devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Devletin verdiği mama ve bez yardımı desteği yeni doğum yapmış ve yardıma muhtaç kişilerin başvurarak devlet yardımı olarak yapılmaktır.

Sosyal destekler arasında bulunan mama ve bez yardımı ikiz bebek dünyaya getiren kadınlar için de verilmektedir. Bez ve mama yardımı diğer bir adıyla bez parası olarak da bilinmektedir.

Yeni doğum yapan annelere en büyük destek mama ve bez yardımıdır. Genel olarak doğum yardımı olarak bilinen bez parası sadece başvuru yapan ve şartlara uyan bebekli annelere 24 ay boyunca verilmektedir.

Bez yardımı ya da bez parası sadece doğum yapan anneler için değil ihtiyaç sahibi hastalar için de verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Mama ve bez yardımı başvurusu nereye yapılır? Yeni doğum yapmış ve şartları yerine getirmiş ihtiyaç sahibi annelerin ilk sorduğu soru süt parası nasıl alınır? ve mama ve bez yardımı nasıl yapılır? olarak bilinmektedir.

Mama ve bez parası yardım başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na veya muhtarlıklara gidilip başvuru yapılması gerekmektedir.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Mama ve bez yardımı için gerek evrakları hazırlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra 30 gün içinde sonucu belli olur. Sonucu belli olduktan sonra başvuru yapan kişinin cep telefonuna SMS ile bilgi verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Mama ve bez yardımı nasıl alınır? Yeni doğum yapmış annelerin ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlayarak devlet tarafından maddi destek olarak mama ve bez parası almaktadır.

2015 yılında doğum yardımı ilk olarak alınmaya başlanmıştır. Daha sonra mama ve bez ihtiyaçlarının karşılanması için doğum yapan ve maddi sıkıntı çeken ailelere yardım yapılmaktadır. Sadece doğum yapan annelere değil, hasta olup da ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara da bez yardımı yapılmaktadır.

mama ve bez yardımı nasıl yapılır

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Başvurunuzu yaptıktan sonra size geri dönüş yapılacaktır. Mama ve bez yardımı, 24 ay boyunca aylık olarak ihtiyacı olan ailelere verilmektedir. Bu yardımın sadece 24 ay olmaktadır ve 239 TL gibi bir miktar verilmektedir.

Yeni doğum yapan anneler için en büyük yardımlar arasında süt parası da yerini almıştır.

Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Şartları

Mama ve bez yardımı şartları; doğum gerçekleştikten sonra il olarak bebeğin canlı olması gerekir ve bebeğe kimlik çıkartılması gerekmektedir. Kimlik çıkartıldıktan sonra da başvuru yapılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Şartları

 • Bebeğin canlı olarak doğması gerekmektedir.
 • Anne ya da baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
 • Anne ve babanı mavi kart sahibi olması gerekiyor.
 • Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması durumunda ya da annenin vefat etmiş olması durumunda babanın kimliği geçerlidir.
 • Hane içerisine giren gelir kişi başına asgari ücretin 1/3’ü kadar olmadır.
 • Anne veya baba üzerinde herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülk olmaması gerekmektedir.
 • Bebeğin kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı olmalıdır.

Mama ve Bez  Yardımı Başvurusu Formu

Mama ve bez yardımı başvurusu formu olarak bilinen herhangi bir özel form bulunmamaktadır. Sadece başvuru sırasında, başvuran kişinin yanında bir kaç evrak gereklidir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Gerekli Evraklar

 • Bebeğin kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı
 • Gelir belgesi
 • Anne ve babanın nüfus cüzdanı

Mama ve Bez Parası Başvurusu

Mama ve bez parası başvurusu yapmak için; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bütün desteklerde olduğu gibi mama ve bez yardımı başvurusu için de Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Mama ve bez parası başvurusu yapabileceğiniz yerler;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Bakanlığa bağlı olan vakıflar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kaymakamlık
 • Muhtarlık

Mama ve Bez Parası Ne Kadar?

Devletin verdiği mama ve bez parası ne kadar? 2020 yılında mama ve bez parası 24 ay boyunca aylık olarak 239 TL maddi yardım olarak verilecektir.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Aylık olarak ödenecek mama ve bez parası anlaşmalı bankalara ve PTT şubelerinden kimlik ile alınacaktır.

Mama ve Bez Parası İçin Nereye Başvurulur?

Mama ve bez parası için nereye başvurulur? Yeni doğan bebeklerin aileleri maddi desteğe ihtiyacı oldukları için mama ve bez yardımı nasıl yapılır? sorusunu sormaktadır.

Mama ve bez parası için başvuru yapabileceğiniz yerler, başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra evraklarla birlikte;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Bakanlığa bağlı olan vakıflar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kaymakamlık
 • Muhtarlık

Başvurularınızı yukarıda belirtilen makamlara yapabilirsiniz.

Bez ve Mama Parası Nasıl Alınır?

Bez ve mama parası nasıl alınır? Bez ve mama parası almak için öncelikle bebeğin yaşıyor olması gerekiyor. Daha sonra başvuru şartlarını yerine getirip, gerekli evrakları hazırladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Bez ve mama parası başvurunuz onaylandıktan sonra başvuru yapan kişinin cep telefonuna SMS yöntemiyle bilgi verilecektir. Mama ve bez parası almaya hak kazandıktan sonra aylık olarak 239 TL 24 ay boyunca anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden temin edilebilir.

Hasta Bezi Yardımı

Hasta bezi yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir. Fakat bu yardım yeni doğan bebeklere verilen mama ve bez yardımı ile kesinlikle karşılaştırılmaması gerekiyor.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Hasta bezi yardımı, evde bakım hizmeti alan hastalar için verilen bir yardımdır. Bu yardımın alınabilmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Öncelikle hastanın bez yardımına ihtiyacı var mı diye belirlenir. Bunun için de doktor raporu olması gerekiyor.


Yorumlar

 1. Çiğdem dedi ki:

  4tane çocuğum var süt ve bez ihtiyacımız var

 2. Mahmut İLİK dedi ki:

  3 yaşında oğlum için süt istiyorum teşekkür ederim

  1. Sümeyyeçinar dedi ki:

   Ikiz bebeklerim var bez mamaya yetişemiyorum cok masrafları var yesilkartliyim lutfen yardim edin

 3. Vahide Can dedi ki:

  3 tane çocuğum var ama süt bez para yardımı istiyorum

 4. Bayram dedi ki:

  2 tane çocuğum var bez ve sütüne yetiştiremiyorum

 5. Nurcan kır dedi ki:

  Ben İstanbul Ümraniyede kiracı olarak oturuyorum 5 tane çocuğum var eşim kronik mide ve bağırsak hastalığı var ben alarjik astim hastasıyım göğüs ameliyati oldum ve birde sağ kolum kırıldı platin takıldı elimi fazla kullanamıyorum 10 aylık kızım var 4 tane erkek çocuğum var mama ve bez süt yardımı istiyorum kira yardımı erzak yardımı ile çocuk bezi market kartı fatura yardımı almak istiyorum bunun için yardım ederseniz çok sevinirim

 6. Filiz dedi ki:

  2 tane çocuğum var bebek bezi ve mama yardımı istiyorum eşim tarafından terkedildim yanlız çocuklarımla yaşıyorum masrafları na zor yetisiyorim allah rızası için yardım istiyorum

 7. Kevser dedi ki:

  Benim de ihtiyacim var 3cocuk kira esim calismiyor allah icin yardim edin

 8. İbrahim dedi ki:

  Pandemi için malum iş bazen oluyo bazen ara oluyo o yüzden geçim zor oluyo bu focugum var kiraciyim

 9. Yasemin bakırhan dedi ki:

  İygunler benim 6 aylık kızım var bizim gelirimiz yok bezini mamasını alamıyoruz eşimin borclarindan dolayı hiç bir ihtiyacimizj alamıyoruz lütfen yardım edin

 10. Gökhan Çağlar dedi ki:

  Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum çocuğum var 1tanesi okuyor diğeri daha 2aylik bebek bez ve mama ıslak mendil süt yardım anne sütü az geliyor.

 11. Şilan Akgül dedi ki:

  Mehraba ben bebek bezi mama istiyorum

 12. Yurdanur dedi ki:

  Merhaba hiç bir gelirim yok eşim çalışmıyor iki tane çocuğum var biri 1 yaşında biri 2 yaşında ikiside süt içiyorlar ve bez kullanıyorlar lütfen yardım edin Allah rızası için

 13. Eylem dedi ki:

  Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım.

 14. Eylem dedi ki:

  Bebeğim var. Bebek bezi, ıslak mendil, süt, meyve, sebze ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? Çaresizim. Allah insanı çaresiz bırakmasın. Allah insanı insana muhtaç etmesin. Destek olmak isteyen insana teşekkür ederim. Allah razı olsun. Mail hesabımı yazacağım. eylemmetin58@gmail.com

 15. Anne dedi ki:

  Eşim evlenmiş, boşanmış, üç çocuğu var. Üç çocuğu için nafaka ödüyor. Bebeğim var. Bebeğimin ihtiyacı olan malzemeler var. Buz dolabım boş. Kira ödüyoruz. Elektirik faturası ödüyoruz. Su faturası ödüyoruz. Allah rızası için destek olurmusunuz?