devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; 4/A, 4/B iş görmezlik ödemesi hastalık, kaza, doğum sebebiyle sigorta ile çalışan personele devlet tarafından ödenen ödenektir.

Herhangi bir hastalık, kaza ve doğum sebebiyle işe gelmeyen çalışanlar rapor almak zorunda kalmaktadır. Bir çok sebepten dolayı alınan rapor, belirli gün üzerinden fazla alındığında devlet tarafından rapor parası PTT şubelerine ya da E-Devlet üzerinden tanımlanan banka hesaplarına yatırılmaktadır.

Rapor Parası Ne Zaman Alınır

Rapor parası ne zaman alınır sorusunu her rapor alan sigortalı çalışanın sorduğu ilk soru arasında yerini almaktadır.

Rapor parası, rapor süresi bittikten 15 gün sonra PTT’ye ya da E-Devlet üzerinden tanımlanan banka hesabına otomatik olarak yatmaktadır. Ancak işveren raporlu olduğunuz gün kadar sigortanızı yatırmamaktadır.

Eğer işveren sigortanızı yatırmıyorsa, yatan rapor parasını SGK’ya gidip raporlu olduğunuz günlerin prim ödemelerini yapmanız gerekmektedir.

Rapor Parası Nasıl Alınır

Rapor parası nasıl alınır; Rapor parasını almak için raporu işverene ulaştırmanız gerekmektedir. İşveren sizden aldığı raporu 5 gün içerisinde E-Rapor sistemine girip, SGK personeli tarafından incelenmeye alınmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; Rapor SGK personeli tarafından onaylandıktan sonra hesabı yapılarak PTT ya da E-Devlet’te tanımladığınız banka hesabınıza yatar. Ancak rapor parası raporunuz bittikten 15 gün sonra ya da biraz zaman sonra yatar.

Yatan rapor parası daha sonra çalışan tarafından teslim alınır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır

Rapor parası nasıl hesaplanır 2020; Rapor parasını almanız için öncelikle rapor sürenizin bitmesi gerekmektedir. Tabi her şey bununla bitmemektedir. Rapor süreniz bittikten sonra en az 15 gün geçmesi gerekiyor.

Rapor paranız çalışan kişinin 3 aylık brüt geliri ve 3 ay ödenen prim günleri ayrı bir şekilde toplanır. 3 aylık brüt kazancı son 3 aydaki prim gün sayısına bölünür. Ortaya çıkan sayı raporlu olduğunuz gün sayısı ile çarpılır ve 2 günlük raporlu olunan süre çıkarılır. Neden ise, 2 gün işverenin kesinti yapmamış olmasıdır.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; Örnek olarak aylık brüt ücretinizin 1000 TL olduğunu var sayalım. Bu durumda 3 aylık brüt ücretiniz de 3000 TL’dir. Son 3 ay ödenen prim gün sayınızın toplamı da 90 gündür. 3000 TL (3 aylık brüt kazancınız)/ 90 (son 3 aylık prim gün sayınız) = 33,34 TL günlük brüt geliriniz.

Şimdi 15 gün raporlu olduğunuzu varsayalım. 15 – 2 = 13 gün rapor parası alacaksınız. 33,34 x 13 = 433,42 TL 13 günlük rapor paranızdır. Ancak bu tutarın 2/3’ünü alacağınızdan (433,42 / 3) x 2 = 288,96 TL sizin alacağınız rapor parasıdır.

Rapor Parası Ne Kadar

Bütün sigortalı çalışanlarının sorduğu en önemli soru rapor parası ne kadar yatacak olmasıdır.

Ayakta yapılacak tedavilerin sonucunda yatacak olan rapor parası tutarı 2/3, yatarak yapılacak olan tedavilerin rapor parası ödemesi de 1/2 olacaktır.

Örnek olarak 15 günlük rapor süreniz varsa, 15 – 2 = 13 gün olarak rapor parası ödemesi alırsınız.

