KOSGEB

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci desteği ile kadınların da iş hayatına atılmaları ya da işlerini geliştirmeleri için harika destekler vermektedir. KOSGEB desteği ile kadınlar da iş hayatına kolay bir şekilde giriş yapmış olacak.

Girişimcilerin çoğunun erkek olması eskiden çok daha yaygındı. Ancak son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadın girişimci sayısı artıyor. Bir fikriniz varsa bunu hayata geçirmek için belli bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır.

Bu gibi durumlarda KOSGEB, kadın girişimci desteği ile yanınızda. Merak edilen konulardan biri olan KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? sorusunun yanıtı için detaylı bir rehber hazırladık.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB girişimci ve KOBİ’lere üretim ve yatırım desteğini çok uzun zamandır sağlıyor. İşletmeniz için uygulayacağınız her detay için AR-GE faaliyetlerine kadar bu desteği alabiliyorsunuz.

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Girişimcilik destek programı kapsamında kadın girişimcilere pozitif bir ayrımcılık yapılıyor. Kadın girişimci 10.000 TL daha avantajlı olarak bu destekten yararlanabiliyor. İşlerini kurma, yönetme ve büyütme aşamalarında destek ve yönlendirme hizmetine KOSGEB kadın girişimci desteği denmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?

Kadın girişimciler için sunulan destek iki programa ayrılmaktadır.

Geleneksel Girişimci Desteği – 60.000 TL’ye varan

İleri Girişimci Desteği – 370.000 TL’ye varan

KOSGEB yeni iş kuracak girişimciler için girişimciliği geliştirme destek programı şeklinde bir çalışma sunuyor. Bu programdaki amaç yeni işletme açacak kadınlara hibe vermek. Program içerisinde yukarıda bahsettiğimiz iki farklı başlık var.

kosgeb kadın girişimci desteği nasıl alınır

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvuru

KOSGEB girişimcilik destek programına başvuru için online kanallar üzerinden işlem yapabilirsiniz. KOSGEB’in web sitesinden başvuru formları bölümüne girerek buradaki formları doldurmalısınız.

KOSGEB ile iş birliği yapan İŞKUR, üniversiteler ya da belediyeler gibi kuruluşlardan alacağınız “Uygulamalı Girişimcilik” eğitimini tamamlayanlar da bu başvuruyu yapmaya hak kazanacaklardır.

KOSGEB Nace Kodları Listesi ve Desteklediği Sektörler

KOSGEB Nace Kodları Listesi

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci desteği nasıl alınır konusunda öncelikle belirtilen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

KOSGEB’in desteğinden yararlanmak isteyen kadınlar, aşağıdaki şartları yerine getirdikten sonra bu destekten yararlanabilirler.

 • Öncelikle kurmak istediğiniz ya da genişletmek istediğiniz işiniz KOSGEB’in desteklediği sektörde olmalı.
 • Girişimcilik sertifikanız olması gerekiyor.
 • 18 yaşını doldurmanız gerekiyor.
 • Daha önceleri KOSGEB’in hibe desteklerinden yararlanmamış olmanız gerekiyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

Geleneksel girişimci desteği veya ileri girişimci desteği şeklinde iki farklı program mevcut. Hangi programı seçeceğinize karar vermeden önce, bu programlardan faydalanmak için bazı koşulları da sağlamanız gerekmektedir.

 1. En temel koşul aklınızdaki iş fikri KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında bulunmalıdır.
 2. Girişimcilik sertifikası sahibi olmalısınız.
 3. Daha önce KOSGEB’ den herhangi bir hibe almamış olmalısınız.
 4. 18 yaşını geçmiş olmak ve herhangi bir yasadışı örgütle bağlantınızın olmaması gerekiyor. Aynı zamanda okuryazar olmak bu şartların arasında yer alıyor.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Girişimci desteği almak için şartlardan biri eğitimleri tamamlamış olmak. Günümüzde bu eğitimler uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. İnternet bağlantısı olan tüm teknolojik aletler üzerinden katılabileceğiniz bu eğitimlerle kolayca girişimcilik sertifikası alabilirsiniz.

Uzaktan eğitim istemeyenler Örgün eğitim adı altında da bu eğitimlere erişebilirler. Fakat Örgün eğitim alarak girişimcilik belgesi sahibi olanların sertifika tarihleri 2021 yılına kadar geçerli olmaktadır. Uzaktan eğitim olarak bu sertifikalara ulaşırsanız ömür boyu kullanabileceksiniz.

Eğitimlere katılabilmek için öncelikle e-Devlet şifresi sahibi olmalısınız eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz. Daha sonra KOSGEB.gov.tr adresine giriş yaparak öne çıkan eğitimler bölümünden geleneksel girişimcilik eğitimi kısmını tercih ederek hemen eğitime başlayabilirsiniz.

Sistemde yer alan videoları izleyerek her ders sonunda yer alan testleri çözmelisiniz. Video izleme ve testler bittikten sonra girişimcilik belgesi talep et dediğinizde E-Devlet üzerinde belgeniz hazırlanacaktır. Buradan çıktı şeklinde belgenizi alabilirsiniz.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Yaş Sınırı

KOSGEB kadın girişimci desteği yaş sınır olarak 18 yaşından küçük olmamak şartı yer almaktadır. Fakat herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Başvurunuzu hemen yapabilir ve bu destekten faydalanabilirsiniz.

KOSGEB kurslarına her ilden ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Ayrıca KOSGEB tarafından yetki verilen kurum ve kuruluşlarda veya üniversitelerde bu dersleri alabilirsiniz.

KOSGEB girişimci desteğinden gazi, engelli ve şehit yakını girişimciler ile aynı oranda ayrıcalığa sahip olan kadın girişimciler kolayca başvuru yapabilir ve fikirlerini hayata geçirebilirler.


3 Yorum

  1. Kendi işimi kurmak istiyorum kosgepten nasıl yararlanabilirim şartları nedir bilgi verirmisiniz

 1. Kendi işimi kurmak istiyorum kosgepten nasıl yararlanabilirim şartları nedir bilgi verirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu