devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
9°C
İstanbul
9°C
Yağışlı
Pazartesi Az Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
13°C
Perşembe Yağışlı
9°C

Ne Zaman Emekli Olurum?

Ne Zaman Emekli Olurum?

Çok uzun bir süre çalışan her kişi illaki ne zaman emekli olurum sorusunu sorup, hesaplamalarını mutlaka yapmıştır.

Geçmişte yaşadıkları yoğun çalışma hayatından dolayı emekli olmaya hak kazanan çalışanlar, emekli aylığı almaya hak kazanmaktadır. Emeklilik için gerekli şartlar yerine getirildikten sonra emekli olmanız için önünüzde herhangi bir engel kalmamaktadır.

Emekli olmadan önce aklınıza gelen ilk sorulardan bir tanesi ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim, ne kadar emekli maaşı alırım gibi sorular olmaktadır.

Emekliliği hak etmeniz için gereken şartlardan en önemlisi yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Prim gün sayınız dolmuş olsa bile yaşınızı doldurmadan emekli olmanızın imkanı yoktur.

Peki bu durumda ne zaman emekli olurum sorusuna genel olarak cevap verelim.

Ne Zaman Emekli Olurum 4C?

Milyonlarca çalışanın emeklilik hayali olduğu bilinmektedir. Ne zaman emekli olurum sorusunu soran çalışanlar, prim gün ve yaşını doldurduktan sonra emekli olmaya hak kazanmaktadır.

Aktif çalışma hayatının sonuna gelenler ne zaman emekli olurum sorusunu neredeyse her gün sormaktadır.

4C emeklilik hayali kuranlar ilk sigorta başlangıç tarihi olarak 24.05.1985 ile 23.11.1986 yılları arasında ise; 5300 prim gün sayısı, 49 yaş ve 25 yıl sigortalı olma süresi tamamlandıktan sonra emekli olmaya hak kazanmaktadır.

İlk sigorta başlangıç tarifi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olanlar ise; 5375 prim gün sayısı, 50 yaş ve 25 yıllık sigortalı olmasından sonra emekli olabilir.

Ne Zaman Emekli Olurum BAĞKUR?

Ülkemizde bir çok kişinin kaydı bulunan BAĞ-KUR’da her sene binlerce kişi emekli oluyor. BAĞ-KUR’lu olanlar 4B sistemine bağlıdır ve bu sistem üzerinden prim ödemesi yapmaktadır.

4B sistemi üzerinden prim ödemesi yapanlar ne zaman emekli olurum BAĞKUR sorusunu sormaktadır. Ödemelerinizi yapıp yaşınız geldiğinde mutlaka emekliliğe hak kazanırsınız.

E-Devlet üzerinden ne zaman emekli olacağınızı bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemine bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? bölümünden emekli olacağınız tarihi görebilir, diğer şartlara da ayrıntılı olarak bakabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum Memur?

Devlet memuru olarak görev yapan çalışanlar emeklilik yaşı hesaplamak için ne zaman emekli olurum sorusunu sorarak, emekli olacağı tarihi merak etmektedir.

Memurların ne zaman emekli olurum? sorusunun pek fazla detaylı bir cevabı mevcut değildir. Kadınlar ve erkeklerde sadece yaşa bakılarak emekli olunmaktadır.

ne zaman emekli olurum

8 Eylül 1999 tarihinden önce memur olarak işe başlayan erkekler 25, kadınlar 20 yılını doldurduktan sonra yaşa bakmadan emekli olabilir.

8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında memur olarak işe başlayanlar için ise memur olarak çalışma süresi 25 yıl olduktan sonra emekli olmaya hak kazanmaktadır.

Bu durumda 25 yılını dolduran kadın memurlar için emeklilik yaşı 58, erkek memurlar için emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir. 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında memur olarak işe başlayanlar yaşı bekledikten sonra emekli olmaya hak kazanacaktır.

Ziraat BES’e Nasıl Başvuru Yapılır? Nasıl İptal Edilir?

Ne Zaman Emekli Olurum E-Devlet?

Ne zaman emekli olurum E-Devlet üzerinden sorgulama yapılmaktadır. Yapmanız gereken ilk işlem E-Devlet bilgilerinizle sisteme giriş yapmaktır.

SSK emeklilik sorgulama TC kimlik no ile yapmanız mümkündür. E-Devlet giriş bilgilerinizle sistemden sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Normal Şartlarda Ne Zamana Emekli Olabilirim? bölümüne girerek hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olurum Emekli Sandığı?

Ne zaman emekli olurum Emekli Sandığı yani eski adıyla 4C’li olanlar için SGK’nın internet sitesinden sizden istenen bilgileri girerek kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

4C’li yani Emekli Sandığı kurumundan emekli maaşı almak isteyenler öncelikle şartları tamamlıyor musunuz ona bakmanız gerekiyor. Emekli Sandığı’na borcunuzun başlangıç ve bitiş tarihini girerek emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz.

Emekli Sandığı ne zaman emekli olurum sorunun yanıtı için Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesine

Ne Zaman Emekli Olabilirim Hizmet Dökümü?

SGK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Memur statüsünde olanlar için ne zaman emekli olabilirim ile birlikte SGK’nın resmi internet sitesinden giriş yaparak hizmet dökümü alabilirler.

Hizmet dökümü sizin geçmiş dönemlerde çalıştığınız ve sigorta yapılıp yapılmadığını, kaç gün sigortalı olduğunuzu ve çalıştığınız sürece aylık yatan brüt ödemenizi görebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli Olabilirim Ne Kadar Maaş Alabilirim?

Çalışma hayatının sonuna gelen çalışan kişilerin genel olarak Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım? Ne zaman emekli olabilirim? Kadınların emekli olması için kaç gün çalışması gerekiyor? gibi soruları sordukları bilinmektedir.

Emekli olmak için kadın ve erkekler arasındaki yaş şartları tamamen farklıdır. Emeklilik yaşı 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında 4500 prim gün sayısı olduktan sonra kadınlar için emeklilik yaşı 58, erkekler için 60 yaşını doldurmuş ve 25 yıl sigortalı çalışmış olmaları gerekmektedir.

Kadınlarda Emeklilik Yaşı Kaç?

Kadınlarda emeklilik yaşı kaç? sorusunun cevabı ise SGK’lı ve Memur olarak çalışanlar arasında değişkenlik göstermektedir.

SGK’lı kadınların 09.09.1999 – 30.04.2008 tarihleri arasında işe başlayan kadınlar 58 yaşında emekli olabilir.

Memur olarak çalışan kadınların ise 20 yılını doldurduktan sonra yaşa bakmaksızın emekli olabilirler.

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Ne zaman emekli olurum sorusundan sonra da en popüler sorulardan bir tanesi de ne kadar emekli maaşı alırım olmuştur.

Emekli maaşı hesaplaması için TC Kimlik Numaranız, SGK Sicil Numaranız, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihinizle (gün/ay/yıl) birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden Aylık Hesaplama sisteminden yapabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.