Kaç Güne Kadar Rapor Parası Alınır

Kaç güne kadar rapor parası alınır konusunda SGK tarafından süre en az 3 gün olması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu 1 ya da 2 gün için rapor parası ödememektedir. Rapor sürenizin en az 3 gün olması gerekmektedir. Ancak 3 günlük rapor için de yatan ilk 2 günlük rapor günü çıkacağı için 1 günlük olarak rapor parası alınacaktır.

30 Günlük Rapor Parası Ne Kadar

30 günlük rapor parası ne kadar soruna açıklık getirelim. 30 günlük rapor parası her çalışan için ayrı ayrı hesaplanır. Günlük brüt ücreti üzerinden bu hesap yapılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; Öncelikle günlük brüt ücretinizi hesaplamanız gerekmektedir. Ancak son 3 aylık brüt ücreti toplanıp, son 3 ay yatırılan prim gün sayısına bölünmektedir. Şunu da bilmeniz gerekmektedir ki; ayakta tedavilerde hesaplanan brüt ücretin 2/3, yatarak tedavilerde ise 1/2 kadarı ödenmektedir.

Rapor Parası Kesilir Mi

Rapor parası kesilir mi; öncelikle şunu bilmeniz gerekmektedir. Rapor parası maaşınızdan kesinlikle kesilmez ve Sosyal Güvenlik Kurumu da iş görmezlik parası ödemesi yapmaz.

Rapor süreniz 1 veya 2 gün ise herhangi bir kesinti gerçekleşmesi mümkün değildir.

Ancak 3 gün ve üzeri alınan her rapor da maaşınızdan kesilir ve kesilen ücret SGK tarafından ödenir.

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası hesaplama işlemi aslında oldukça basittir. Ancak ne karıştırılan bir kaç durum söz konusu olmaktadır.

3 gün veya üzeri alınan raporlarda ilk 2 gün bu hesabın içine koyulmaz ve ayakta tedavi edilirseniz hesaplanan tutarın 2/3’ünü, yatarak tedavi edilirseniz de 1/2’sini alırsınız.

Öncelikle son 3 ay brüt ücretinizi bilmeniz gerekmektedir. Sonra son 3 ayda ödenen prim gün sayınız toplanır.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; Örnek verecek olursak; aylık brüt ücretiniz 1000 TL olsun. 1000 x 3 = 3000 3 aylık brüt ücretiniz ve son 3 ay ödenen prim gün sayınız da 30’ar günden 90 olsun. 3000 / 90 = 33,34 TL günlük brüt ücretiniz olur.

15 günlük rapor aldıysanız 2 gününü çıkarttığınızda 13 günlük rapor parası üzerinden hesaplamaya devam edelim. 13 x 33,34 TL = 433,42 TL rapor parası üzerinden hesaplanacaktır. Ancak bu tutarın tamamını alamayacağınız için (433,42 / 3) x 2 = 288,96 TL size geri ödenecek olan rapor parasıdır.

Rapor Parası Ödemesi

Rapor parası ödemesi için sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. İş görmezlik parası halk arasında rapor parası olarak bilinen bu ödeme yöntemi 3 gün ve üzerindeki raporlu olan çalışanlara ödenmektedir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; Hastalık, kaza veya herhangi bir sebepten dolayı alınan uzun süreli raporlar üzerinden SGK tarafından hesaplanıp, çalışan adına ya PTT’ye ya da E-Devlet üzerinden belirlenen banka hesap numarasına yatırılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden 4A/4/B İşgörmezlik Ödemesi Görme üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Rapor Parası Sorma

Rapor parası sorma işlemi de E-Devlet üzerinden 4A/4/B İşgörmezlik Ödemesi Görme üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Rapor parası ne zaman yatar her raporlu çalışanın sorduğu bir sorudur ve haklı olarak da bu paranın yatmasını merak etmektedir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri; Rapor parası rapor işleme alındıktan 15 gün sonra PTT ya da E-Devlet üzerinde banka hesabı tanımladıysanız eğer o tanımlanan hesaba otomatik olarak yatmaktadır.

Rapor Parası Alma Şartları

Rapor parası alma şartları sadece 3 gün ve üzerinde alınan raporlar için geçerlidir. Bu durumun başka bir şartı bulunmamaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.