Finans

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicili nasıl düzeltilir? Sicili bozuk olan kişiler bankacılık sistemi üzerinden yararlanma yapamamaktadır. Kredi veya kredi kartı kullanmak istediklerinde başvuruları iptal edilmektedir. Kredi sicili düzeltmek için uzun süreç içerisinde işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

Bu tür işlemler olarak ödemeleriniz var ise düzenli hale getirmeniz gerekmektedir. Küçük bir limit de kredi kartı olsa dahi bunu kullanmanız gerekmektedir.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi sicili nasıl düzeltilir? Kredi sicil bozulduğu zaman 5 sene boyunca siciliniz bozuk olarak gözükecektir. Bu süre zarfında düzeltirseniz ve ödemeleri düzgün yaparsanız normal hale dönecektir.

10 sene içerisinde de bu sicil bozukluğu bankanın veri tabanı tarafından silinme gerçekleşecektir. Kredi sicil bozukluğu bir krediyi yada kredi kartını 3 ay ödenmediği takdirde takibe düşme kararı alınmıştır.

Koronavirüs süreci boyunca bu takip süresi 6 ay olmuştur. Ancak bankalar bunu risk olarak görmeye devam etmektedir. Vatandaşların bu tür kapsamda büyük dikkat etmesi gerekmektedir. Sicil bozukluğunu da gidermek adına ara sıra bankalara dilekçe yollayarak ödemelerini yapması gerekmektedir.

Kredi Sicili Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi Sicili sorgulama yapmak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Kredi notunuz çok düşükse sicilinizde sıkıntı olduğunu göstermektedir.

Bu kredi notunu öğrenmek için Findeks uygulamasından yararlanabilirsiniz. Findeks sitesine giderek veya mobil uygulamasını indirerek kaydınızı başlatabilirsiniz. Yeni kaydolmanız halinde 3 günlük deneme süresi verilmektedir.

Bunun yanında tek seferlik raporda oluşturarak belli ücret karşılığında e-posta adresine yollamaktadır. Paket olarak alırsanız aylık olarak güncel risk puanını görüp bankaların ne tür işlem yaptığını anlık olarak takip edebileceksiniz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi sicili bozuk olanların en çok merak ettiği konular arasında yerini almıştır. Kredi sicili temizlenmesi için kredi, kredi kartı ve fatura ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekiyor.

Kredi sicilinin tamamen düzelmesi için 5 yıl gibi bir süre geçmesi gerekiyor. 5 yıl içerisinde ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gereklidir.

10 Adımda Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Sicili Affından Nasıl Yararlanabilirim?

Kredi sicil affı belli zamanlar içerisinde verilmektedir. Bu tür işleyiş borcun tamamını ödemenize dilekçe vererek bankalara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ancak net bir şekilde cevap dönüşü alınmayabilir. Risk derecesine göre geri dönüş olma şansı olabilir. Bankaların genel müdürlüklerine postalayarak bu durumu gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredisi Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar olarak devlet bankalarına yönelmeniz daha iyi olacaktır. Koronavirüs döneminden birçok vatandaş bu durumdan yararlandı.

Ancak özel bankalar bu tür işleyiş yapılandırmaya doğru işleyişini sürdürdü. Yapılandırma da vatandaşlar belli bir nokta kredi puanları etkileyerek kredi çekmeleri engellemeler yaptı. Yaptığınız başvurularda devlet bankasına yönelmeniz gerekmektedir.

Kredi Sicili Bozulursa Ne Olur?

Kredi sicili bozulursa ne olur? Bankaların kredi ve kredi kartlarının kullanılmasıyla birlikte bunun düzenli ödeme olup olmadığını gösteren ve verilerini tutan yerdir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olarak yapmadığınızda büyük gecikmeler yaşandığında kredi siciliniz bozulmaktadır.

Kredi sicili bozulduğunda hiçbir şekilde kredi ve kredi kartı başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu süreç uzun bir sürece doğru gitmektedir. Kredi sicili bozulursa, zorda kaldığınızda kredi çekmekte sorun yaşarsınız. Kredi kartı başvurusu yapamazsınız.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi Sicili Kaç Ayda Düzelir?

Kredi sicili tamamen düzelme süresi 5 yıldır. 5 yıl sonra kredi sicilleri temizlenmeye başlamaktadır. Bu süre zarfında kişi küçük kredi kartı ve krediler kullanabilir.

Yaptığı ödemelerin düzenli olmasına bağlı durumdur. Getirdiği gelir beyannamesi de önem taşımaktadır. Düzenli ödemelerin sonucunda kredi kartı ve kredi kapattığı sicil de düzelmeye başlamaktadır.

Bu durum süresince dikkat ödemelerinde erkenden yaparak ve kredi kapatmalarını yaparak hareket etmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu