Sorgulama İşlemleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemlerinizi ve MTV sorgulama, MTV ödeme, MTV hesaplama, MTV ödemesi, MTV taksit ve MTV ne kadar gibi bir çok işleminizi çeşitli web sitelerinden ve E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kayıtlı olan her araç, hatta trafiğe çıkan her motorlu araç mutlaka motorlu taşıt vergisi ödemekle mükellefdir. Hatta ödenmesi zorunludur. Trafikten çekilene kadar her 6 ayda bir defa düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir

Motorlu taşıtlar vergisi nedir sorusuna verilecek tek cevap, trafikte seyreden tüm motorlu araçların ödemesi zorunlu olan bir vergi türüdür.

Bisiklet, elektrikli bisiklet veya buna benzer kullanılan araçlar MTV ödemesi söz konusu bile olamaz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

MTV ödeme trafikte bulunan her araç için geçerlidir ve 6 ayda bir defa ödenmesi zorunludur. Motorlu taşıtlar vergisi ödeme konusu araç sahibi olan herkes için başlı başına bir dert olarak bilinse de, ödemeler sırasında bir çok istenmeyen durumla karşılaşılmaktadır. Bu karşılaşılan durumları belirtecek olursak;

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Zorunluluğu Olan Araçlar

 • Sizlerden istenilen bilgileri doğru olarak girildiğinden emin olsanız bile, aracınızın plakasının bitişik yazıldığından emin olun.
 • Plakanın üzerinde isim veya şirket adı yazması halinde karşınıza çıkan ” Plaka özel mi?” sorusuna evet yanıtını vermelisiniz.
 • Tescil tarihi konusunda tekrar doğru girildiğine bakınız. İkinci el araçlar için bu en önemli konulardan bir tanesidir.
 • Bilgilerin hepsi doğru ancak araç hala görünmüyorsa, aracınızın vergi dairesince tescil bilgisi verilmemiş olabilir. Bu durumla karşılaştığınız takdirde plakanın bağlı olduğu vergi dairesine başvurup tecil edilmesi gerekmektedir.

motorlu taşıtlar vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Zorunluluğu Olmayan Araçlar

 • Özel il idaresi araçları
 • Belediyeler
 • Türk Kızılayı’na ait araçlar
 • SGK araçları
 • %90 üzerindeki engelli vatandaşlar veya engelli vatandaşın bakımı için alınan araçlar
 • Geçmişe ait borcu olmayan hurda araçlar
 • Ülke konsolosluklarına ait araçlar
 • Emniyet ve orduya ait araçlar
 • Bakanlıklara ait araçlar

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

MTV sorgulama işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığı‘na ait internet sitesinden motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sistemi kullanmanız için E-Devlet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Önünüze çıkacak olan borç mevcut dönemin veya geçmişin borç görüntüleri olacaktır. Herhangi bir borcunuz yoksa borcunuz bulunmadığına dair bir yazı ile karşılaşacaksınız.

Plakaya ait araç bilgilerinin sorulmasında öğrenebileceğiniz bilgiler ise;

 • Kişisel bilgiler
 • Araç aitlik bilgisi
 • Mükellef bilgisi
 • Plakanın bağlı olduğu vergi dairesi
 • MTV bilgileri
 • Ceza bilgileri
 • Tahsil edilecek miktar bilgileri
 • Trafik cezası ödeme bilgileri

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Kadar

MTV ne kadar sorusunun cevabı, bir çok internet sitesinde mevcuttur. Motorlu taşıtlar vergisi ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız eğer aşağıdaki bilgilerin tam olması gerekmektedir.

 1. Araç yaşı
 2. Araç motorunun silindir hacmi
 3. Araç ilk tescil tarihi
 4. Araç tipi (binek, arazi, ticari gibi)

Yukarıdaki bilgilerinizi verdikten sonra MTV ne kadar sorusunun cevabı sizlere verilecektir. Her sene gelen vergi zamlarıyla bu değişkenlik göstermektedir.

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Taksit

Motorlu taşıtlar vergisi taksit ödemesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden, bakanlığa ait gelir idaresi veznelerinden, anlaşmalı olan bankalardan veya atmlerinden gerçekleştirilmektedir.

İnternet üzerinden yaptığınız her ödemeden sonra mutlaka makbuzunu çıkartıp bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. MTV taksit ödemesinde çok nadir de olsa internet üzerinden ödenmiş olmasına rağmen sisteme düşmemiş olabilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme 2020

MTV ödemesi 2020 yılında çok sık olarak sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bunun için internet üzerinden yapılan her ödemenizde makbuzunu aldığınızda sorun en kısa sürede çözülecektir.

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme 2020 yılında bilgilerin doğru olduğu sürece ödemeler konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Günümüz teknolojisinde artık internet üzerinden güvenli ve anında ödeme yapılmaktadır.

Önceki gibi vergi dairesine gibi 1 gün boyunca MTV ödemesi yapılmaktaydı. Şimdi ise 5 dakika gibi çok kısa sürede bu işlemi gerçekleştirebilmektesiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir

Motorlu taşıtlar vergisi ne zaman ödenir yılda 2 defa olmak üzere 6 ayda 1 defa ödenmektedir. İlk taksit 1 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında, 2. taksit ise 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmektedir.

MTV ödemesini yapmadığınız takdirde faizli ödeme yaparsınız ve ödemenizi yapana kadar trafikten men edilebilirsiniz. MTV ödemesi geçmesi halinde trafikten men edilmek istemiyorsanız 1 hafta içerisinde hemen ödemeniz gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Öğrenme

Motorlu taşıtlar vergisi öğrenme için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine E-Devlet üzerinden giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi E-Devlet

Motorlu taşıtlar vergisi E-Devlet üzerinden bilgilerinizi girerek erişim sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sizlerin bilgileri doğru girmeniz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat