devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? Ölüm insanların başına gelebilecek bir gerçek olmakla birlikte sigortalı çalışan insanların başına çalıştığı sırada ya da sigortalı olduğu bir zaman da gelirse ailesi belirli şartları yerine getirip ölüm aylığı alabilir.

Bu başvuruyu dul eşi veya çocuklarının bir dilekçe ile SGK ya gidip başvurmaları sonucunda süreç dahilinde başlar.

Ölüm Aylığı Nedir?

Ölüm aylığı nedir? Bizde bu aylıktan faydalanabilir miyiz diyorsanız. İşte ölüm aylığı nedir sorusunun cevabı.

Ölüm aylığı: iş de başına gelen kaza veya işten kaynaklı oluşan kronik hastalık sebebiyle vefat eden sigortalı bireyin aile fertlerine iş kazası veya işten kaynaklı meslek rahatsızlığı sigortasından düşen, yapılan yardımlardan bir tanesidir.

Ölüm alığı başvurusu nasıl yapılır? Eğer kişi bu aylığı aldığı süreçte vefat ederse yani iş kazası sonucu veya işten kaynaklı rahatsızlığı bulunup maaş bağlanmışsa, öldüğü zaman bu maaş dilekçe yoluyla ailesine geçer.

Ölüm Aylığı Zammı Ne Kadardır?

Ölüm aylığı zammı ne kadardır? Sorusunun cevabı geldi. Ölüm aylığı zam oranı 100 de 5,1 olarak açıklandı. Bu rakamlardan sonra en az ölüm aylığı 363 lira tabanı ile 4.263 lira tavanı arasında olacaktır. Ocakta yapılan 10. 19 zamla birlikte yapılan toplam zam yüzde 15’i buldu. Bu oran toplam zammın maaşınıza yansıması olmuştur.

Ölüm Aylığı Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı şartları nelerdir? Bu şartlar biz de oluşuyor mu diyorsanız işte maddeler.

  1. En az miktar olarak 5 yıl boyunca sigortalı çalışmak ve 900 gün yaşlılık ve malullük sigorta primi bildirmiş olmak ilk şarttır.
  2. Malullük ve yaşlılık maaşı için hakkını elde etmek gerekmektedir?
  3. Bu maddelere dahilinde bu aylığı hak eden kişinin herhangi bir sigorta kurumuna borcu olmaması gerekmektedir.

Ölüm Aylığı Ne Kadar?

Ölüm aylığı ne kadardır 2020 yılında en fazla ne kadar alabilir diyenler için son yapılan zamlardan sonra oluşan tavan miktar 4.263 lira olarak belirlenmiştir. Gerekli şartlar yerinde ve sizde varsa bu maaşı almak için talepte bulunabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Ölüm aylığı nasıl hesaplanır? Ben bunun hesabını nasıl yaparım diyorsanız işte cevap. Bu hesaplarken her yıl başında size verilen maaşların ocak ayından başlayarak yıl içinde gelen zamlar yansıtılmadan hesaba alınan miktarları, geçen yılın son ödeme ayındaki miktardan az olamaz.

Yıl içindeki artışı hesaplamak istiyorsanız ise gelen zammı aldığınız para miktarına vurarak çıkarabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Hesaplama

Ölüm aylığı hesaplama işlemi ölen sigortalının eşine %50 kadar ölüm aylığı bağlanır. Ancak ölen sigortalının çocukları yoksa eşine %75 oranında ölüm aylığı bağlanır. Tek bir çocuk varsa %25 oranında çocuğa ölüm aylığı aktarılır.

Çocuk sayısına göre ölüm aylığı her çocuk başına %25 oranında ölüm aylığı bağlanır. Çocuk başına ödenecek miktar ölüm aylığının üzerine çıkamayacağı için belli oranda indirim yapılarak ölüm aylığı paylaştırılır.

Anne ve babanın ölümü durumunda çocuklara %50 oranında ölüm aylığı bağlanır. Ayrıca emekli maaşının %90 oranını aşmayacak şekilde yakınlarına ölüm aylığı verilir. Bu maaş da eşine 2 çocuğa 1 hisse olacak şekilde palaştırılır.

Memurlarda ise bu durum biraz  farklıdır. Ölen sigortalının eşine %60, çocuğa da %30 oranında ölüm aylığı bağlanır.

NOT: Ölen sigortalı 2008 yılından önce vefat ettiyse ölüm aylığının şartları farklıdır. 2008 yılından sonra vefat ettiyse farklı şartları mevcuttur.

Ölüm Aylığı Başvurusu

Ölüm aylığı başvurusu yazının da başında yazdığımız gibi gerekli şartalar oluşuyorsa, bir dilekçe ile SGK ya gitmeniz durumunda süreç dahilin de yapılmaktadır.

Sizin yapmanız gereken işlem budur. Bundan önce süreci iyi takip edip gerekli şartların oluşup oluşmadığına iyi bakın.

Ölüm Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Ölüm aylığı ne kadar sürede bağlanır sorusunun cevabı ise; yapılan başvurudan sonra vefat ettiği ayı takiben ay başında ödeme gerçekleşir.

Ölüm Aylığı Miktarı

Ölüm aylığı miktarı yapılacak hesaplama ile net olarak belli olur. Çünkü eş, çocuk ve anne baba durumuna göre hesaplanır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.