Devlet Yardımları

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Yap

Kömür yardımı başvurusu nereye yapılır? Nasıl yapılır? 1 Ocak 2020 yılında Cumhurbaşkanı tarafından bizzat yürürlüğe giren kömür yardımı, dar gelirli maddi durumu iyi olmayan ailelere kışın yakacak desteği vermek amacıyla devletin yapmış olduğu sosyal yardımlar arasında yerini almıştır.

Kömür yardımı dar gelirli, muhtaç, kimsesiz ve yoksul vatandaşlara yapılan bir devlet yardımıdır.

En azından başlarını sokacak eve sahip olanlar için kışın üşümemeleri için dar gelirli yardıma muhtaç ailelere yapılan kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kömür yardımı kimlere verilir? Kömür yardımı kaç torba gibi sorularınızın yanıtını verelim.

Kömür Yardımı Başvurusu 2020

Kömür yardımı başvurusu 2020 yılının 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girmekle birlikte Cumhurbaşkanı kararıyla uygulamaya konulmuştur.

Kömür yardımı başvurusu yapmak için daha önceden de sosyal yardım alma zorunluluğu mevcuttur. Yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından oluşturulan dosyası olması gerekmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda dosyası olmayanlar içinse kömür yardımı almak isteyenler kömür yardımı başvuru dilekçesi doldurarak başvuruda bulunabilinir.

Kömür yardımı başvurusu yapmak için herhangi bir özel istenen bir evrak yoktur. Sadece başvuru yapılacağı zaman yanında olması gereken bir kaç evrak gereklidir.

Kömür Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

  • Nüfus cüzdanının aslı ve sureti
  • Kömür yardımı başvuru dilekçesi (dilekçe yardım talebinin açık bir şekilde ifade edildiği kısa açıklamadan olması gerekir.)

Kömür Yardımı Sosyal Yardımlaşma

Kömür yardımı sosyal yardımlaşma kapsamında ihtiyaç sahibi, yardıma muhtaç kişilere verilmektedir. Dar gelirli ailelere bir miktar yardım da olsa devletimiz tarafından kömür yardımı yapılmaktadır.

Ancak kömür yardımı kesinlikle para olarak verilmemektedir. Kömür olarak yakacak şeklinde görevli personel tarafından adrese teslim edilir.

Kömür Yardımı Sorgulama

Kömür yardımı sorgulama 2020 yılı için yapmanız gereken ilk işlem E-Devlet sistemine giriş yapmanız olacaktır.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sistemine bakmanız olacaktır.

Böylece sosyal yardımlaşma kömür yardımı sorgulama işlemini yapmış olursunuz.

Kömür Yardımı Kaç Torba

Kömür yardımı kaç torba 2020 yılında yapılan açıklamayla birlikte ihtiyaç sahibi ailelere yapılan kömür yardımı 750 kg. olarak belirtilmiştir.

kömür yardımı kaç torba

Bu 750 kg. da 30 torba kömüre denk gelmektedir. Bu miktar yeni düzenlemeyle artış gösterebilmektedir.

Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Kömür yardımı kimlere veriliyor? 3292 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında ihtiyaç sahibi, muhtaç ve fakir ailelere verilmektedir.

Kömür yardımını alacak kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenip, ev halkının kişi başına olan gelirin asgari ücretin 1/3’ü kadarından (701.35 TL) az olan hanelere kömür yardımı yapılmaktadır.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından daha önceden dosyası olması gerekmektedir. Bu dosyalar daha önceden muhtarlık tarafından ailenin yoksul olduğunun teyit edilmesiyle oluşturulmaktadır.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı nasıl alınır? Kömür yardımı belediyeler ve Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile yapılan ortak çalışma sonucunda, yapılan araştırma ile fakir, ihtiyaç sahibi, kimsesiz ve ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.

Kömür yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi ailelerin mutlaka başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapılmadığı takdirde kömür yardımı kesinlikle verilmez.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların öncelikle daha önceden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından daha önceden dosyası olması gerekmektedir.

Bu dosyada kömür yardımı talebiniz bulunmaması halinde mutlaka kömür yardımı başvuru dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kömür yardımı almak için başvuru yapmadığınız takdirde herhangi bir yardım almanız söz konusu değildir. Çünkü nüfus yoğunluğu olan bölgelerdeki ihtiyaç sahibi ailelerin takibi oldukça zor olacaktır. Muhtarlık bu takibi tek başına yapamayacağı için mutlaka başvuru yapılması gerekmektedir.

Kömür Yardımı Dilekçesi

Kömür yardımı dilekçesi vermek için bağlı bulunduğunuz Belediyelere ya da Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na gitmeniz gerekmektedir.

kömür yardımı dilekçesi

İnternetten Kömür Yardımı Başvurusu

İnterneten kömür yardımı başvurusu ve E-Devlet kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın tek yapması gereken E-Devlet bilgileri ile sisteme giriş yapmalarıdır.

Daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sisteminde bulunan “Yeni Başvuru” seçeneğini tıkladıktan sonra sizden istenilen bilgileri doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı Başvurusu Yap

Kömür yardımı başvurusu yapmak için E-Devlet ya da bağlı bulunduğunuz belediyelere gidip dilekçe vermeniz gerekmektedir.

Sizlere önereceğimiz en kolay yöntem E-Devlet ile başvuru yapmanız olacaktır.

Kömür Yardımı Alanlar

Kömür yardımı alanlar için belediyeler kömür yardımlarını görevli personel aracılığıyla ikamet edilen adrese teslim etmektedir.

Dağıtımını belediye personeli tarafından yapılan kömür yardımı için sevkiyat ücreti verilmemektedir. Bu sevkiyat işlemi TKİ ve TTK sorumluluğunda gerçekleşmektedir.

Kömür Yardımı Alan 1000 tl

Kömür yardımı alan 1000 tl alacak mı sorusu akılları çok karıştırmaktadır. Zaten 1000 tl pandemi desteğini alabilmek için herhangi bir sosyal yardım alıyor olmanız gerekmektedir.

1000 TL pandemi yardımından 1. veya 2. fazdan yararlanmak için kömür yardımı, fakirlik maaşı, dul ve yetim aylığı gibi sosyal yardımlardan herhangi bir tanesinden yararlanıyor olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat