Tarım ve Hayvancılık

Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Hayvan kredisi nasıl alınır? Hayvan kredisi veren bankalar nelerdir 2020? Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kontrolü ile havyan kredisi veren bankalar, hayvancılıkla uğraşan çiftçilere uygun faizle kredi vermektedir.

Hayvan kredisi nasıl alınır? Hayvancılıkla uğraşan çiftçilere Tarım ve Orman Bakanlığı her yıl hayvan almak için 30.000 TL hibe veya devlet yardımlı kredi vermektedir.

Hayvan kredisi nasıl alınır? Hayvan kredisi veren bankalar, çiftçiler için oldukça makul faiz oranlarıyla kredi imkanı sunmaktadır. Hayvan kredisi nasıl alınır diye soran çiftçilerimiz ya da büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyen çiftçi vatandaşlarımı için de oldukça düşük faizli kredi imkanları sunmaktadır.

Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredisi nasıl alınır? Gerçek anlamda hayvancılık yapan veya yapacak olan çiftçi vatandaşlarımız için bankalar uygun faizle kredi vermektedir.

Ancak her bankanın verdiği kredi faizi aynı oranda değildir. Tarım ve Orman Bakanlığı 100.000 çiftçiye sürülerini büyütmek için 500.000 düve, 500.000 besilik büyükbaş hayvan ve 6.000 TL çoban destek projeleri açıklandı.

hayvan kredisi nasıl alınır

Hayvan kredisi nasıl alınır? Ayrıca 30.000 TL kadar hibe destek ya da isteyen çiftçilere aynı tutarda hayvan desteği vermektedir. Bunların dışında TKDK aracılığıyla IPARD ve IPARD2 projeleri kapsamında geri ödemesi olmaya destek sağlanmaktadır.

Hayvan kredisi veren bankalar içerisinden çoğu banka kendi faiz oranlarını belirlemektedir. Bunun için iyi bir araştırma yapmadan, bütçenize göre hangi ödeme yöntemi ve faiz oranı daha avantajlı ise o banka ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Hayvan Kredisi Sorgulama

Hayvan kredisi sorgulama işlemini nasıl yapmak istediğinize bağlıdır. Kredi çekeceğiniz bankaya başvuru gerçekleştirdikten sonra sorgulama işleminizi, banka ile haberleşerek yapabilirsiniz.

Kredi başvurusu yapmadığınız zaman herhangi bir sorgulama işlemi yapmanıza gerek yoktur.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2020

Hayvan kredisi veren bankalar 2020 yılında kendi faiz oranlarıyla çiftçilere en uygun krediyi verme çabasında bulunuyor.

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Hayvan kredisi nasıl alınır? Ülkemizde hayvancılık yapmak isteyen ya da sürü genişletmek isteyen vatandaşlarımız için hemen hemen bütün bankalar düşük faizli ya da faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır.

Bu hayvan kredileri bazıları hayvanlarını beslemek ya da satın almak, bazıları da işletme giderleri için kullanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nı genç çiftçiler için 30.000 TL hibe desteği vermektedir. Bu sene 15 büyükbaş ve 50 küçükbaş hayvan hibesi olan çiftçiler bu proje kapsamı dışında tutulmaktadır.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • İş Bankası
 • Halkbank
 • Finansbank
 • Denizbank
 • Şekerbank

Yukarıdaki bankalar 2020 yılında hayvan kredisi veren bankalar arasında yerini almıştır. Ancak en uygun hayvan kredisi veren banka Ziraat Bankası olarak bilmektedir.

Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Hayvancılık hibe desteği şartları ile çiftçilerin kayıtlı bulunduğu Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) kayıtlı olanlara %100 hibe ve %60 oranında değişen hibe destekleri verilmektedir.

Bu hibe destekleri arasında dana, düve, öküz, koyun, keçi, tavuk, ördek, kaz ve bezeri hayvanlar için geçerlidir.

Hayvan kredisi nasıl alınır? Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayvancılık yapmak isteyen ya da hayvancılık için yatırım yapmak isteyen çiftçiler için değişen oranlarda hibe desteği vermektedir. Çiftçilerin kayıtlı olduğu ÇKS’de kayıtları bulunan çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvurularını yaparak hayvancılı hibelerinden faydalanabilir.

hayvan kredisi nasıl alınır

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde kayıtlı olan çiftçiler küçükbaş tavuk, piliç, ördek, kaz ve benzer hayvanlar için hibe desteğinden de yararlanmak istiyorsa mutlaka başvuru yapılması gerekmektedir.

Hayvan kredisi nasıl alınır? Hayvan hibe desteği geçen senelere göre değişkenlik gösteren %50 ile %100 arasındaki oranlarda hibe desteği verilecektir. Bu hibe desteği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek olup, Ziraat Bankası aracılığı ile dağıtılacaktır.

Büyükbaş Hayvan Hibe Kredisi Şartları

Büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları 2020 yılında hayvan kredisi nasıl alınır sorusunu soran çiftçiler, bankaların yıllık faiz aldığı bir kredi desteği bulunmaktadır.

Ancak büyükbaş hayvancılık için hibe kredisi de verilmektedir. Bu hibe kredisinden yararlanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar;

 • Büyükbaş hayvan hibe kredisi almak için, hayvanları yetiştirebileceğiniz en az 70 metre karelik alanınız olması gerekiyor.
 • Satın alacağınız büyükbaş hayvanların yerli hayvan olması gerekmektedir ve TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Alacağınız büyükbaş hayvanlar içerisinde en az 3 adet 8 aylık melez veya kombine etçi ırk hayvanı olması gerekir.
 • Alacağınız hayvanın 1 kere doğum yapmış olması gerekiyor.
 • Eğer manda alacaksanız 48 aylıktan büyük olmaması gerekiyor.
 • Alacağınız diğer büyükbaş hayvanların 36 aydan daha büyük olmaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi 2020

Ziraat Bankası hayvancılı kredisi 2020 yılında hayvan kredisi nasıl alınır sorusunu soran çiftçiler için kolaylık sağlamaktadır.

01.01.2020-31.12.2020 tarihleri içerisinde ve 3 yıl boyunca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere nakit desteği vereceklerini belirtmişlerdi.

Bu sebeple çiftçilerin finans ihtiyacı giderilmiş olup, üretim ve yaptıkları her şey kayıt altına alınmıştır. Ziraat Bankasına 31 Aralık 2020 yılının son saatine kadar başvuru yapabilirsiniz. Fakat başvurunuzu son saate bırakmayın ki istenen evrakları bir an önce hazırlamanızı öneririz.

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi çok kapsamlı bir kredidir ve bir çok alanı kapsamaktadır.

Vakıfbank Hayvan Kredisi

Vakıfbank hayvan kredisi olarak büyükbaş ve küçükbaş olmak üzere, kümes hayvanlarına da bir çok alanda finans desteği sağlamaktadır.

Yapılacak faaliyetlere göre verilen kredilerin ödemeleri ve imkanları farklı olarak sunulmaktadır. Vakıfbank hayvan kredisini hayvan alımı, işletme giderleri veya malzemeleri için kullanabilirsiniz.

Ancak vakıfbank hayvan kredisi kullanmak isteyenlerden banka bazı evrakları istemektedir. Bu evraklar;

 • Yapmış olduğunuz faaliyete göre kayıt belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Tapu fotokopisi (sahip olduğunuz arazinin)
 • Arazi kira ise kira sözleşmesini getirmelisiniz.

Finansbank Hayvan Kredisi

Finansbank hayvan kredisi ile farklı alanlarda finansal destek sağlamaktadır. Finansbank özellikle çiftçilere büyükbaş hayvancılık yapanlara karşı sağladığı süt hayvancılığı desteklerini besi hayvancılığı yapanlara ve yapacak olanlara da sunmaktadır.

Süt hayvancılığı yapanlara toplam maliyetlerinin %85’ini karşılayarak 24 ay vade ile sunmaktadır. Besi hayvancılığı yapanlara ise ipotek karşılıklı 120 vade ile vermektedir.

Finansbank bu desteklerinin yanında bir çok alanda da destek sunmaktadır. Bu destekleri görmek için tıklayın…

Denizbank Hayvan Kredisi

Denizbank hayvan kredisi veren ender bankalar arasında yerini almıştır. Çiftçiler arasında en çok tercih edilen banka arasında bulunan Denizbank, çiftçilere karşı 3 farklı seçeneği ile finansal destek olmaktadır.

 • Süt hayvanı alım kredi desteği
 • Besi hayvanı alım kredi desteği
 • Hayvanlık malzemeleri alım kredi desteği

Denizbank hayvan kredisi başvurusu yapmak için şubeye gitmeniz yeterlidir. Ödeme seçenekleri de sizi zorlamayacak kadar cezbedicidir.

Denizbank Hayvancılık Kredisi Şartları

 • Yılda bir ödeme
 • 6 ayda bir ödeme
 • Aylık ödeme taksit tutarınızı siz belirleyebilirsiniz.

Halkbank Hayvancılık kredisi

Halkbank hayvancılık kredisi ile çiftçilerin hem küçükbaş hayvancılık desteği ile yanlarındaki yerini almıştır. Küçükbaş hayvan kredisi desteği sadece TÜRKVET’e kayıtlı olan damızlık koyun, keçi, damızlık koç ve tekeler için geçerlidir.

Hayvan kredisi nasıl alınır? Hayvancılık kredisi veren bankalar olarak Halkbank da çiftçiye bir çok faydasını olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ancak küçükbaş hayvancılık için destek vermektedir.

Halkbank Hayvancılık Kredisi Şartları

Aslında Halkbank’ın yapmış olduğu bu destek sadece küçükbaş hayvanların hayat sigortasıdır. Hayat sigortası kapsamları;

 • Bazı istisnai durumlar dışında her türlü hayvan hastalığı, gebelik, doğum veya cerrahi işlem
 • Kaza
 • Vahşi hayvan saldırısı
 • Yılan, akrep vs. gibi zehirli hayvan sokmaları
 • Doğal afetler ve güneş çarpması
 • Yangın sonucu ölüm, hastalıktan kaynaklı ölüm ve kesilmesi zorunlu durumlarda sigorta kapsamındadır.

İş Bankası Hayvancılık Kredisi

İş Bankası hayvancılık kredisi veren bankalar alanında yerini almıştır. Hatta diğer bankalara göre biraz daha kapsamlı kredi destekleri mevcuttur. Çiftçilere her türlü konuda desteğini esirgemeyen İş Bankası büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvancılığı ve arıcılık gibi alanlarda finans desteği vermektedir.

İş Bankası’nın verdiği hayvancılık kredileri;

 • Hayvancılık kredisi: İster işinizi büyütürsünüz isterseniz de sıfırdan hayvancılı yapmaya başlarsınız.
 • Büyükbaş süt hayvancılığı işletme kredisi: Düşük faizli ve esnek ödeme şartlarının yanında 24 aya kadar vade seçeneği ile çiftçilerin yanında.
 • Büyükbaş besi hayvancılığı işletme kredisi: Yem, makine, elektrik, veterinerlik ve teçhizat hizmetlerinde kullanabileceği 18 aya kadar vade seçeneği ile çiftçilere destek olmaktadır.
 • Arıcılık işletme kredisi: Arıcıların bir çok alanda ihtiyacını karşılamak amacıyla 24 aya kadar vade seçeneği ve esnek ödeme planı ile arıcıların yanından yerini almıştır.
 • Et tavukçuluğu (Broiler) işletme kredisi: Esnek ödeme seçenekleriyle 24 aya varan vade ile çiftçilerin yanında.
 • Küçükbaş (Damızlık koyun) işletme kredisi: Esnek ödeme seçenekleriyle 24 aya varan vade ile çiftçilere destek olmaktadır.
 • Büyükbaş süt hayvancılığı hayvan alımı kredisi: Damızlık belgesi, 1,5-2 yaş aralığı kültür ırkı düve alımları için 36 aya varan vade seçenekleriyle çiftçinin yanında
 • Büyükbaş süt hayvancılığı makine ekipman kredisi: Süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, yem hazırlama makinesi, gübre sıyıncı ünitesi gibi makineler ve ekipmanlar için esnek ödeme seçenekleriyle 36 aya varan vade ile çiftçilerin yanında.

Şekerbank Hayvancılık Kredisi Şartları

Şekerbank hayvancılık kredisi şartları;

 • 60 aya kadar vade
 • Yıllık bir ödeme
 • Besi hayvancılığı için 18 ay vade
 • Satın alınacak hayvanların TÜRKVET’e kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Satın alınacak hayvanların damızlık belgesi olması gerekmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat