Devlet Yardımları

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Yapılır?

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Devletin verdiği mama ve bez yardımı desteği yeni doğum yapmış ve yardıma muhtaç kişilerin başvurarak devlet yardımı olarak yapılmaktır.

Sosyal destekler arasında bulunan mama ve bez yardımı ikiz bebek dünyaya getiren kadınlar için de verilmektedir. Bez ve mama yardımı diğer bir adıyla bez parası olarak da bilinmektedir.

Yeni doğum yapan annelere en büyük destek mama ve bez yardımıdır. Genel olarak doğum yardımı olarak bilinen bez parası sadece başvuru yapan ve şartlara uyan bebekli annelere 24 ay boyunca verilmektedir.

Bez yardımı ya da bez parası sadece doğum yapan anneler için değil ihtiyaç sahibi hastalar için de verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Mama ve bez yardımı başvurusu nereye yapılır? Yeni doğum yapmış ve şartları yerine getirmiş ihtiyaç sahibi annelerin ilk sorduğu soru süt parası nasıl alınır? ve mama ve bez yardımı nasıl yapılır? olarak bilinmektedir.

Mama ve bez parası yardım başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na veya muhtarlıklara gidilip başvuru yapılması gerekmektedir.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Mama ve bez yardımı için gerek evrakları hazırlayıp başvurunuzu yaptıktan sonra 30 gün içinde sonucu belli olur. Sonucu belli olduktan sonra başvuru yapan kişinin cep telefonuna SMS ile bilgi verilmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Mama ve bez yardımı nasıl alınır? Yeni doğum yapmış annelerin ihtiyaç sahibi olduklarını kanıtlayarak devlet tarafından maddi destek olarak mama ve bez parası almaktadır.

2015 yılında doğum yardımı ilk olarak alınmaya başlanmıştır. Daha sonra mama ve bez ihtiyaçlarının karşılanması için doğum yapan ve maddi sıkıntı çeken ailelere yardım yapılmaktadır. Sadece doğum yapan annelere değil, hasta olup da ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara da bez yardımı yapılmaktadır.

mama ve bez yardımı nasıl yapılır

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Başvurunuzu yaptıktan sonra size geri dönüş yapılacaktır. Mama ve bez yardımı, 24 ay boyunca aylık olarak ihtiyacı olan ailelere verilmektedir. Bu yardımın sadece 24 ay olmaktadır ve 239 TL gibi bir miktar verilmektedir.

Yeni doğum yapan anneler için en büyük yardımlar arasında süt parası da yerini almıştır.

Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Şartları

Mama ve bez yardımı şartları; doğum gerçekleştikten sonra il olarak bebeğin canlı olması gerekir ve bebeğe kimlik çıkartılması gerekmektedir. Kimlik çıkartıldıktan sonra da başvuru yapılabilir.

Mama ve Bez Yardımı Şartları

 • Bebeğin canlı olarak doğması gerekmektedir.
 • Anne ya da baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.
 • Anne ve babanı mavi kart sahibi olması gerekiyor.
 • Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması durumunda ya da annenin vefat etmiş olması durumunda babanın kimliği geçerlidir.
 • Hane içerisine giren gelir kişi başına asgari ücretin 1/3’ü kadar olmadır.
 • Anne veya baba üzerinde herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülk olmaması gerekmektedir.
 • Bebeğin kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı olmalıdır.

Mama ve Bez  Yardımı Başvurusu Formu

Mama ve bez yardımı başvurusu formu olarak bilinen herhangi bir özel form bulunmamaktadır. Sadece başvuru sırasında, başvuran kişinin yanında bir kaç evrak gereklidir.

Mama ve Bez Yardımı İçin Gerekli Evraklar

 • Bebeğin kimlik numarası yazan nüfus cüzdanı
 • Gelir belgesi
 • Anne ve babanın nüfus cüzdanı

Mama ve Bez Parası Başvurusu

Mama ve bez parası başvurusu yapmak için; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bütün desteklerde olduğu gibi mama ve bez yardımı başvurusu için de Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Mama ve bez parası başvurusu yapabileceğiniz yerler;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Bakanlığa bağlı olan vakıflar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kaymakamlık
 • Muhtarlık

Mama ve Bez Parası Ne Kadar?

Devletin verdiği mama ve bez parası ne kadar? 2020 yılında mama ve bez parası 24 ay boyunca aylık olarak 239 TL maddi yardım olarak verilecektir.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Aylık olarak ödenecek mama ve bez parası anlaşmalı bankalara ve PTT şubelerinden kimlik ile alınacaktır.

Mama ve Bez Parası İçin Nereye Başvurulur?

Mama ve bez parası için nereye başvurulur? Yeni doğan bebeklerin aileleri maddi desteğe ihtiyacı oldukları için mama ve bez yardımı nasıl yapılır? sorusunu sormaktadır.

Mama ve bez parası için başvuru yapabileceğiniz yerler, başvuru şartlarını yerine getirdikten sonra evraklarla birlikte;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Bakanlığa bağlı olan vakıflar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Kaymakamlık
 • Muhtarlık

Başvurularınızı yukarıda belirtilen makamlara yapabilirsiniz.

Bez ve Mama Parası Nasıl Alınır?

Bez ve mama parası nasıl alınır? Bez ve mama parası almak için öncelikle bebeğin yaşıyor olması gerekiyor. Daha sonra başvuru şartlarını yerine getirip, gerekli evrakları hazırladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Bez ve mama parası başvurunuz onaylandıktan sonra başvuru yapan kişinin cep telefonuna SMS yöntemiyle bilgi verilecektir. Mama ve bez parası almaya hak kazandıktan sonra aylık olarak 239 TL 24 ay boyunca anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden temin edilebilir.

Hasta Bezi Yardımı

Hasta bezi yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir. Fakat bu yardım yeni doğan bebeklere verilen mama ve bez yardımı ile kesinlikle karşılaştırılmaması gerekiyor.

Mama ve bez yardımı nasıl yapılır? Hasta bezi yardımı, evde bakım hizmeti alan hastalar için verilen bir yardımdır. Bu yardımın alınabilmesi için gerekli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Öncelikle hastanın bez yardımına ihtiyacı var mı diye belirlenir. Bunun için de doktor raporu olması gerekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu