidir. Şartlı sağlık yardımı ve şartlı eğitim yardımı aynı kapsamda bulunmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Şartlı sağlık yardımı ne kadar olduğu merak konusudur. Şartlı sağlık yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin 0-6 yaş arasındaki çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri halinde PTT aracılığıyla aylık olarak 35 TL verilmektedir.

Aylık olarak verilen 35 TL 0-6 yaş arasında bulunan çocuk başına verilmektedir. Bu yardım düzenli nakit yardımı olarak aile içinde bulunan ve belirlenen yaş aralığındaki her çocuğa verilmektedir.

şartlı sağlık yardımı başvurusu

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır konusuna açıklık getirecek olursak; İkamet ettiğiniz yerdeki Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılmaktadır.

Müracaat sırasında kimlik numaranızın yazdığı kimlik kartı, pasaport ya da ehliyet olmalıdır. Bu belgeler dışında herhangi bir belge sizden istenmez. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kaydınız varsa, gitmeden Sosyal Yardım Hattı olan ALO 144 numaralı hattı arayarak da başvuru yapabilirsiniz.

Aşı Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Şartlı Sağlık Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Şartlı sağlık yardımı başvurusu yapıp, yardımdan yararlanan ihtiyaç sahibi aileler sorgulama işlemi yaptıklarında karşılarına şartlı sağlık yardımı devam ediyor yazısı çıkabilmektedir.

Şartlı sağlık yardımı devam ediyor ne demek diye soran ve bu yardımda yararlananlar merak etmesin ki bu yardımdan hala yararlanmakta olduğunun göstergesidir.

Herhangi bir soru aklınıza takılıyorsa yorum kısmına sorularınızı iletebilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Şartları Nelerdir?

Şartlı sağlık yardımı şartları her yardımda olduğu gibi şartlı sağlık yardımında da bulunmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Şartları Nelerdir?

  • İhtiyaç sahibi ailelerin hanesinin içinde yaşayan bireylerden hiç kimsenin sosyal güvencesini olmaması gerekmektedir.
  • Düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi
  • Hanenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından ihtiyaç sahibi olduğunun onaylanması gerekmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Şartlı sağlık yardımından kimler yararlanabilir konusunda; yardım programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin hane içerisinde bulunan 0-6 yaş arasındaki çocukların yararlanabileceği bir devlet yardımıdır.

Gebelik Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Hane içerisinde yaşayan kız ya da erkek cinsiyet ayrımı yapılmadan çocuk başına aylık olarak 35 TL maddi yardım yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Şartlı sağlık yardımı ne zaman yatacak sorusunu soran ihtiyaç sahibi ailelere vereceğimiz; cevap yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarının 24’ü ile 28’i arasında yatmaktadır.

Kimlik numarasının son hanesine göre verilmekte olan şartlı sağlık yardımı;

Kimlik numarasının son hanesi “0” olanlar ayın 24’ünde

Kimlik numarasının son hanesi “2” olanlar ayın 25’inde

Kimlik numarasının son hanesi “4” olanlar ayın 26’sında

Kimlik numarasının son hanesi “6” olanlar ayın 27’sinde

Kimlik numarasının son hanesi “8” olanlar ayın 28’inde ödemelerini alabilirler.

Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulama

Şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet kullanıcısı olmanı gerekmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı E-Devlet

Şartlı sağlık yardımı E-Devlet üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Bunun için E-Devlet sistemine girerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama bölümünden yapabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Demektir?

Şartlı sağlık yardımı ne demektir diye soruların sorulması ile birlikte, Şartlı Eğitim yardımı ve Şartlı Sağlık Yardımı aynı kapsama girmektedir.

Şartlı sağlık yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin 0-6 yaş aralığında bulunan çocuklarının sağlık kontrollerini düzenli olarak yapması halinde kız ya da erkek çocuk için fark etmeden aylık olarak 35 TL çocuk başına verilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı İletişim

Şartlı sağlık yardımı iletişim için Sosyal Yardım Hattı ALO 144’den ulaşabilirsiniz. Hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Hafta tatilleri ve resmi tatil günlerinde ulaşamazsınız.


2 Yorum

  1. Ben şartlı sağlık yardımından hiç yararlanmadim ama başvuru yaptım devam ediyor dio ne demek bu

  2. 5 çocuğum var 3tanesi okula gidiyor iki ayda bir aldığım yardım parası geçen sefer 250 TL idi bu ay 95tl yatırılmış bir terslik var ne yapmam gerekiyor y
    ardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu