Finans

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekli

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Kredi çekmek için bankaların şartları artık değişti. Yeni sistemde, eskiden istenilen bir çok evrak günümüzde istenmemektedir.

Ülkemizde kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın içinde bulunduğu, bir çok müşteriye sahip İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank’ın da dahil olduğu diğer özel bankaların da günümüzde istediği evraklar da hemen hemen aynıdır.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Kredi miktarına bakmaksızın, limiti önemli olmadan istediğiniz bankadan, istenilen şartların yerine getirilmesi sonrasında istediğiniz miktarda kredi kullanma hakkınız olacaktır.

İşe Girdikten Kaç Ay Sonra Kredi Çekebilirim?

İşe girdikten kaç ay sonra kredi çekebilirim? Kredi çekmek istediğiniz bankaya gittiğiniz zaman sizden bazı belgeler isteyecektir.

Ancak sizde aradıkları en önemli kriter, kaç aydır çalışmakta olduğunuzdur. Bankalar kredi çekenlerde 4 ile 6 ay arasında çalışıyor olması zorunluğu aramaktadır. Bazı durumlarda bu çalışma süresi biraz daha aşağıya çekilebilmektedir.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Örnek olarak Ocak ayında işe başlayan bir kişi, Haziran ya da Temmuz ayında kredi çekmek için başvurduğu takdirde daha kolay kabul olacaktır.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Kredi kullanmak için gerekli belgeler olarak sizlerden elbette belge istenmektedir. Sizler için bankaların istediği belgeleri kamu çalışanı, özel sektör çalışanı, emekli ve vergi levhalı olanlar için istenen belgeleri aşağıdaki gibi sıraladık.

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileridir? Öğrenmek İçin Tıklayın..

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Aşağıdaki belgeler sizin kredi çekmenizi kolaylaştırabilecek belgelerdir. Bu belgeleri kredi çekmek için her banka sizden istemektedir.

Özel Sektör Çalışanı
Kamu Çalışanı
Emekli
Vergi Levhalı
Maaş bordrosu Maaş bordrosu Emekli aylık dökümü Güncel vergi levhası
SGK dökümü İkamet belgesi İkamet belgesi İmza sirküleri
İkamet belgesi Tapu fotokopisi Tapu fotokopisi Oda kayıt belgesi
İş yeri imza sirküsü Araç ruhsatı veya faturası Araç ruhsatı veya faturası Bilanço ve gelir tablosu
Tapu fotokopisi Varsa ek gelir belgesi Varsa ek gelir belgesi Ticaret sicil gazetesi
Araç ruhsatı veya faturası Tapu Fotokopisi
Varsa ek gelir belgesi Araç ruhsatı veya faturası

Tapu fotokopisi konut kredisi için ve araç ruhsatı veya faturası taşıt kredisi çekenlerden istenmektedir. Ancak bazı bankalar sizden bunları istemeyebilir. Bu evraklar kredi çekmek istediğiniz zaman dosyanızın içerisinde olursa, kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekiyor?

Kredi çekmek için kaç ay çalışmak gerekiyor? Kredi çekmek için bankaların sizden istediği belgeler dışında kaç aydır çalışıyor olduğunuzdur.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Kredi çekmek için özel sektör, memur, emekli ve vergi levhalı olarak ayrılmaktadır.

  • Özel Sektör Çalışanı

Kredi çekmek için, en son çalıştığınız iş yerinde en az 3 ay çalışmış olmanız gerekmektedir. Ancak 3 ay çalışmak yeterli değildir. Toplamda 12 aylık bir süreç de sigortalı olarak çalışıyor olmanızı da aramaktadır.

Bazı bankalarda bu 3 aylık süre daha fazla da olmaktadır. Bazı bankalar en son çalıştığınız iş yerinde 3 ay yerine 6 ay çalışıyor olma şartı aramaktadır.

  • Kamu Çalışanı

Memur olarak kamu personelinde herhangi bir işe başlama durumu aranmamaktadır. Sadece kredi notu göz önünde bulundurulmaktadır.

  • Emekli

Emekli olanlar ikiye ayrılmaktadır. Sadece emekli maaşı olanlar ve emekli olup da çalışanlar. Emekli olanlar için zaten yüksek miktarda kredi çıkmasının imkanı yoktur.

Ancak emekli olup da çalışmaya devam edenler için, çalıştığı yerden ek gelir belgesi ya da çalıştığına dair belge istenmektedir.

  • Vergi Levhalı 

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Vergi levhalı olarak çalışanlar için bankalar başvuruyu onaylaması için, işletmenin 1 yıldan fazla faaliyette olması ve vergi levhasında kâr gözükmesi şartı aranmaktadır.

Kobi Kredisi Veren Bankalar Hangileridir? Öğrenmek İçin Tıklayın…

Kredi Çekmek İçin Ne Gerekir?

Kredi çekmek için ne gerekir? Kredi çekmek için bütün bankaların ortak şartları bulunmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Şartlar

  • 18 yaşını doldurmanız gerekiyor
  • Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli olması
  • Evliyseniz ipotek verecekseniz eşinizin de yazılı olarak rızasının olduğunu bildiren belge
  • İhtiyaç kredisi ve taşıt kredisi için maksimum 60 ay talepte bulunmanız
  • Konut kredisi haricindeki kredileri işlemlerinde aile gelirinizi dahil etmemeniz
  • Gelir belgenizin geçerli olduğunuz teyit etmeniz gerekmektedir

Yukarıdaki şartlar bütün bankaların almış olduğu ortak karardır.

Kredi Çekmek İçin Kaç Gün Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi çekmek için kaç gün sigortalı olmak gerekir? Kredi çekmek için sigortalı olarak çalışan kişinin 3 ay boyunca çalışıyor olması gerekmektedir.

3 aydır çalışanlar için de toplamda 12 aylık sigortalılık süresi aranmaktadır. Kamu personeli için herhangi bir çalışma süresi aranmamaktadır.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Kamu çalışanlarında çalışma süresi haricinde sadece bankalarla çalışma durumuna bakılır, ödemelerinin düzenli olarak yapıldığına ve kredi puanı göz önünde bulundurulmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Kaç Puan Olması Lazım?

Kredi çekmek için kaç puan olması lazım? Kredi çekmek için bütün bankaların ortak olarak belirlediği puan tablosu mevcuttur.

Kredi notunuz 1 ile 1.900 puan arasında değişkenlik göstermektedir. En iyi puan olarak 1.900, en riskli puan olarak 1 belirlenmiştir.

kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli

Yukarıdaki tabloda en riskli grup ve orta riskli grubun kredi çekme şansı oldukça düşük seviyelerde olduğunu, az riskli grubun maaşına göre kredi kullanma şansı olduğu belirtilmiştir.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; İyi ve çok iyi seviyede olanlar da ise kredi kullanırken herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak bazı durumlarda kredi çıkmama ihtimali de mevcuttur.

Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks ile puanınızı öğrenebilirsiniz.

İyi ve çok iyi grupta yer alıyor olsanız bile üzerinize ait yüksek miktarda kredi mevcutsa, yeni bir kredi kullanma ihtimaliniz düşük olabilir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Kartı Kullanmak Şart Mı?

Kredi çekmek için kredi kartı kullanmak şart mı? Kredi çekmek için kredi kartı kullanmanız gerekmektedir. Çünkü kredi notunuza en çok etki eden durum kredi kartınızın düzenli olarak ödenmesidir.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Bankalar ilk olarak kredi notunuza bakacaktır. Başvuru sırasında kredi kartınıza ait geçikmiş borç varsa öncelikle gecikmiş borcunuzun ödenmesi istenecektir. Şöyle bir durum da mevcuttur. Siz geçikmiş borcunuzu ödemiş olsanız bile 1-2 ay kadar inceleme süreniz devam edecektir.

Eğer kredi kartınızda güncel borcu ödeyemiyorsanız mutlaka asgari ödemesini yapmanız gerekmektedir.

Kredi Çekme Yaşı

Kredi çekme yaşı olarak 18 yaşını kesinlikle doldurmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurmadığınız takdirde kesinlikle size kredi verilmeyecektir.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Her 18 yaşını dolduran kişilerin de kredi çekebileceği durumu söz konusu değildir. 18 yaşını doldurduktan sonra sigortalı olma ve bir iş yerinde çalışıyor olmanız gerekmektedir.

Kredi Çekme Şartları 2020

Kredi çekme şartları 2020 yılında da geçtiğimiz yıllardaki şartlarla aynıdır. Öncelikle Türkiye’deki yasal yaş sınırı olan 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması gerekiyor. Aksi takdirde kesinlikle kredi çıkmayabilir. İpotek verecekseniz ve evliyseniz eşinizin de rızası olduğuna dair belge olması gerekmektedir.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Taşıt veya ihtiyaç kredi başvurusu için gerekli vadeyi banka personeliyle birlikte belirlemelisiniz. Hane halkının gelirinin toplamını konut kredisi haricinde hiç bir krediye dahil etmeyin. Maaşlı olarak çalıştığınıza dair belge beyan edilmesi gerekmektedir.

Kredi Çekmek Mantıklı Mıdır?

Kredi çekmek mantıklı mıdır? Kredi çekmek caiz mi? Kredi çekmek günah mıdır? gibi soruları her müslüman insan sorgulamaktadır.

Kredi çekmek için kaç aylık sigortalı olmak gerekli; Kredi çekmeden herhangi bir taşınır veya taşınmaz mülk alabiliyorsanız hiç kredi çekmeye yanaşmayın. Ancak kredi çekmeniz gerekiyorsa başka çareniz de olmadığından mecbur olarak kredi çekeceksiniz.

Kredi çekmek caiz mi? Banka kredisi ile ev almak caizdir.

Kredi çekmek günah mıdır? Dinimizde faizcilik yapmak yasaklanmış ve haram kılınmıştır.

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekli


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu