Devlet Yardımları

İBB Yardım Kartı Başvurusu

İBB yardım kartı başvurusu ile birlikte İstanbul’da yaşayan dar gelirli ailelere büyük bir destek olarak belediye tarafından sunulan en geçerli yardımlardan bir tanesidir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına geçen Ekrem İmamoğlu pek çok sosyal yardımlaşma projesine imza attı. Yeni projeleri de hayata geçirmeye devam eden İmamoğlu’nun özellikle de pandemi ve koronavirüs sürecinde çok fazla yardımlaşma projesini tasarlayarak hayata geçirdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Pandemi sürecinde işsiz kalan İstanbullu vatandaşlar için sunulan yardım imkânlarından biri de İBB yardım kartları oldu. İBB yardım kartı başvurusu ve kartın özellikleri de ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Kartı kimler alabilir? Hangi marketlerde geçerlidir? Aylık bakiyesi ne kadardır?

Bu ve benzeri merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak üzere en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. İBB kart başvurusu yapmak isteyen herkesin merak ettiği detaylara içeriğimizde yer verdik…

İBB Yardım Kartı Başvuru

İBB yardım kartı başvuru ile ihtiyacı olan dar gelirli ailelere belediye tarafından yardım edilmektedir. Ancak üzerinize kayıtlı mal ya da geliriniz varsa başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

İBB yardım kartına başvuru yapacak kişinin herhangi bir sigortası, geliri ve üzerine ait mal kaydı bulunmaması şartı getirilmiştir. Bir diğer durum da herhangi bir yardımdan yararlanıyorsanız da bu yardım kartından yararlanamazsınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu

İbb Yardım Kartı Ne Kadar?

İbb yardım kartı için ilk bakiye 200 TL olarak belirlenmiştir. Yani kart başvurusunda bulunup başvurusu onay alan herkesin kartının ilk bakiyesi 200 TL olarak yansıyor.

Elbette bu bakiye 200 TL ile sınırlı kalmıyor. Sonraki aylarda bakiyeler güncelleniyor. Bakiye güncellemeleri yardım talebinde bulunan ailelerin durumuna bağlı olarak belirleniyor. Minimum 50 TL olarak bakiye aktarımı yapılıyor.  En az 50, orta 100 ve en çok 150 TL olarak limit belirlendiği de açıklanmıştır.

ibb yardım kartı başvurusu

İBB Yardım Kartı Limiti

İBB yardım kartı limiti en az 50 TL olmakla birlikte en fazla 150 TL olarak belirlenmiştir. İlk olarak karta yatırılan tutar da 200 TL olarak belediye tarafından onaylanmıştır.

Yardım kartı limiti kişinin maddi durumuna göre belirlenmektedir. Başvuruyu yapan kişiler detaylı bir araştırma yapıldıktan sonra belirlenir ve maddi durumuna göre karta limit aktarılır.

İBB Yardım Kartı Numarası

İBB yardım kartı numarası 0212 444 00 93 numaralı telefondan başvuru yapılmaktadır. Bu numaradan gereken detaylı bilgiyi de alabilirsiniz.

Size verilen bu numara yoğunluk olduğu zamanlarda meşgul olabilmektedir. Başvurularınızı ya da başvuru sürecinizi ALO 153 Beyaz Masa telefon numarasından da öğrenebilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sunulan İBB yardım kartı başvurusu için kimler faydalanabilir sorusu da çok merak ediliyor. Başvuru şartları ise şu şekildedir;

 • Dul ve eşi vefat etmiş kadınlar ( çalışmaması şartıyla)
 • Dul aylığı ya da emekli maaşı almayanlar
 • Kendi adına ya da ailesi adına herhangi bir taşınmaz mal kaydı olmayanlar
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu halde hiçbir geliri olmayanlar
 • Sigortalı bir işte çalıştığı halde, aile birey sayısı fazla olup, kişi başına düşen geliri çok düşük olanlar
 • Büyük sağlık sorunu olup da hiçbir şekilde çalışması mümkün olmayanlar.

Tüm bu koşulları taşıyan ihtiyaç sahipleri İBB yardım kartı başvurusu yapma hakkına sahiptir. Peki, başvurular nereye ve nasıl yapılıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Yardım Çeki Başvurusu

İBB Yardım Kartı Başvurusu Formu

İBB yardım kartı başvuru yapabilmeniz için yukarıda saydığımız kriterlerden en az birini taşımanız gerekiyor. Eğer bu saydığımız şartlardan birini yerine getiriyorsanız başvurunuzu hemen yapabilirsiniz. Başvuru adımları ise şu şekildedir;

 • İBB Sosyal Hizmetler/Sağlık Hizmetleri’ne 0212 444 00 93 nolu numaradan ulaşarak ilgili başvurunuzu telefon üzerinden hemen yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda hatta yaşanan yoğunluk nedeniyle bu numaraya ulaşmanız mümkün olmayabilir.
 • Yukarıdaki numaraya ulaşamadığınız takdirde ALO 153 beyaz masa hattını arayarak da İBB yardım kartı başvuru talebinizi iletebilirsiniz.
 • Eğer telefon üzerinden değil de bizzat başvuruda bulunmak istiyorsanız da muhtarlıklardan, STK’lardan ya da kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı olan Kadın Koordinasyon merkezlerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

İBB yardım kartları için başvurular daha önceleri internet üzerinden de alınıyordu. Nitekim İBB tarafından yapılan son açıklamada artık internet başvuru kanallarının kullanılamayacağı ifade edildi. Bu nedenle de ya telefonla ya da direk kurumlara giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor.

İBB Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli

İBB yardım Kkartı başvurusu kabul edilen vatandaşlar, kartlarını teslim aldıktan sonra birden fazla marketten alışveriş yapma hakkına sahiptir. 30’u aşkın market zinciri ile İBB yardım kartı kullanımına ilişkin anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Buna göre anlaşması bulunan bazı marketler şu şekilde sıralanabilir;

 • ŞOK market zinciri
 • KİM market zinciri
 • Çağrı marketler
 • Migros market zinciri
 • Carrefour market zinciri
 • Onur market zinciri
 • Rammer marketler
 • Happy Center market

İBB yardım kartınızla beraber tüm bu marketlerden kart bakiyeniz kadar alışveriş yapabilirsiniz. İlgili marketlere İBB’ye ait olan pos cihazları bulunuyor. Ödemeler bu pos cihazları üzerinden kartınızdan çekiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır?

İBB Yardım Kartı Yattımı

İBB yardım kartı almaya hak kazananların ilk sorduğu sorular arasında gelen İBB yardım kartı yattımı sorusu olmuştur.

İBB yardım kartlarının düzenlemesi Aralık aylarında yapılıp, yaklaşık olarak 3 ay gibi bir süre içerisinde düzenlenip kullanıma açılması beklenmektedir. Ortalama Mart ayında kullanıma açılacaktır. Bununla ilgili herhangi bir net cevap verilmemiştir.

Bu süre içerisinde yardım kartları kullanıma kapalı olacaktır.


3 Yorum

 1. Şok yardım kartına ihtiyacım var evime erzak alamıyorum gecinemiyoruz iki çocuğum okula gidiyor en kucugude beş aylık yardım ederseniz bebeğime bez ve mama alırım yardım kartına ihtiyacım var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu