Sorgulama İşlemleri

HES Kodu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?

Dünyayı ve ülkemizi sarsan koronavirüs yüzünden 1.5 metre sosyal mesafe, sokağa çıkma yasağı ve şehirler arası yolculuk kısıtlaması gibi bir çok genelge yayınlandı.

Türkiye’de yaşayanların son zamanlarda cep telefonlarına Sağlık Bakanlığı’ndan HES kodu ile ilgili mesaj gelmektedir. Mesajı ilk defa görenler öncelikle yeni bir dolandırıcılık mı diye sormaya başladı.

Biz de sizlere HES kodu nedir? Ne işe yarar? Nasıl alınır? gibi sorularınızın yanıtlarını vereceğiz.

HES Kodu Nedir?

HES kodu nedir? HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması ilk çıktığı zaman, kontrollü olarak vatandaşların sosyal hayatlarını devam ettirmesi için, şehirler arası yolculuk yaptıklarında risk taşıyıp taşımadığının takibinin kolay bir şekilde yapılması için Hayat Eve Sığar uygulamasıdır.

Ülkemizde bazı illere giriş çıkış yasağı getirilmesiyle birlikte, vatandaşlarımızın seyahat izin belgesi alarak ve geçerli bir sebep ile seyahat etmelerine izin verilmektedir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile birlikte seyahat izin belgesi alınarak, risk taşımayan vatandaşlarımızın seyahatlerine izin verilecektir.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

HES kodu ne işe yarar? HES kodu mobil uygulama üstünden alınacak olup, bu kod ile seyahat edileceği belirtilmiştir.

Seyahat etti zaman sağlık kontrolü firma tarafından yapılacak olup, yolcuya virüs bulaştığı saptandığı takdirde bu kod ile temas ettiği kişiler tespit edilip hemen takibi sağlanacak.

HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu nasıl alınır? diye soran vatandaşlarımıza 2 farklı seçenek söyleyeceğiz.

Birinci Seçenek: “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden giriş yaparak “HES Kodu İşlemleri” bölümünden “HES Kodu Oluştur” seçeneğini tıklayarak kodunuzu alabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İkinci Seçenek: Cep telefonunuzun SMS bölümüne girerek HES yazıp boşluk bırakın ve sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini ve Paylaşım süresi (gün sayısı) yazıp 2023‘e yollayıp HES kodunuzu alabilirsiniz.

hes kodu nedir? ne işe yarar? nasıl alınır?

HES Kodu Paylaşım Süresi Nedir?

HES kodu paylaşım süresi nedir? HES kodu paylaşım süresi kod alındıktan sonra 15 gün geçerli olacak olan süredir.

HES kodu 21.05.2020 tarihinden itibaren alınacak olup, kısa sürede bir çok alanda yaygınlaştırılacağı belirtilmiştir ve kontrollü sosyal hayatta güvenlik en üst seviyede olacaktır.

HES Kodu Ne Demek?

HES kodu ne demek? HES kodu “Hayat Eve Sığar” uygulamasının kısa adıdır. HES kodu ile bir çok alanda sosyal hayatta güvenliğin en üst seviyede tutulması planlanmaktadır.

HES kodu ilk olarak ulaşım için kullanılacaktır ve kodu SMS yoluyla ya da HES uygulaması üzerinden temin edebilecektir. Aldığınız HES kodunu seyahat edeceğiniz firma ile paylaşacak ve HES kodu üzerinden bütün yolcuların koronavirüs riski taşıyıp taşımadığı tespiti yapılacak ve riskli olanların seyahatine izin verilmeyecektir.

HES Kodu Sağlık Bakanlığı

HES kodu Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS yardımıyla alınan kod ile ilk etapta seyahat edebileceklerdir.

Daha sonra tüm alanlarda yaygınlaştırılması beklenen HES uygulaması Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aracılığıyla tüm vatandaşlara bildirilmişti.

HES Kodu Aldıktan Sonra Ne Yapılır?

HES kodu aldıktan sonra ne yapılır? ya da HES kodu aldiktan sonra ne yapılmalı? gibi sorularınızın yanıtı için; HES kodu seyahat iznini almak için önemli bir adımdır.

HES uygulaması ile ya da SMS aracılığıyla kodunuzu alıp, seyahat izninizi de aldıktan sonra seyahat firmasına bu kodu göstermek zorundasınız.

HES Kodu Almak Zorunlu Mu?

HES kodu almak zorunlu mu? HES kodu, ilk etapta seyahat etmek isteyen vatandaşların seyahat iznini almak için zorunludur.

Kısa süre içerisinde iş yerleri, muayenehaneler ve kurum ziyaretleri yapmak için de bir çok alanda kullanılması amaçlanmıştır.

HES Kodu Açılımı Nedir?

HES kodu açılımı nedir? HES kodu açılımı Hayat Eve Sığar uygulamasının kısa adıdır. Ancak HES kodu bundan sonra yapacağımız bir çok işlem için kullanılması zorunlu hale getirilecektir.

İlk etapta seyahat için geçerli olan HES kodu, vatandaşların koronavirüs taşıma riski olup olmadığının takibini yapmak amaçlı düzenlenmiştir.

HES Kodu Alma Şartları Nelerdir?

HES kodu alma şartları nelerdir? Şehirler arası seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın HES kodu alması artık zorunlu hale gelmiştir.

HES kodu alma şartı olarak herhangi bir şart belirlenmemiştir. Şimdilik seyahat edecek kişilerin seyahat izni alabilmesi için gerekli olacaktır. Bebek yolcular için HES kodu gerekli değildir.

HES Kodu Başvuru Formu

HES kodu başvuru formu bulunmamaktadır. Sadece yapmanız gerek işlem uygulama üzerinden ya da SMS yoluyla HES kodunuzu alabilirsiniz.

hes kodu doğrulama

HES Kodu Başvuru Sorgulama

HES kodu başvuru sorgulama işlemini yapmanıza gerek yoktur. HES uygulaması üzerinden ya da SMS ile alınacak kodu 15 gün boyunca geçerli olarak kullanabilirsiniz.

HES Kodu Doğrulama

HES kodu doğrulama yapmak için kodunuz telefonunuza gelecektir. Bir diğer seçenek ise HES uygulaması üzerinden kolay bir şekilde kodunuzun doğrulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

HES Kodu E Devletten Nasıl Alınır?

HES kodu E-Devletten nasıl alınır? HES kodu E-Devlet üzerinden alınamaz. HES uygulaması ya da SMS ile kodunuzu alabilirsiniz.

Yeşil Kart Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

HES Kodu Geçerlilik Süresi

HES kodu geçerlilik süresi SMS yoluyla alınırsa 15 gün, uygulama üzerinden alınırsa kullanım süresi belirtilmediği zaman 1 yıl kullanımı ile sınırlandırılacaktır.

HES Kodu Herkes İçin Geçerlimi?

HES kodu herkes için geçerlimi? HES kodu herkes için geçerli olacaktır. Ancak ilk etapta bebek yolcular için istenmeyecektir. Ayrıca her yolculuk için yeni HES kodu alınması zorunludur.

HES Kodu Hangi Seyahatlerde Kullanılır?

HES kodu hangi seyahatlerde kullanılır? HES kodu otobüste geçerli mi? HES kodu alındıktan sonra izin belgenizle birlikte bütün seyahatlerde kullanılacaktır. Uçak, otobüs, tren yolculukları gibi seyahatlerde kullanılabilir.

Unutmayın ki her seyahat için yeni HES kodu alınmalıdır.

HES Kodu Kimler Alabilir?

HES kodu kimler alabilir? HES kodunu ilk etapta seyahat izni almak isteyenler alacaktır. Daha sonraki zamanlarda bütün hayatımıza işleyecek olan bu kod sayesinde, hayatımızın kolaylaşacağı belirtilmiştir.

HES kodunu bebek yolcular için aranmayıp olup, hastalık riski taşıyanlara verilmeyecektir.

HES Kodu Kimlere Verilir?

HES kod kimlere verilir? HES kodu öncelikle seyahat etmek isteyenlere verilecektir. Daha sonra bir çok alanda kullanılması için zorunlu olacaktır.

HES Kodu Kaç Gün Geçerli?

HES kodu kaç gün geçerli? HES kodu SMS ile alınırsa 15 gün, uygulama ile alınırsa zaman aralığını kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Uygulama ile alanlar zaman aralığı belirtmezse 1 yıl kullanım süresi vardır.

HES Kodu Mesajla Nasıl Alınır?

HES kodu mesajla nasıl alınır? HES kodu cep telefonunuzun SMS bölümüne girerek HES yazıp boşluk bırakın ve sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini ve Paylaşım süresi (gün sayısı) yazıp 2023‘e yollayıp HES kodunuzu alabilirsiniz.

 HES Kodu Özel Araçlar İçin Geçerli Mi?

HES kodu özel araçlar için geçerli mi? HES kodu özel araçla seyahat edecekler için geçerli değildir. Toplu olarak seyahat edilen ulaşım araçlarının kullanımında geçerli olacaktır.

HES Kodu Yaş Sınırı

HES kodu yaş sınırı seyahat edecek olanlarda ilk etapta aranacaktır. Sadece bebek yolcularda HES koduna gerek yoktur.

HES Kodu Ücretli Mi?

HES kodu ücretli mi? HES kodu hem uygulama hem de SMS yöntemiyle alınabilecek. Ancak ücretli olup olmadığı konusunda resmi bir açıklama gelmedi.

HES Kod Uygulaması

HES kodu uygulaması Android telefonlar için Google Play Store’da, Iphone telefonlar için de App Store’da ücretsiz olarak indirilebilecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu