devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

İşe Devam Kredisi

İşe Devam Kredisi

İşe devam kredisi desteği ile koronavirüsü (Kovid-19) yüzünden işletmelerin sermaye ihtiyacı için 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından ” İşe Devam Kredi Desteği ” adı altında işletmelere destek olacaktır.

Koronavirüsü (Kovid-19) yüzünden ekonomik olarak olumsuz yönde etkilenen her işletme başvuruda bulunacaktır. Bankalar söz konusu destek olduğu için hiçbir şekilde sektör ayrımı yapılmayacağı belirtilmiştir.

İşe Devam Kredisi Nedir

İşe devam kredi desteği 3 kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından koronavirüsü (Kovid-19) yüzünden ekonomik olarak etkilenen işletmelere verilecek finansal destek paketidir.

Bu paketle birlikte devlet tarafından işletmelerin en az hasar görmesini sağlayıp, hayat normale döndüğünde işe devam etmeleri için işe devam kredi desteği hazırlanmıştır.

Ülkemizin bu salgından kurtulması için sağlık çalışanlarının elinden geleni yaptığını herkes tarafından biliniyor. Devletimiz de şimdi KOBİ’ler başta olmak üzere, küçük işletme ve kurumsal şirketlere işe devam kredi desteği ile destek olmak istemektedir.

İşe Devam Desteği

İşe devam desteği diğer bilinen adıyla işe devam destek kredisi özellikle KOBİ’ler için çok önemli bir hayati kaynak olacağı ve yeni açılan ve eski işletmelerin nefes alacağı yönünde olacağı belirtilmiştir.

işe devam kredisi

İş dünyasının temsilcileri, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılı ve Vakıf Katılım’ın gerçekleştirdiği toplantıda ihtiyaç sahibi işletmelerin ayakta kalmasını sağlaması için ” İşe Devam Kredi Desteği ” oluşturulacağı konusunda karar alınmıştır.

Alınan bu kararla birlikte işe devam kredi desteği kapsamında 100 milyon TL’yi bulan kredi tutarlarla birlikte faiz ise yıllık % 7,5 oranlarda olması kararlaştırılmıştır. Bunun amacı KOBİ’lerin ve yeni açılan işletmelerle birlikte diğer işletmelerin koronavirüs (Kovid-19) yüzünden kapanmamasını sağlamaktır.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Kredi paketlerinin koronavirüsü (Kovid-19) için alınacak ekonomik önlemler arasında ilk sırada bulunmaktadır.

İşe Devam Kredisi Hesaplama

İşe devam kredisi hesaplama için herhangi bir ekstra seçenek bulunmamaktadır. Sadece tek belirtilen konu ilk etapta 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olmak şartıyla 36 ay vadeli yıllık %7,5 faiz oranları belirtilmiştir.

İşe devam destek kredisinde herhangi bir hesaplama söz konusu değildir. Sadece yukarıda belirtilen ay ve yıldaki faiz oranı baz alınmaktadır.

Bankalar ne kadar kredi verileceği konusunda da işletmelerin yıllık cirosuna göre kredi miktarı belirlenecektir. Örnek olarak yıllık cirosu 25 Milyon TL olan bir işletmeye en fazla kredi 10 Milyon TL verilecektir.

Yıllık ciro 25-125 Milyon arasında olan işletmeye en yüksek 25 Milyon TL kredi verilecektir.

Yıllık cirosu 125 Milyon TL’den fazla olan işletmeler için de en yüksek kredi tutarı 100 Milyon TL olacaktır.

Ancak krediden yararlanmak isteyen işletmeler için şart ise, Şubat ayında çalışanlarının işten çıkarılmamış olması gerekmektedir.

İşe Devam Kredisi Başvurusu

İşe devam kredisi başvurusu için sadece bu krediden yararlanmak isteyen işletmelerden Şubat ayından itibaren herhangi bir çalışanını işten çıkartmamış olmasıdır.

İşe devam kredisi başvurusu yapmak isteyen işletmelerin Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbanka’sı şubelerine 26 Mart 2020 tarihinden itibaren başvuru yapabileceklerdir.

İşe Devam Desteği Kredisi Şartları

İşe devam desteği kredisi şartları olarak sektör ayrımı kesinlikle yapılmayacaktır. Her türlü işletmeye KOBİ veya KOBİ olmayan işletmeler bu destekten yararlanacaktır.

Ancak en önemli şartlarından bir tanesi; işverenlerin Şubat ayından itibaren hiç bir çalışanının işine son vermemiş olması gerekmektedir.

Tabi bazı durumlar da mevcuttur. Firmanın yıllık cirosu göz önünde bulundurularak kredi miktarı hesaplanıp öyle verilecektir. Yıllık % 7.5 faizli 36 ay vade ile 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olacaktır.

İşe Devam Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

İşe devam kredisi başvurusu nasıl yapılır sorusunu cevabı oldukça açıktır. 26 Mart 2020 tarihinden itibaren yapmanız gerek tek şey Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’asına  başvurmanız gerekmektedir.

Eğer Şubat ayında personel çıkışı gerçekleştirmediyseniz başvuru için bazı evrakları temin etmeniz istenecektir. Evraklarınızı temin ettikten sonra kredinizin onaylanması için beklemeye geçebilirsiniz.

İşe Devam Kredisi Başvuru Evrakları

İşe devam kredisi başvurusu evrakları ile ilgili tam olarak bilgiyi başvuru yapacağınız banka tarafından sizlere verilecektir.

Gerek sosyal medyada gerek de çevrenizden duyduklarınıza inanmamanız gerekmektedir. Başvuru yapacağınız bankaya gidip gerekli bilgiyi en doğur şekilde öğrenebilirsiniz.

İşe Devam Kredi Desteği Ziraat Bankası

İşe devam kredi desteği Ziraat Bankası gerekli desteği vereceğini açıklamıştır. 3 kamu bankasına 26 Mart 2020 tarihinden itibaren başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

3 kamu bankasında da faiz oranları, aylık ödemeleri ve taksit sayısı aynı olarak belirlenmiştir.

İşe Devam Kredisi Vakıfbank

İşe devam kredi desteği Vakıfbank da gerekli desteği vereceğini açıklamıştır. 3 kamu bankasına 26 Mart 2020 tarihinden itibaren başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

3 kamu bankasında da faiz oranları, aylık ödemeleri ve taksit sayısı aynı olarak belirlenmiştir.

İşe Devam Kredisi Halkbank

İşe devam kredisi Halkbank da gerekli desteği vereceğini açıklamıştır. 3 kamu bankasına 26 Mart 2020 tarihinden itibaren başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

3 kamu bankasında da faiz oranları, aylık ödemeleri ve taksit sayısı aynı olarak belirlenmiştir.


Yorumlar

  1. ömer dedi ki:

    teşekkür ederim. işe devam kredisi ile biraz da olsa rahatladım.

  2. ahmet dedi ki:

    işe devam kredisi almak için ne gibi yol izlemeliyim? çok ihtiyacım var yardımcı olun