Devlet Yardımları

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır? Fakirlik belgesi devlet tarafından maddi desteğe ihtiyacı olan ailelere verilip, gerekli maddi desteğin yapılmasının sağlanması amacıyla verilen belgedir.

Fakirlik belgesiyle maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelerin burs, para, sağlık yardımı gibi destekleri alabilmeleri için verilir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik insanların maddi yetersizliği karşılığında devletten yardım beklemesidir. Devlet bu yardımı vakıflar genel müdürlüğü aracılığıyla yapar. Halkın ihtiyaçlarını gidermek sosyal devlet anlayışının vazgeçilmezi olmuştur.

Fakirlik belgesi nereden alınır? Fakir olan kendini geçindiremeyen vatandaş mahalle muhtarına başvurur. Muhtar bu kişinin fakir olduğuna kanaat getirirse ücretsiz olarak fakirlik belgesi verir.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi nedir sorusu en çok araştırılan konulardan biridir.  Bu belge maddi durumunun yetersiz olduğu saptanılan bir kişinin fakir olduğunu belgelere döken kağıttır.

Bu belge üzerinde uyruk, iş ve T.C. gibi yerler bulunur ve başvurularınızı bu belgeyle yaparsınız. Başvuru sürecinde muhtardan alacağınız bu belge hep yanınızda olmak zorundadır.

Fakirlik Belgesi Örneği

Fakirlik Belgesiyle Ne Yapılır?

Fakirlik belgesi ile ne yapılır? Bu kâğıt ne işime yarayacak demeyin bu belge sizin fakir olduğunuzu kanıtlayan belgedir. Bu belge bütün süreç boyunca yapacağınız başvurularda, gerekli kurumlara vereceğiniz belgedir.

Fakirlik Maaşını Kimler Alabilir? Fakirlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Fakirlik belgesi nereler de kullanılır? Bu belgeyi aldıktan sonra nerede kullanacağım diyorsunuz, bu belgeyi:

 1. Yardım almak istediğiniz vakıf ve deneklere vermeniz gerekmektedir.
 2. Eğer çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılayamıyor ve çeşitli yerlerden burs almak istiyorsanız yine bu belge başvuru anahtarınız olacaktır.
 3. Yardım talep ettiğiniz kamu kurum ve kuruluşlardan yardım talep ettiğiniz süreçte bu belge başvuru belgesi olacaktır.
 4. Nafaka almak veya boşanma süreçleri günümüzün en büyük sorunlarındandır. Nafaka almak isterseniz de bu belgeye mecbursunuz.
 5. Üniversite sürecini dondurmak isterseniz bu belge yine lazım olan belgeler arasında yer almaktadır.

Fakirlik Belgesi Kimlere Verilir?

Fakirlik belgesi kimlere verilir? bende alabilir miyim diyorsanız bu yazıyı okuyun

 1. 18 yaşını kesinlikle doldurmuş olması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmasının şartı ise T.C. Yasaları’nda 18 yaş altındaki her bireyin çocuk sayılmasıdır. Çocukların da anne ve babanın bakımı altında yani varisi bakımı altında olmasıdır.
 2. Herhangi bir sosyal güvenceniz olmaması gerekmektedir.
 3. Üstünüz de herhangi bir konut tapusu olmaması lazım. Bu konut benim değil başkası üzerime verdi. Bu sözler geçersizdir.
 4. Gelir düzeyinizin fakirlik sınırının altında bulunması gerekmektedir.
 5. Belge almak istediğiniz muhtarın, muhtarlık yaptığı bölgenin sınırları içinde olmanız gerekmektedir.
 6. Başka bir aile ferdinizin bu maaştan faydalanıyor olmaması gerekmektedir.
 7. Üzerinize herhangi bir mal varlığı veya araç bulunmaması da bu maddelerden biridir. Benim üzerimde ki araç eski bozuk gibi itirazlarda kabul görmemektedir.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi

Fakirlik belgesi geçerlilik süresi kişinin ihtiyacı bittikten sonra otomatik olarak kesilmektedir. Ancak kişinin sürekli olarak ihtiyacı olması durumunda süre devam etmektedir. Ancak bu kanun kalkarsa geçerlilik süresi ortadan kalkar ki bu da çok küçük bir ihtimaldir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Doldurulur

Fakirlik belgesi nasıl doldurulur sorusu aklınızı sakın karıştırmasın. Fakirlik belgesi muhtarlık tarafından doldurulmaktadır. Herhangi bir yanlışlık söz konusu olmasının imkanı yoktur.

Mahallenizin muhtarlığına giderek doldurabilir ve muhtarınıza imzalatırsınız. Yapılan herhangi bir yanlışlıkta muhtar istediği zaman bu belgeyi alıp bilgisayarından çıktısını alabilir.


3 Yorum

 1. Saygı değer Devlet buyuklerime sesleniyorum bu yardımdan bende yararlanmak istiyorum 4 çocuğumla kiradayım çocuklarım ikisi öğrenci diğerleri 4 ve 7 yaşındalar kira ve faturalarımı ödeyemiyorum Allah rızası için yardım edin iletim dikkate alınmasını rica ediyorum saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu