Sorgulama İşlemleri

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama; Genel sağlık sigortası (GSS), kurulma amacı öncelikle insanların sağlığının korunmasını sağlamak ve bu sağlıklarının korunması için finans harcamalarının toplanmasını sağlayan sigortaya denmektedir.

GSS ile kişilerde oluşacak ekonomik zorlukların ortadan kalkarak ve gelir düzeyine bakılmaksızın, herkesin sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanması için zorunlu hale getirilmiştir.

GSS Nedir

GSS nedir ; Genel sağlık sigortası çıkan kanun ile her 18 yaşını doldurmuş kişi zorunlu olarak sigortalanmıştır. 18 yaşını doldurmuş ister çalışıyor olsun isterse de çalışmıyor olsun buna bakılmadan her ay belli bir miktar GSS tarafından borçlanmaktadır.

Genel sağlık sigortası nedir? Ekonomik durumu göz önünde bulundurulmadan ya da sigortalı olup olmamasına bakılmadan hastalıklarda eşit olarak faydalanması için 1 Ocak 2012 yılından itibaren zorunlu hale getirilmiştir.

GSS ile ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın tek bir amaç olarak sağlık hizmetlerinden eşit olarak yararlanması için çıkarılmıştır.

GSS kanunundan önce ülkemizde sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanması oldukça zorluydu. Bu yasa ve kanunla ilgili her bir bireyin sağlık hizmeti eşit ve standart hale gelmiştir.

GSS Borç Sorgulama (tc ile)

GSS borç sorgulama nasıl yapılır E-Devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama bölümünden borcunuz olup olmadığını görebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borç sorgulama tc ile E-Devletten giriş yaptığınız otomatik olarak döküman olarak önünüze gelecektir ve ne kadar borcunuz var ne kadar faiz işlemiş tüm detayları göreceksiniz.

genel sağlık sigortası sorgulama

Yukarıdaki örnek borcu olan ve faiz işlenmiş bir GSS borç sorgulama geçekleştirilen bir kişidir. Eğer ki borcunuz yoksa bu tür bir tablo ile karşılaşmazsınız.

GSS Başvuru

GSS başvuru E-Devletten GSS başvurusu yapmak istiyorsanız eğer bazı istenilen evrakların temin edilmesinden sonra başvuru yapılması gerekmektedir. Genel sağlık sigortası başvuru için gerekli evraklar;

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Belgeleri

  • Kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Hizmetler Bölümü’ne giderek GSS başvurusu için gereken başvuru formunu alın.
  • İkametgah belgesi (muhtarlı, E-Devlet veya nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz)
  • Kimlik fotokopisi
  • GSS başvuru formunu doldurup Vergi Dairesine gidilip imza attırılması gerekiyor.
  • Mahalle muhtarının gerekli yerleri doldurup imzalar.
  • Temin ettiğiniz belgelerle birlikte kaymakamlığa gidip evraklar teslim edilir.

GSS Borcu Ödeme

GSS borcu ödeme yöntemleri bir çok vatandaşımızın aklını karıştıran bir durumdur. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaptığınızda borcunuz varsa toplamda ne kadar ödemeniz gerektiği bilgisi de net bir şekilde görülecektir.

Genel sağlık sigortası borcu ödeme E-Devletten üzerinde giriş yaparak Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama bölümünden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

GSS Tescili

GSS tescili nedir? Hükümetin almış olduğu karar ile 1 Ocak 2012 tarihi ile genel sağlık sigortası (GSS) tam anlamıyla başlamış bulunmaktadır. GSS, kişilerin sağlık adaletsizliğinin ortadan kalmasını sağlamak amacıyla getirilmiştir.

Ziraat Bankası BES Nasıl İptal Edilir?

Ziraat BES Nasıl İptal Edilir?

Genel sağlık sigortası tescili ile sigortalı olup olmaksınız bütün hastanelerde eşit sağlık şartlarına sahip olunmuştur. GSS bir anlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanmış en önemli adımlardan bir tanesi olmuştur.

GSS Primi

GSS primi, GSS prim borcu nedir?, GSS prim borcu ödenmezse ne olur?, GSS primi ne kadar? gibi sorularınızın yanıtını sizlere vermeye çalışacağız.

GSS primi ; Genel sağlık sigortası primi, genel sağlık sigortasından yararlanılması için aylık olarak ödenmesi gereken ücrettir. Aylık olarak borcunu görünür ve çok az bir miktardır.

GSS prim borcu nedir? ; Genel sağlık sigortası prim borcu, sağlık alanında sigortası veya herhangi bir güvencesi olmayan vatandaşlarımızın eşit olarak yararlanması için ödenmesi gereken borçtur.

GSS prim borcu ödenmezse ne olur? ; Genel sağlık sigortası prim borcu ödenmezse ne olacağı konusunda devletin kesin almış olduğu karar ise; gecikme faizi işler ve borç ödenmediği takdirde faiz katlanır. Her ay ödenmeyen borçlar bir sonraki aydaki ödemenin üstüne eklenerek faiz işler.

GSS kapsamından çıkarılana kadar bu böyle devam eder. GSS kapsamından çıkılması için kişinin sigortalı bir işe başlamış olması gerekmektedir. Bunun dışında gelir veya aylık bağlandığında ya da vefat edildiğinde kendi adına olan GSS kapsamı sonra erer.

GSS primi ne kadar ; Genel sağlık sigortası primi yılında asgari ücretin %3’ü kadardır. Yeni yılında aylık olarak ödenecek GSS primi 88,29 TL’dir.

GSS Borcu Nedir

GSS borcu nedir Genel sağlık sigortası kapsamında olmak için öncelikle sigortasız olmanız gerekmektedir ya da düzenli gelir ve aylık olmaması gerekmektedir.

Genel sağlık sigortası borcu nedir? Sağlık alanında herkesin eşit faydalanması için kişiye aylık olarak çıkan borçtur. Çok yüksek bir miktar olmamakla birlikte bu borcun düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. GSS primi ne kadar sorusunun cevabı 88,29 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat