Devlet Yardımları

KYK Burs Başvurusu

KYK burs başvurusu hakkında birçok soru ve insanların öğrenmek istediği konu varır. Nedir bu konular diye soran olursa cevaplayalım.

Ne zaman yatacak nasıl olur nereden alırım diye gibi sorulardır bunlar. Bundan sonra ki süreçte öğrenciler üniversite kazandıkları zaman hepsinde bana burs ya da kredi çıkar mı diye düşünür ki haklıdır.

Öğrenciler için az bir miktar değildir. Bunun yanı sıra KYK başvuruları hakkında sizlere daha genel be madde madde bilgi verelim.

KYK Burs Ne Zaman

KYK bursları ne zaman yatar sorusu iki aşamalı olarak cevaplanmalıdır. Bir normal yani ay içinde alacağınız bir de ilk alacağınız maaş olarak değişmektedir.

Düzenli alacağınız TC kimlik numaranızın son rakamına göre aybaşından 10 u arasında yatırılır ve sizlerde çekersiniz.

İlk maaş yani birinci sınıfların alacağı ilk maaş tarih olarak tam şu gün diyememekle birlikte bu durumu devletimiz belirliyor aralık da olabiliyor ocakta ne olursa olsun toplu bir ödenek alıyorsunuz ve paranız almadığınız aylar için yine sizlere yatıyor.

KYK Bursu Ne Kadar

KYK bursları ne kadar ben üniversite kazanınca ne kadar yardım alacağım diye soranlar için açıklamak istedik.

Normal lisans ve ön lisans öğrenciler 500 TL çekerken son yapılan zamlardan sonra 550 TL oldu yüksen lisans ise yapılan zamla 1100 lira oldu.

Doktora yapan öğrenciler ise yeni yılla birlikte 1650 lira ödenek alacaktır. Sizler için bütün bilgileri açıklayarak devam edelim.

kyk burs başvurusu

KYK Burs Şartları

KYK bursları sizlere verilen ve sizlerin daha kolay bir eğitimi iyi maddi şartlarda okumanız için gerekli bir durumdur.

Bununla beraber normal ön lisans ve lisans şartlarında olan herkese bur çıkabilir bunu yanında geri ödemeli kredi ve burs imkanlarından bir tanesinden bir tanesi kesin çıkacaktır.

Can Suyu Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Can Suyu Kredisi Başvurusu ve Şartları

Kesin burs kimlere çıkar diye soruyorsanız. Şehit ve gazi yakını olan bu yakınlık uzak olamayacak durumda ise olabilir.

Lise ve dengi eğitimleri yetiştirme yurtları bünyesinde bitirmiş olan kimselere çıkabilir ve son olarak belirli bir engel raporuna tam teşekkürlü bir hastaneden sahipse yine alabilirsiniz.

KYK Burs Ödeme

KYK burs ödeme deyince insanlar korkuyor ben kredi alıyorum ya da ben burs alıyorum gel olarak ikisi de burs olarak adlandırılmaktadır.

Geri ödemeli krediler okul bitince geri ödenir burs size hibe edilmiştir.  Bursların ödenmesine gelince devlet siz başvuru yapıp da onaylandıktan sonra ki süreçte TC kimlik numaranızın son hanesine göre ayın belirli bölümlerinde hesaplarınıza yatırır.

KYK Burs Başvuru Tarihi

KYK burs başvuruları kişilerin hep merak konusu ve son zaman da üniversite içi ve yanlarında ki fiyatlara müdahale edilememesi de işin içine girince çoğu öğrenci dört gözle bu parayı bekliyor.

Peki, bu KYK burs başvuruları ne zaman nasıl yapılacak diyenler için anlatalım. Tarih olarak 2019-2020 sezonu için ekim ayı 2020 -2021 yılı için yine ekim ayıdır. Bununla birlikte her yıl ekim ayında olan bu başvuruların tam tarihini devlet belirlemektedir.

KYK Burs Sorgulama

KYK burs sorgulama gelişmiş bir platform olan ve bizlerin bütün kişisel bilgilerine sahip lan E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

E-Devlete giriş için TC kimlik numarası ve dahilin de E-Devlet şifresi gerekmektedir. Bizler bu ikisine sahip olduktan sonra E-Devlet üzerinde belirli sayfaya girerek gerekli kontrolleri yapabiliriz.

KYK Burs Ne Zaman Kesilir

KYK burs ne zaman kesilir sorusu burs alan öğrencilerin en çok merak ettiği ve en çok sorduğu soruların arasında yerini almaktadır. Bazı durumlarda tabi ki de KYK sizden bursu kesip bir başkasına verecektir. Aşağıdaki sebeplerden KYK bursu kesilmektedir.

KYK Burs Hangi Sebeplerden Kesilmektedir?

  • Başarısız olanlarda
  • Okulunuzdan ayrılma, çıkarılma veya uzaklaştırma gibi bir durum söz konusu olduğunda
  • Kayıt dondurma, vazgeçme veya izin alma gibi durumlarda
  • Okulun kapatılmasından sonra
  • Kuruma bağlı yurtlardan süresiz bir şekilde çıkartılma cezası alınması halinde
  • İşlenilen ceza kesin hükümle sonuçlandığında burs kesilir

KYK Burs İptal

KYK burs iptal işlemi için E-Devlet üzerinden giriş yaparak Gençlik ve Spor Bakanlığı / Kredi – Burs İptal Başvurusu seçeneğinden iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi İptali İçin Tıklayın…

Ayrıca bilinmesi gereken bir durum da ” Yapılan burs başvurusu sonunda öğrenciye kredi/burs tahsisi yapılsa bile E-Devlet üzerinde bulunan kredi/burs taahhütnamesi onaylanmazsa öğrenciye ödeme yapılmaz” 

Kredi/Burs Taahhütnamesi Onay İşlemi İçin Tıklayın…

KYK Burs Yatma Tarihleri

KYK burs yatma tarihleri TC kimlik numarasının son hanesine göre ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler Ziraat Bankasına yapılmaktadır.

Ödeme Tablosu

0 İle Bitenler Ayın 6’sı itibariyle
2 İle Bitenler Ayın 7’si itibariyle
4 İle Bitenler Ayın 8’i itibariyle
6 İle Bitenler Ayın 9’u itibariyle
8 İle Bitenler Ayın 10’u itibariyle

KYK Burs Sonucu

KYK burslarına başvuru yapan öğrenciler bu sonuçlar ne zaman açıklanır diye merak içinde olmaktadır. Bununla birlikte üst yazılarda bu işin ekim ayında başvuru ile yapıldığını sizlere söylemiştik sonuçları ise kasım ayında açıklanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat