devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Süresi Ne Kadar?

Evlendikten sonra en çok merak edilen konu kimlik değiştirme süresidir. Evlendikten sonra kimlik değiştirme süresi 30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu süre zarfından kimlik değiştirme işlemi yapmazsanız belli bir cezası bulunmaktadır.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemine gittiğinizde sizden belli bir miktar ödeme alınmaktadır. Bu ödeme yapılmasıyla birlikte kimlik değiştirme yapılacaktır.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Evrakları Nelerdir?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemi yapmak isteyen kişiler kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, uluslararası aile cüzdanı, kimlik yerine geçen belge ve biyometrik fotoğraf bir adet getirmeniz yeterli olacaktır. İşlem ücreti ödenerek yeni kimlik işlemleriniz başlatılacaktır.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Cezası Ne Kadar?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme süreniz bir ay olmaktadır. Bir ay içerisinde kimlik değiştirimi olmamış ise ceza parası ödenmektedir. Ceza parası olarak belirlenen bir ücret bulunmaktadır.

Evlendikten Sonra Kimlik Değişmezse Ne Olur?

Evlendikten sonra kimlik değişikliğinde eski kimliğin olması halinde medeni halinin bekar olması ve soyadlarının değişmemesi durumu çıkmaktadır. Yeni kimlik katlarında medeni hal almamaktadır.

Yeni Kimlik Cilt No Nerede Yazar?

Ancak belgeli işlemlerde veya evrak işlerinde değiştirilmeyen alanlarda sorun yaşanabilir. Bu tür durumlar yaşanmaması için evlendikten sonra kimlik değişikliğini halletmeniz yararınıza olacaktır.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme İçin Randevu Nasıl Alınır?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme için evraklar ve en önemli durum olarak randevu alınması gerekmektedir. Bu tür işlemler için ALO 199 arayarak randevu alabilirsiniz.

Düşündüğünüz tarihe ve saate alarak işlemlerini çağrı merkezinden halledebilirsiniz. Ayrıca Nüfus ve Vatandaşlık Genel müdürlüğü sitesine giriş yaparak online randevu alarak hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Ücreti Nereye Yatırılır?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme ücretlerini bankalar üzerinden yapabilirsiniz. Anlaşmalı bankalar listesi olarak Halk Bank, Garanti Bankası, Anadolu Bank, Akbank ve PTT üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kolay işlem olarak internet bankacılığı üzerinden de işlem yapabilirsiniz.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme İşlemi İçin Nereye Başvurulur?

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemi için ilk olarak bulunduğunuz il veya ilçedeki nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Bu tür başvurularda randevu alarak gitmeniz gerekmektedir. Gerekli evraklar ve ücretin de yatırılmasıyla birlikte kimlik işlemleriniz başlatılacaktır.

Evlendikten Sonra Kimlikte Neler Değişir?

Evlendikten sonra kimlik kartlarının alınmasıyla birlikte çipli kartlar olarak verilmektedir. Burada yer alan kartlarda medeni hal almamaktadır. Kadınların kendi soyadlarını kullanma hakkı olup istediği soyadını kullanabilmektedir. Çipli kart olmasıyla birlikte kart özelliklerinden daha rahat yararlanacaksınız.

Yeni Kimlik Başvuru Yapıldıktan Sonra Ne Zaman Gelir?

Evlendikten Sonra Kimlikte Memleket Değişir Mi?

Evlendikten sonra kimlikte kadınlarda memleket yeri değişmektedir. Yalnız bu durum doğum yerini karıştırılmaktadır. Doğum yeri herkesin sabit kalırken evlendikten sonra kadın kimliğinde memleket yeri eşinin memleketi olarak değiştirilme yapılmaktadır. Eski dil olarak kütük olarak denilmektedir.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

Evlendikten sonra kızlık soyadını bir çok kişi tekrardan kullanmak istemektedir. Bu tür işlem için iki türlü olarak gösterilmektedir. İlk yöntem evlilik başvurusu sırasında dilekçe vererek soyadı dilekçesi verilmesidir. Bu başvuru sayesinde evlendikten sonra dilekçeniz gerçekleşecektir.

Evlendikten sonra yapılmak isteniyorsa ise yeni kimlik başvurusunda dilekçe yazılması istenmektedir. Yapılan yeni kimlik başvuru sırasında dilekçe verilmesiyle birlikte kızlık soyadı kullanabilir halde olacaktır.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanma Dilekçesi Örneği

Evlendikten sonra kızlık soyadını kullanma dilekçe örneği oldukça araştırılmaktadır. Bu tür dilekçe olarak boş bir kağıda dilekçe örneği olarak şu şekilde yazılmaktadır.

……. NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE/ EVLENDİRME DAİRESİNE, (burada hangi yere yazılacaksa belirtilir)

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 197.maddesi “Kadın evlenmekle kocasının soyadını alır, ancak evlendirme memuruna ya da daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önüne önceki soyadını da kullanabilir.” Hükmüne göre evlenmeden önceki yer alan soyadım olan “Akkurt” soyadının nüfus kütüğüne işlenmesini talep ediyorum. Gereği işleminin yapılmasını arz ederim.

AD SOYAD

İMZA

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.