Finans

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz konut kredisi veren bankalar genel olarak devlet bankaları olarak bilinmektedir. Bu doğru bilinen bir yanlış bilgidir.

Faiz ödemeden konut kredisi almak isteyenler için 2 farklı yol mevcuttur. Bunların ilk Müslüman bir toplum olduğumuz için İslam’a uygun ve hiç bir kâr amacı olmayan bankalar, diğeri de eminevim, birevim ya da fuzulev gibi projelerdir.

Faizsiz Konut Kredisi Nedir?

Faizsiz konut kredisi, dar gelirli ya da asgari ücretle çalışan ve ilk kez ev sahibi olacak olan vatandaşlara yönelik TOKİ tarafından düşük peşinat ile birlikte kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere yönelik uygulanan bir kredi türüdür.

Bu uygulama ile TOKİ tarafından aylık taksit ödemeleri zorlayıcı olmayacak şekilde düzenlendiği için, dar gelirli aileler ev sahibi olacaktır.

Faizsiz Konut Kredisi Kimlere Verilir?

Faizsiz konut kredisi kimlere verilir diye merak uyandıran bir konudur. TOKİ tarafından yapılan açıklama ile birlikte faizsiz konut kredisi imkanı sunulmuştur.

Faizsiz krediden yararlanmanın da ayrı şartları bulunmaktadır. Bu krediden şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimler yararlanacaktır. Burada malullerden kasıt, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bulunan maluller yararlanabilecektir.

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Faizsiz konut kredisi nasıl alınır konusu biraz karışık görünse de, aslında oldukça basittir. Öncelikle kredi için istenilen şartlara uygun olmanız gerekmektedir.

Krediden yararlanmak için T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız hak sahibi olduğunuza dair belge sahibi olmanız gerekmektedir. Daha sonra hak sahibi olduğunuza dair belge ile Ziraat Bankası’na başvurmanız gerekiyor.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz konut almak için kredi arayanlar ilk olarak; faizsiz konut kredisi veren bankalar hangileri olduğunun araştırmasını yapmaktadır.

Ülkemizde bulunan bankalar 2 ana başlık altında toplanmaktadır. Bunların ilki mevduat bankaları olarak bilinmektedir. İkincisi de kalkınma ve yatırım bankaları olarak bulunmaktadır.

Kalkınma ve yatırım bankaları olarak ülkemizde faaliyet gösteren bankalar, konut kredisi ya da taşıt kredisi imkanı sunmaktadır. Kalkınma ve yatırım bankaları kendi aralarında da ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

 1. Kamu Sermayeli Katılım Bankaları: Ziraat Katılım Bankası ve Vakıfbank Katılım Bankası
 2. Özel Sermayeli Katılım Bankaları: Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası

Yukarıda belirtilen kalkınma ve yatırım bankalarından, kamu sermayeli ya da özel sermayeli bankalardan faizsiz olarak konut kredisi çekme imkanınız bulunmaktadır.

Faizsiz Konut Kredisi Hesaplama

Faizsiz konut kredisi hesaplama işlemi için, hangi bankadan kredi çekecekseniz onun şubesine giderek hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Konut kredisi kâr payı olarak alınan faizler bulunmaktadır.

Her bankanın kendine göre kâr payı adı altında aldığı faiz oranı farklıdır. Örnek verecek olursak Vakıf Katılım’ın kâr payı %1.40 iken, Ziraat Katılım’ın kâr payı %1.44 olarak değişkenlik göstermektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz Konut Kredisi E-Devlet

Faizsiz konut kredisi E-Devlet üzerinden sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem E-Devlet kullanıcısı olmanız gerekiyor.

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekiyor?

Kredi Çekmek İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekli

Bu işlemi E-Devlet’e girip Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) bağlı Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Faizsiz Konut Kredisi SGK

Faizsiz konut kredisi SGK tarafından hak sahipliği belgesi alıp ondan sonra başvuru yapmanız gerekmektedir.

Daha sonra sizden istenen diğer belgelerle birlikte şartları yerine getirdiğiniz takdirde konut kredisinden yararlanabilirsiniz. Hak sahipliği belgesini almak için;

 • 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı maddesi ile mülga 45 inci ve 64 üncü maddelerine göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesine göre, 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre, 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlara göre harp veya vazife malulü olmaları sebebiyle kendilerine aylık bağlananların
 • Yukarıda belirtilen durumlarda kapsam içine giren sebeplerden dolayı hayatını kaybedenlerin eşi ve çocuklarına
 • Savaş veya görevden dolayı malul aylığı alırken faizsiz krediden yararlanmaksızın hayatını kaybedenlerin eşi ve çocukları
 • Yukarıdaki durumlarda harp ya da gören malulü sayılanlardan bölüm ya da görev değiştirerek çalışmaya devam edenler
 • İlgili mevzuata göre aylık bağlanan malullerden 5510 sayılı kanunun 4üncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamaları nedeniyle aylıkları kesilenler
 • 684 sayılı KHK kapsamında olan 15 Temmuz Gazileri krediden yararlanma hakkına sahiptir.

Faizsiz Ev Kredisi Veren Bankalar Varmı?

Faizsiz ev kredisi veren bankalar varmı sorusunun cevabını sizlerle paylaşmıştık. Faizsiz ev kredisi veren bankalar ülkemizde bulunmaktadır. Fakat bazı şartları bulunmaktadır.

Bu şartları yerine getirenler faizsiz ev kredisinden yararlanabilmektedir. Faizsiz ev kredisi veren bankalar olarak;

 1. Kamu Sermayeli Katılım Bankaları: Ziraat Katılım Bankası ve Vakıfbank Katılım Bankası
 2. Özel Sermayeli Katılım Bankaları: Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası

Emekliye Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde emekliye faizsiz konut kredisi veren bankalar ne yazık ki bulunmuyor. Bunun sebeplerinin en başında gelen durumda, bankaların faizsiz kredi vermesi zarar etmelerine sebep olmalarıdır.

Ancak faizsiz kredi yerine katılım bankaları destek vermektedir. Faiz değil de kâr payı almaları biraz daha cazip hale gelmektedir.

Engellilere Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Engellilere faizsiz konut kredisi veren bankalar mevcuttur. Bunun sebebi de ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın kendilerinin ne kadar kıymetli bireyler olduklarının farkına varılmasıdır.

Kamu bankaları düşük faizde kredi imkanı sunuyor. Katılım bankalarından çekilecek olan kredi ile faiz yerine kâr payı adı altında ek ödeme gerçekleştirirsiniz.

Engellilere faizsiz konut kredisi veren bankalar;

 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası

Gazilere Faizsiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Gazilere faizsiz konut kredisi veren bankalar arasında en bilindik banka Ziraat Bankası’dır. Neredeyse sıfır faiz olanakları ile birlikte kredi kullanımına olanak sağlamaktadır.

Ayrıca Denizbank’ın da gazilere özel olarak düzenlediği krediler de bulunmaktadır. Ayrıca Denizbank bu imkandan sadece gazilere değil, gazi yakınlarına da imkan sumaktadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu