Sorgulama İşlemleri

İcra Dosyası Sorgulama

İcra dosyası sorgulama için, eğer ki icra dosyanız varsa ya da devam eden bir mahkemenizle ilgili bütün detayları öğrenmek için yapmanız gereken işlem, diğer kamu işlemleri gibi E-Devlet kapısından girebilirsiniz.

Ayrıca hakkınızda herhangi bir icra davası veya mahkeme kararı olmasa bile sistem üzerinden girip bu hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz. Eğer ki herhangi bir dava, icra takibi ya da mahkeme kararı varsa açık bir şekilde tüm detaylarıyla görebilirsiniz.

İcra dosyası sorgulama Eğer herhangi bir şey yazmıyorsa adınıza icra veya mahkeme kararı yoktur. Ama yine de siz ara sıra sisteme girip kontrolünüzü yapın.

İcra dosyası sorgulama işlemi için öncelikle E-Devlet üzerinden giriş yapmanı gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Adalet Bakanlığı’na ait İcra Dosyası Sorgulama sistemine gelip sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İcra Dosyası Nedir

İcra dosyası nedir diye soranlar için, icra dosyası borçlu kişinin alacaklıya karşı herhangi bir ödeme gerçekleşmemesi halinde oluşturulan bir dosyadır.

Alacaklı kişi düzenli olarak ya da geçmişe dayalı borcunu tahsil edememesi halinde kanıtı da varsa devlet gücüyle borçludan İcra Müdürlüğü aracılığıyla tahsil edebilir.

İcra dosyası sorgulama; İcra, ilamlı icra ve ilamsız icra olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İlamlı icra, mahkeme kararıyla başlayan icraya denir. İlamsız icra ise, mahkeme kararı bulunmadan alacaklarının temini için başlatılan icradır. İlamsız icra mahkemeye gidilmeden tarafların anlaşmaya varması da mümkündür.

İcra Dosyası Yenileme Talebi

İcra dosyası yenileme talebi sadece icra dosyası mahkeme tarafından düştükten sonra alacaklı tarafından tekrar yenileme talebi ile icra dosyası tekrar açılmaktadır.

İcra takibinin yenilenmesi de, icra dosyası yenileme talebi dilekçesi ile gerçekleşmektedir. Aksi takdirde herhangi bir yenileme söz konusu değildir. İcra emrinin tebliğ edilme tarihinden itibaren 1 yıl süresi vardır. 1 yıl içerisinde haciz istemeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde herhangi bir icra dosyası yenileme talebini vermenize gerek yoktur.

icra dosyası sorgulama

Alacaklının yapması gereken tek önemli detay ise 1 içerisinde haciz talep etmesidir. Eğer 1 yıl içerisinde haciz talep edilmeyen dosyalar için tekrar yenileme dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri

Bu durum açık olarak İ.İ.K. 78. Maddesinde belirtilmiştir. “Haciz talebi kanuni müddet içinde yapılmaz veya geri alındıktan sonra bu müddet içinde yenilenmezse dosya muameleden kaldırılır.”

İcra Dosyası Hesaplama

İcra dosyası hesaplama için geçerli olan ücret Resmi Gazete’de yayınlanan ücretlerdir. Bunun dışında herhangi bir ücret söz konusu olmamakla birlikte icra dosyası açılış masrafı hesaplamaları Resmi Gazete’deki yayınlananın dışına çıkmamaktadır.

25.12.2015 tarihli Resmi Gazete yayınları için yargı harçları, Türkiye Barolar Birliği tarafından yayınlanmış olan vekalet pulu masrafları ve PTT’nin aps fiyatları geçerlidir. Bu fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.

İcra Dosyası Yenileme Harcı

İcra dosyası yenileme harcı sadece icra dosyası yenileme söz konusu olduğunda ödenmektedir. İcra takibi başladıktan sonra 7 gün içerisinde borçlu tarafından itiraz edilmezse 1 yıl içerisinde haciz isteme hakkınız bulunmaktadır.

Bu 1 yıl boyunca alacaklı haciz istemezse dosya işlemden kalkar ve yenileme dilekçesi vermeniz gerekir. Yenileme dilekçesinin yanında icra dosyası yenileme harcı ödemek zorunda kalırsınız. Yenileme harcı borçludan kesinlikle tahsil edilemez. Alacaklı kendi karşılamak zorundadır. Çünkü 1 yıl size haciz işlemini başlatmanız için yeterli bir süre olarak verilmektedir.

İcra Dosyası Kapatma Harcı 2021

İcra dosyası kapatma harcı 2021 yılında icra dosyası kapatma harcı 2019 yılındaki gibi başvuru harcı 29.20 TL’dir. Vekalet harcı 4.30 TL olarak aynı şekilde devam etmektedir.

DASK Nedir? Neleri Kapsar? Nasıl Yapılır?

DASK Nedir? Neleri Kapsar? Nasıl Yapılır?

İcra dosyası sorgulama peşin harç tutarı ise takip tutarının yani alacaklının alacağı paranın %0.5’i İcra Müdürlüğü tarafından icra takibi başladıktan sonra alacaklıdan peşin olarak tahsil edilir. İcra dosyasının durumuna göre ekstra harç ücreti de çıkabilmektedir.

İcra Kapak Hesabı

İcra kapak hesabı İcra Müdürlüğü’nde kapanmamış olan icra dosyalarının son durumunu, alacakları ve masrafların hesaplanmasına denir.

İcra dosyası sorgulama icra kapak hesabı değişkenlik göstereceğinden dolayı net olarak hesaplanmamaktadır. İcra kapak hesabıyla ilgili kesin bir bilge de mevcut değildir. Bunun için İcra Müdürlüğü’ne giderek icra memuruna kapak hesabı yaptırmanız en doğrusu olacaktır.

İcra kapak hesabı dosyadan dosyaya değişkenlik göstermektedir. Bu hesabın yapılması için herhangi bir avukata da gidip bilgi alabilirsiniz.

İcra Dosyası Nasıl Kapanır

İcra dosyası nasıl kapanır sorusu belki de en çok merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. İcra dosyasının kapanması için borcun tamamen ödenmesi ve alacaklının kendisi ya da avukatının alacaklarının tahsil edildiğine dair bir dilekçe yazarak icra dosyasının kapanmasını talep ederek icra müdürlüğüne verebilir.

İcra dosyası sorgulama istisnai bir diğer durum ise; icra takibi kesinleşen dosyaların haciz işlemi talebi 1 yıl yapılmamasından dolayı dosyanın işlemden kalkmasına sebep olur. Bu durumda tekrardan icra dosyası yenileme dilekçesi yazıp icra dosyası yenileme harcını yatırarak tekrardan işlemlere başlayabilirsiniz.

İcra Dosyası Ödeme

İcra dosyası ödeme için alacaklı tarafından başlatılan takip ile İcra Müdürlüğü’nün göndermiş olduğu haciz işlemi için İcra Müdürlüğü’ne ait IBAN’a gönderilmesi istenmektedir. Ödeme söz konusu olduğunda açıklama kısmına detaylı bir açıklama yapılması istenmektedir.

İcra dosyası sorgulama ancak borçlunun ödemesi gereken tutar sadece alacaklıya ödemesi gereken tutar değildir. İlave olarak vekalet ücreti, faiz, harç ve masraflar için de ödenmesi gerekmektedir. Bu ilave ücretler ödeme emrinde belirtilmez. Bunun için net bir rakam öğrenmek istiyorsanız Dosya Hesabı Raporu’na bakmanız gerekmektedir. Belirtilen rakamın tamamını ödeme yapmalısınız.

İcra Dosyası Zamanaşımı

İcra dosyası zamanaşımı için işlem yapılmadan 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Buna da icra takibi davasının zamanaşımına uğraması denmektedir.

İcra dosyası sorgulama fakat 10 yıl içinde icra takibinin düşmesi için bazı şartlar da bulunmaktadır. İcra takibini açan alacaklının yatırması gereken ücretler mevcuttur. Eğer alacaklı dava süresi boyunca yatırması gereken harçları düzenli olarak yatırmazsa icra takibi için zaman aşımı süre başlar. 10 yıl sonra da icra takibi düşer.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu