devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden nasıl çıkılır? Kara liste, banka tarafından ödemelerin düzgün yapılmamasından dolayı konulan liste türüdür. Bu durum karşısında davalık olmaktadır.

Dava açılmasından sonra da tüm bankacılık sistemlerine bu durum iletilmektedir. Kara listede olan kişi diğer bankalardan kredi veya kredi kartı alamaz.

Hatta bankalar olan bir borcu var ise ödeme tabi tutup olan limiti kesme işlemlerini de yapabilir. Bu durum karşısında her bir banka kişiyi riskli olarak görür. Kara listeden sicilin temizlenme süreci 5 sene olarak bilinmektedir. Ancak bu durum karşısında iyileştirmeler yapılabilir.

Kara Liste Ne Demek

Kara liste ne demek, bir bireyin bankalar arasındaki ödemelerinde verilen uzun süreli periyotta ödemelerini yapmayıp düştüğü liste anlamına gelmektedir.

Kişi kredisini 90 gün ödemediği zaman bu tür listeye düşmektedir. Koronavirüs nedeniyle 90 gün olan periyot 180 gün olarak uzatıldı.

Bu süre açıldığında kişi hakkında davalık işlemler açılıp kara listeye düşürerek bankalarla temas edilmesini engellemektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden nasıl çıkılır? Öncelikle iyileştirmesi için ilk olarak düzenli ödemelere başlaması gerekir. Yapılandırma işlemlerine doğru gitmesi bir yandan da ödemelerini düzgün hale getirebilir.

Ancak kişiyi bu durum karşısında ekstra olarak faize bulaşabilir. Daha düşük ödeme periyotuna ulaşarak ödeme rahatlığına erişebilir. Eline bir para geçtiğinde ilk olarak yapılandırma kredilerini kapatması büyük oranda kredi notuna iyileştirmeler sağlayacaktır.

Küçük kredilerden itibaren kapanması da gittikçe rahatlama doğru gitmesine ödeme periyotlarının düzgün hale gelmesi sonucunda bankalar adına büyük imaj oluşturacaktır. Küçük kredi olsa dahi bu tür kredilerin olumlu olarak dönmesi ihtimali bulunmaktadır.

10 Adımda Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama işlemleri için Findeks uygulamasından yararlanılabilir. Kara listede olan bir kişi kredi notu hesaplanamaz. Hesaplanmadığı için uygulama direk olarak hata verecektir. Kara listede miyim sorusunu soranlar için yapması gerekenler anlatılmaktadır.

Kredi kartı veya kredi ödemeleri normalde 90 gün içerisinde ödenmemesiyle birlikte kara listeye düşülmekteydi. Koronavirüs dolasıyla bu durum 180 gün doğru uzatıldı. Ancak bu tür uzatmalar bir anda geriye çekildiğinde çoğu kişi kara listeye girebilir.

Bu durumdan dolayı ödemeleri düzenli yapmakta fayda bulunmaktadır. Findeks uygulaması da ödeme periyotlarını bakarak ödemede gecikme varsa ve 90 günü geçtiğinde durumunuz büyük riskte olduğunu göstermektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeye Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara listeye kredi kartı veren bankalar biraz süreci sıkıntılı durum olarak bilinmektedir. Ancak kredi notunuzu yükselttikten sonra kredi kartı verilecektir.

Bu sürede ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Her yaptığınız düzenli ödemeler sonrasında kredi notunuz yükselecektir.

Kredi Notu Kaç Ayda Düzelir?

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar

Kara listeye kredi veren bankalar; kara listede kalan kişiler çare olarak banka değişmek olarak görülmektedir. Ancak sürekli olarak başka bankalarda kredi istemek de bu durumu zorlaştıracaktır.

Bu konu hakkında biraz daha taviz gösteren bankalar bulunmaktadır. Devlet bankalarından Ziraat Bank bu konuda ılımlı yaklaşan banka arasındandır. Özel bankalar olarak da Aktif Bank, Finansbank, Akbank gibi bankalarda bu süreç içerisinde yardımcı olabilir.

İçerisinde olan özel bankalar durum riskli olduğu için yüksek faizli olarak kredi verebilir. Bu tür aşamalarda kişinin alacağı krediyi kendine göre ayarlaması gerekmektedir.

Kara Liste Affı Çıktı Mı?

Kara liste affı çıktı mı? Bu durum çok nadir olsa da işlenmektedir. Ödemelerinizi düzgün yapmanız halinde bankalara dilekçe yollayarak küçük de bazı kredi kartı ve kredi çıkarmanıza sağlamaktadır.

Bu işlemler için bankanın genel müdürlüklerine yollanarak yapılmaktadır. Her kişi bu durum olumlu bir şekilde dönüş sağlamamaktadır. Ödemelerin en az 3-6 ay arasında düzgün yapılmasıyla kara liste affı dilekçe yollama işlemlerini deneyebilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.