Devlet Yardımları

Kısa Çalışma Ödeneği Nereden Alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir? İşsizlik Sigortası Fonu ayrıcalığı ile sağlanan, genel olarak ekonomik, sektör bazlı, bölgesel kriz veya zorlayan sebeplerden ötürü, işyerinde haftalık çalışma saatini geçici olarak 1/3 oranında azaltması veya tamamen ve 4 hafta süre ile durdurması halinde, faaliyet göstermedikleri süre zarfında sigortalı çalışanlara 3 ay süreyi aşmamak şartıyla gelir desteği sağlayan bir maddi destektir.

Bakanlar Kurulu tarafından 3 aylık ödenek gerekli görüldüğü sürece 6 aylık süreye uzatılır.

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir? Kısa çalışma ödeneği almak için faaliyet gösteren işyerinde genel olarak ekonomik, sektör ve bölgesel kriz sebebi ile işyerinde çalışan sigortalı çalışanlara karşı verilmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenmeye Başlanacak?

Kısa çalışma ödeneği ne zaman ödenmeye başlanacak? Kısa çalışma ödeneği 17 Mart 2021 tarihine kadar ödenmeye devam edecek.

Mart ayında ödenek için hakkı bulunanlar ancak ödemelerini alamayanlar için de ücretlerinin bu tarihten itibaren yatırılacağı açıklanmıştır. Gün içerisinde herhangi bir saatte ödemelerin başlanacağı tam zamanı belirtilmemiştir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenmeye Başlanacak?

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir? Kısa çalışma ödeneği Nisan ayı için ödemelerin başvurulara göre bugün gün içerisinde ödemesi yapılacak.

Ayrıca ücretsiz olarak izne çıkarılan çalışanlar için de günlük 39 TL nakit ücreti 8 Mayıs Cuma günü ödenecektir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Kısa çalışma ödeneği ne zaman hesaplara yatacak? Kısa çalışma ödeneği günlük 39 TL olarak belirlenmiştir. Bu ödemelerin ne zaman yapılacağı da akıllarda soru işaret bırakmıştı.

Başvuruları 23 Mart tarihinde başlanan kısa çalışma ödeneği hakkında herhangi bir açıklama yapılmazken, beklenen açıklama bugün gerçekleşti. Nisan ayı için ödemelerin 5 Mayıs’ta yapılacağı belirtilmiştir.

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir? Ödemelerin bu kadar çok uzun sürmesinin sebebi, kısa zamanda İŞKUR müfettişlerinin başvuruları detaylı bir şekilde incelemesinden kaynaklanmaktadır.

Kısa Çalışma Ödeneği Nereden Alınıyor?

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Kısa çalışma ödeneği, başvuru yapan işletmelerin haftalık çalışma saatlerini tamamlayacak şekilde hesaplanıp, çalışılmayan süreler için çalışana aylık olarak yatırılacaktır.

Ödemeler her ayın 5’inde sadece PTT Bank aracılığıyla yapılacaktır. Bu tarihi öne veya geriye çekmek sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından gerçekleşir.

Kısa Çalışma Ödeneği Hesaplama 2021

Kısa çalışma ödeneği hesaplama 2021 yılında, sigortalı çalışanın son olarak 12 aylık prim kazancı esas alınarak yapılmaktadır.

Günlük brüt kazancın %60’ı olarak belirlenmektedir. Bu hesaplama ile kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçmemek şartıyla hesaplama işlemi yapılmaktadır.

Bu durumda, çalışanların çalışmadığı günler için ödeme yapılmakta olup, faaliyetlerin tamamen durması halinde bile ödemeler 4.380,99 TL’yi geçmeyecektir.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Kısa çalışma ödeneği ne kadar? Kısa çalışma ödeneği günlük olarak 47,70 TL belirlenmiştir.

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir? Bu ödenekten yararlanmak için asgari 450 gün prim yatırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca son 60 gün içerisinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Nereye Yatırılıyor?

Kısa çalışma ödeneği nereye yatırılıyor? Kısa çalışma ödeneği her ayın 5’inde PTT Bank’a yatmaktadır. Son 12 ayın prim hesaplaması kazançları olarak günlük ortalama brüt kazancının %60’ı ödenmektedir.

kısa çalışma ödeneği nereden alınır

Aylık asgari ücretin brüt miktarının %150’sini geçmemek şartıyla ödeme yapılır.

Kisa Çalişma Ödeneği Şartları

Kısa çalışma ödeneği şartları, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Uygulanması İçin

  • İşveren; genel olarak ekonomik, sektörel ve bölgesel kriz veya olumsuz yönde oluşan şartlardan dolayı çalışma saatlerinde azalma ya da tamamen faaliyetlerin durmasından dolayı İŞKUR’a başvurması ve İş Müfettişleri tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Kısa Çalışma Ödeneği Şartları

  • İşverenin talebi doğrultusunda başvuru sonrasında iş müfettişlerin başvuruyu olumlu bulması
  • Kısa çalışma ödeneği alacak çalışanın işe başladığı tarihten itibaren çalışma süresini ve prim ödemelerinin şartlarını yerine getirmiş olması (son 60 gün hizmet akdi ve son 3 yıl içinde 450 gün prim ödenmesi)
  • İş müfettişlerinin çalışan için yapılacak ödeme ödeme listesinde bulunması

Yukarıdaki şartların tamamı oluşması durumunda çalışan, kısa çalışma ödeneği alma hakkını elde edecektir.

Kısa Çalışma Ödeneği e devlet

Kısa çalışma ödeneği e devlet ile sisteme giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Bunun için E-Devlet sistemine bilgilerinizle girerek, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı ve Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama bölümüne girerek öğrenebilirsiniz.

Bu bölümden İŞKUR işsizlik maaşı sorgulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği Alamayanlar

Kısa çalışma ödeneği alamayanlar ne yapacak? Kısa çalışma ödeneği alamayanlar hiç bir şekilde üzülmesin. İşveren İŞKUR’a başvuru yaptığı sürece ve kısa çalışma ödeneği şartlarına uygun olduğunuzu sürece kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanırsınız.

Kısa çalışma ödeneği nereden alınıyor? Sorgulama ve Şartları Nelerdir? Kısa çalışma ödeneği 5 Mayıs’dan itibaren her ayın 5’inde 39 TL günlük olarak hesaplanıp, toplu bir şekilde PTT Bank’a yatacaktır.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu

Kısa çalışma ödeneği başvurusu için SGK’nın internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmanız için gerekli belgeleri bu siteden bulabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmak için tıklayın….

Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama İşkur

Kısa çalışma ödeneği sorgulama İşkur internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği sorgulama için tıklayın….


3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu