Finans

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Öğrenme ve Hesaplama

Kredi notu nasıl yükselir? konusu son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında yerini almaktadır. Kredi notu düşük olanlar bankalar tarafından verilen kredi, kredi kartı ek hesap limiti gibi bir çok alandaki başvuruların olumsuz sonuçlanmasına sebep verebilmektedir.

Kredi notu sadece kredi çekmek için değil; bankalar ile yapmak istediğiniz ya da bir çok alanda satın almak istediğiniz ev eşyası ya da elektronik eşya satın alma işlemlerinizde dikkat edilmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir kişinin bütün finans geçmişinin analizi sonucu ortaya çıkan puanlama sistemidir. Kredi notunuz ne kadar iyi olursa bankalardan istediğiniz miktarda kredi çekebilir, kredi kartı işlemlerinizi halledebilir ya da satın alacağınız eşya ya da elektronik cihazlarda kolaylık sağlar.

Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarına ait borçların düzenli olarak ödenmesi ile kredi notunuz yükselir, düzensiz ödemeler sonucu da kredi notunuz düşer.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu kredi ödemesi, kredi kartı borcu ve kredili mevduat hesabınıza ait ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız durumunda zamanla yükselir. Bu ödemelerinizi düzensiz yapmanız halinde kredi notunuz düşecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için mevcut olarak içinde bulunduğunuz borç durumunuzu iyi bir şekilde takip edip, ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor.

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekir? Şartları Nelerdir?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks‘in internet sitesi üzerinden ya da mobil cep şubenize girerek belirli bir ücret ödeyerek öğrenebilirsiniz.

Ayrıca E-Devlet üzerinden de ayda 1 defa ücretsiz olarak kredi bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplama işlemi için bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler kredi notunuzu direkt olarak etkileyeceği için, ödeme planınıza iyice göz gezdirmenizde fayda bulunmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

  • Kredi ödemeleriniz
  • Borç durumunuz
  • Hesap durumunuz
  • Yeni krediniz
  • Kredi kullanma yoğunluğunuz
  • Diğer faktörler

Kredi Notuna Nereden Bakılır?

Kredi notuna nereden bakılır? sorusunun yanıtı için size verebileceğimiz 2 yöntem bulunmaktadır.

  1. Findeks internet sitesi
  2. Müşterisi olduğunuz bankanın cep şubesi

NOT: Kredi notu öğrenmek için sizden ek ücret talep edilmektedir.

Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Kredi notu 1 ayda yapmış olduğunuz düzenli kredi, kredi kartı gibi ödemeleriniz yapmanız halinde artacaktır. Ancak 1 ay içinde bütün ödemelerinizi düzenli yapmış olsanız bile kredi notunuz en fazla 200 puan artacaktır.

En Düşük İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için kredi notunuz ortalama olarak 700-1099 arasında olması sizin için kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır.

700-1099 arasında kredi notunuz varsa orta riskli olarak görülüyorsunuz. Kredi çekmeniz için bankanızın insiyatifinde olan bir puandır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Öğrenme ve Hesaplama

Kredi Notu En Az Kaç Olmalı?

Kredi notu en az orta riskli olan 700-1099 grubunda olmanız size bankanızın kredi imkanı sağlayabilecek bir durumda olduğunuz anlamına gelir.

En riskli olan 1-699 arası puanınız varsa, hiç bir şekilde size uzun süre kredi imkanı sağlanmayacaktır. Az riskli grup olan 1100-1499 grubunda iseniz krediniz size verilir. İyi grubundaysanız zaten önünüzde hiç bir problem bulunmamaktadır.

Çok iyi grubunda olanları da bankalar kendileri arayıp, kredi çekmesi için mesaj göndermektedir.

Kredi Notu SMS İle Öğrenme

Kredi notu SMS ile öğrenmek için bütün operatörlerde hemen hemen birbirine yakın ücret tarifesi uygulanmaktadır.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom SMS ile kredi notu öğrenmek için T.C. Kimlik Numaranız ve doğum yılınızı arasında boşluk bırakarak yazdıktan sonra 1122‘ye mesaj olarak gönderdikten sonra, size kısa mesaj ile bilgi gelecektir.

Kredi Notu Ücretsiz Öğrenme

Kredi notu ücretsiz öğrenme işleminizi E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olan Risk Merkezi Raporu Başvurusu bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu