Devlet Yardımları

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

Muhtaçlık sınırı ne kadar? herkesin merak ettiği soruların başında gelmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere devlet her zaman yardım elini esirgememiştir. Zor günler yaşandığı bu dönemlerde temel ihtiyaçların karşılanması içi gıda, kömür ve eğitim yardımı gibi bir çok yardım devlet tarafından yapılmaktadır.

Muhtaçlık sınırı olarak belirtilen maddi kaynak gelir düzeyine göre devlet yardımlarına başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Muhtaçlık sınırındaysanız; yardım talep ettiğinizde size kesinlikle devlet yardımı gerçekleşecektir.

Muhtaçlık sınırında olanlar ya da olduğuna inananların muhtardan fakirlik belgesi alması gerekmektedir. Fakirlik belgesini aldıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurunuzu yapabilirsiniz.

Muhtaçlık Sınırı Nedir?

2020 muhtaçlık sınırı nedir? sorusunun cevabını bilmeyenler için açıklayacak olursak; 2020 yılında muhtaçlık sınırı olarak asgari ücretin baz alınmasıyla hesaplanan gelir düzeyidir.

Muhtaçlık maaşı almak isteyen vatandaşlar öncelikle gereken şartları taşıdıklarından emin olmaları gerekiyor. Şartları tamamını taşıyan ailelere fakirlik maaşı verilmektedir. Aylık olarak düzenli bir şekilde yardımdan yararlanılmaktadır.

Ancak fakirlik maaşı hane bazlı hesaplanıp, hane içinde sadece 1 kişi üzerinden verilmektedir. Asgari ücrete göre her yıl değişkenlik gösterse de, siz fakirlik maaşı almaya hak kazandıktan sonra otomatik olarak size ödenmektedir.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırı ne kadar? olduğunu merak ediyorsanız, öncelikle asgari ücretin ne kadar olduğunu bilmeniz gerekmektedir. 2020 yılı muhtaçlık sınırı olarak asgari ücreti baz alacak olursak yaklaşık olarak 2020 yılı muhtaçlık sınırı 700 TL kadardır.

700 TL altında geliri olan vatandaşların fakirlik belgeleriyle birlikte fakirlik maaşına başvuruda bulunabilirler ya da diğer devlet yardımlarından yararlanmak için başvurularını gerçekleştirebilirler.

2020 yılı muhtaç aylığı yani fakirlik maaşı da ortalama olarak 915 TL kadardır. Bu miktar da yetim çocuklarına ve engellilere verilmektedir.

Muhtaçlık Sınır Neye Göre Belirlenir?

Muhtaçlık sınırı neye göre belirlenir konusunda sadece baz alacağınız durum o yıl içinde asgari ücretin ne kadar olduğu konusudur. Asgari ücrete göre belirlenen muhtaçlık sınırı, asgari ücretin yaklaşık olarak 3’te 1’i kadarıdır.

Hane içerisinde 1 kişinin başvurabileceği fakirlik maaşı için, 915 TL’nin altında maaş alınıyor olunması gerekmektedir. Fakirlik maaşı almak isteyenler şartları yerine getirdikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü‘ne başvurmaları halinde, gerekli incelemelerden sonra başvuru değerlendirilip gerekli şartların karşılanıp karşılanmadığı araştırıldıktan sonra belli olacaktır.

Muhtaçlık Sınırı Nasıl Hesaplanır?

Muhtaçlık sınırı hesaplama işlemini yaparken o yılın asgari ücreti baz alınarak yapılmaktadır. 2020 yılında muhtaçlık sınırı hesaplanacak olursa;

Asgari ücret 2.324 TL olduğu için 220 TL’si asgari geçim indirimi (AGİ) düşüldüğünde kalan miktar 2.104 TL’dir. Bu miktarı 3’e böldüğümüz takdirde 2020 yılındaki muhtaçlık sınırı 701 TL olarak hesaplanmaktadır. 701 TL altında geliri olan vatandaşlar fakirlik maaşı almaya hak kazanmaktadır.

Muhtaçlık Sınırı Maaşı Ne Kadar?

Muhtaçlık sınırı maaşı ne kadar olduğu konusuna gelecek olursak, fakirlik maaşı son zamla birlikte 817 TL’ye çıkmıştır. Fakirlik maaşı almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Fakirlik Maaşı Nedir? Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Nelerdir?

Muhtaçlık Sınırı Asgari Ücret

Muhtaçlık sınırı asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Her yıl değişkenlik gösterse de hesaplama işlemi hep aynı şekilde gerçekleşir.

Yıl içerisindeki asgari ücret miktarından asgari geçim indirimi çıkartılıp, kalan miktarı da 3 bölerek hesaplama işlemi yapılmaktadır.

2022 Muhtaçlık Sınırı

2022 muhtaçlık sınırı bakıma muhtaç yani engelli ya da 65 yaş üstü yaşlılar için belirtilen sınırdır. 2022 muhtaçlık sınırı %40 ya da üzerindeki engelli vatandaşların bir miktar daha fazla fakirlik maaşı almasına sebep olmaktadır.

Muhtaçlık Sınırı İle Yapılan Yardımlar Hangileridir?

Muhtaçlık Belgesi Nereden Alınır?

Muhtaçlık belgesi yani fakirlik kağıdı bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan alınmaktadır. Sadece muhtarlıktan alabileceğiniz muhtaçlık belgesini nüfus cüzdanınız ile birlikte başvurmanız gerekmektedir.

Muhtaçlık Belgesi Nasıl Alınır?

Muhtaçlık belgesi yani fakirlik belgesi nasıl alınır konusu çok basit bir durumdur. Bağlı bulunduğunuz muhtarlığa kimlik belgenizle birlikte başvurup alabilirsiniz. Muhtaçlık belgesi verilmesi yani muhtaç olduğunuzu bağlı bulunduğunuz muhtar tarafından belirlenip verilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı Kimlere Verilir?

Muhtaçlık aylığı kimlere verilir? konusu biraz detaylı bir konudur. Muhtaçlık aylığından yararlanmak için aşağıdaki şartların sizlerde bulunması gerekmektedir.

  • Devlet tarafından herhangi bir yardımdan yararlanmıyor olmak
  • Geliriniz olmaması
  • Muhtaçlık sınırının altında gelirinizin olması durumunda
  • %40 ya da üzerinde engelli olmanız
  • Koruma kararı alınan kişiler
  • Sigortalı çalışmayanlar
  • Anne ve babası vefat eden 18 yaş altındaki çocuklar
  • Başvuran kişiye ait mal varlığının olmaması gerekmektedir

Muhtaçlık Belgesi Örneği

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu