KOSGEB

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu nasıl yapılır? Yeni sektörlere atılmak isteyen, yeni bir iş fikri olan ve buna yönelik adımlar atmaya hazırlanan kişilere girişimci denir. Girişimciler yaptıkları iş projelerini geliştirir ve hayata geçirmek üzere her türlü adımı takip ederler.

Bu nedenle de pek çok kurum ve devlet fark yaratan girişimcilere her noktada destek oluyor. Girişimci olup ve iş fikri geliştirdikten sonra artık pratik adımlar atmaya başlayıp da sermaye noktasında sorun yaşayan kişiler KOSGEB kurumunun sunduğu seçenekleri araştırmaya başlıyor.

KOSGEB girişimcilere ne gibi destekler sağlıyor sorusunun yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Biz de bugün sizler için KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu gibi detayların tümünü kaleme aldık.

Hangi projeler için destek veriliyor? Kimler bu desteklerden faydalanabilir? Girişimcilik kursu nedir ve nasıl faydalanabilirsiniz? Eğer siz de bu soruların ayrıntılı yanıtlarını merak ediyorsanız o halde en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü sorularınızın tüm yanıtlarını sizler için ayrıntılarıyla beraber kaleme aldık. İşte detaylar…

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu hakkında detayları vermeden önce, KOSGEB nedir sorusunu yanıtını vermek daha doğru olacaktır. Çünkü genel itibariyle bu kurumun neler yatığını ve neden hizmet verdiğini bilmeyenler olabilir.

En yalın tanımıyla KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. İlk olarak 1994 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’de yer alan küçük ve orta ölçekteki işletmelerin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik destekler sunuyorlar.

Bunun yanı sıra yeni girişimcilere de ( özellikle kadın girişimcilere) devlet destekli hibeler sunuyorlar. Bu kurumun sunduğu hizmetlerden kimler nasıl faydalanabilir sorusunun yanıtını ise içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

KOSGEB Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

KOSGEB girişimcilik kursu, kurumdan faydalanmak isteyen yeni iş kuracak kişilerin tabi tutulduğu eğitimdir. Bu eğitim ilgili kurum tarafından tamamen ücretsiz olarak veriliyor.

Eğer KOSGEB desteklerinden faydalanmayı düşünüyorsanız mutlaka sizin de bu eğitim programına katılmanız gerekiyor. Eğitim programı bittiği zaman yine kurum tarafından ücretsiz olarak tarafınıza uygulamalı girişimcilik eğitim sertifikası sunuluyor.

Programın temel amacı nedir siye soracak olursanız da; girişimcilerin kendi alanlarında daha stratejik ve doğru adımlar atmasını sağlamak, sektör ve piyasa hakkında detaylara hâkim olmak gibi önemli detayların girişimciye öğretilmesidir.

Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin gelişmesine destek olmak ve devlet tarafından sunulan hibelerden faydalanabilmeleri için bu eğitim programı sunuluyor demek de yanlış olmayacaktır.

Yani eğer siz de yeni bir iş kurma fikrine sahipseniz ve devlet destekli hibelerden kolayca faydalanmayı istiyorsanız bu eğitim programına katılmanız aranan ilk şartlar arasında yer alıyor. Peki, KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu nasıl ve nereden yapılıyor?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni iş kurmak isteyenler, öncelikle KOSGEB girişimcilik kursuna katılmaları gerekiyor. Bunun için KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu nasıl yapılır sorularını sormaktadır.

KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bölümünden Girişimcilik Eğitimine Katılım Sağlanması kısmından gerçekleştirilmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Tarihleri

KOSGEB girişimcilik kursu tarihleri için KOSGEB’in internet sitesine giriş yapmanız en doğrusu olacaktır. KOSGEB internet sitesinde bulunan Duyurular kısmından Eğitim Duyuruları seçeneğini tıklayarak en güncel girişimcilik kursu tarihlerini bulabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne Kadar Sürüyor?

KOSGEB girişimcilik kursu, uygulamalı olarak sizlere sunulmaktadır. 4 bölümden oluşan KOSGEB girişimcilik kursu, önceden yaklaşık olarak 60-65 saat arası sürmekteydi. Yeni düzenleme ile KOSGEB girişimcilik kursu 32 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Sınav Sorular Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik kursu sınav soruları olarak sizlere genel olarak rekabete dayalı sık sorular sorulmaktadır. Rekabete dayalı soruların dışında, iş sahibi olduğunuz için çok sık davete katılabilirsiniz. Bununla birlikte davete katıldığınızda nasıl davranırsınız gibi soru da görebilirsiniz.

İş kurmak ve işinizde başarılı bir yerlere gelmek için en önemli unsurlardan bir tanesi nedir diye bir soru karşınıza çıkabilir. Bunları dışında size iş, toplum, alacağınız karar ve genel olarak sizin düşüncelerinizin ön plana çıktığı sorularla karşılaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu

KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formu olarak sizi KOSGEB sayfasına yönlendirmemiz en doğru seçenek olacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Ne İşe Yarar?

KOSGEB girişimcilik kursları hem örgün hem de online olarak veriliyor. Normal şartlarda kurslar 15 kişilik kursiyerlerden meydana geliyor. Bu kursa katılmak genel olarak bana neler kazandırır diye soracak olursanız da kursun kazanımlarını hemen detaylıca aktaralım;

 • Yeni bir iş fikrinin oluşmasını sağlamak
 • Genel olarak pazarlama stratejilerini öğretmek
 • Bir iş fikrinin projeye nasıl dönüştürülmesi gerektiğin öğretmek
 • İş yerinin yönetimi nasıl sağlanır sorusunun yanıtı öğretmek
 • Yönetim ve pazarlama planlanmasına ilişkin detayları öğretmek
 • İş geliştirmeye yönelik temelleri vermek

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Şartları

KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu yapmak isteyenlerden bazı şartları yerine getirmeler talep ediliyor. Bu şartları da detaylıca listelemek gerekirse;

 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını geçmiş reşit bir birey olmak
 • Yeni bir iş fikrine sahip olmak
 • Mevcut sektöre katkıda bulunacak bir projeye sahip olmak
 • İstihdam sağlayacak olmak
 • Mevcut bir iş yerine sahip olup da işini büyütmek ve geliştirmek isteyenler

Eğer siz de tüm bu şartları taşıyorsanız kolayca girişimcilik kursuna başvurunuzu yapabilirsiniz. Hiçbir işte çalışmıyorsanız ve girişimcilik kursuna başvuruda bulunmayı istiyorsanız ilgili başvurunuzu İŞKUR üzerinde yapmanız gerekiyor. KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu detaylarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu Nereden Yapılıyor?

KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu nereden ve nasıl yapılıyor sorusu da yeni girişimcilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. 2021 yılında dünya genelinde yayılan virüs nedeniyle pek çok kurumun artık online eğitime süreli olarak geçmesi de bu sorunun daha fazla araştırılmasına neden olmuştur. Yeni ve değişen düzenlemelere bağlı olarak KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu şu şekilde yapılmaktadır;

 • Başvurunuzu E-Devlet üzerinden yapmanız gerekiyor.
 • Örgün eğitim başvurusu yaparsanız direk sınıf ortamında ders alırsınız.
 • Eğer online eğitim başvurusu yaparsanız uzaktan eğitim seçeneğiyle ders alırsınız.

E-devlet şifrenizi alarak, sisteme giriş sağlayın. Buradan ilgili KOSGEB kurum sayfasına erişim sağlayın. Karşınıza örgün ya da online eğitim için iki başvuru seçeneği çıkacaktır. Hangisini tercih ediyorsanız ona tıklayarak başvuru adımlarını takip edin. İşte KOSGEB girişimcilik kursu başvurusu bu kadar basit bir işlemdir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu