Devlet Yardımları

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır? Evde bakım maaşı alanlara müjde 2020 yılında, gerçekten yatarak bakıma muhtaç olan bir yakınınız için devlet tarafından verilen ve belirtilen şartları yerine getirilmesi halinde maaş bağlanmaktadır.

Evde bakım maaşı, devlet yardımı arasında belki de en çok başvurulan yardımlardan bir tanesidir. Özel bakım ihtiyacı olan devletimizin vatandaşlarımıza sağlamış olduğu bu yardım ile ihtiyaç sahiplerini bir nevi de olsa maaş bağlanmaktadır.

Maddi durumu pek iyi olmayan ve evde bakıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için devlet tarafından verilen önemli bir gelir kaynağı olarak görülebilir.

Evde Bakım Maaşı 2020

Evde bakım maaşı 2020 yılı itibariyle belirli şartları yerine getiren ve kurum tarafından almaya hak kazanan vatandaşlar için ek gelir olarak da görülmektedir.

Fakat evde bakım maaşı kesinlikle ek gelir olarak görülmeyip, ihtiyaç olarak görülmelidir.

Şöyle bir durum da söz konusudur. Her engeli olan vatandaşımız bakıma muhtaç olamayabilir. O yüzden sağlık raporu alınırken hastanın bakıma muhtaç olduğu belirtilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı nasıl alınır? sorusunda öncelikle sağlık raporunda bakıma muhtaçtır biye belirtilmesi gerekmektedir.

Evde bakım maaşı için %50 veya üzerinde bir engel düzeyi olmadır. Bunun yanında raporun ” ağır engelli “ bölümüne de ” evet “ yazılmış olması gerekmektedir. Bu engel durumuna hastanelerdeki heyet karar vermektedir.

Burada bilinen bir yanlış ise; evde bakım maaşı yaşlı, hasta ve engelli bir bireye değil ona bakan kişiye verilmektedir. Evde bakım maaşının yanında yaşlı kişinin kendisine de maaş verilmektedir.

evde bakım maaşı nasıl alınır

Bunun için bazı şartlar olmalıdır. Yaşlılık sebebiyle herhangi bir işte çalışmıyor olması ve düzenli bir geliri olmaması gerekmektedir. Halk arasında bu maaşa 65 yaş maaşı veya 2022 maaşı da denmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Evde bakım maaşı ne kadar? Evde bakım maaşı 2020 yılına girdiğimiz zaman kişi başı gelir oranı 1.402 TL’dir. Evde bakım maaşı diğer adıyla 2022 maaşı 1.460 TL olarak belirlenmiştir.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Güncel Liste 2020

Evde bakım maaşı yatan iller güncel liste 2020 yılında bakanlık tarafın il il olarak yatırılmaktadır. 2020 Mart ayı itibari ile bakanlık tarafından 38 ile evde bakım maaşı yatırılmıştır.

Diğer iller için ödemelerin ilerleyen zamanlarda yapılacağı beklenmektedir.

1- Kırşehir2- Tokat3- Kırklareli
4- Aksaray5- Samsun6- Hatay
7- Sakarya8- Diyarbakır9- Osmaniye
10- Antalya11- Afyonkarahisar12- Kırıkkale
13- Isparta14- Kars15- Erzurum
16- İzmir17- Zonguldak18- Ankara
19- Balıkesir20- İstanbul21- Mersin
22- Ordu23- Uşak24- Konya
25- Adıyaman26- Manisa27- Şanlıurfa
28- Bilecik29- Karabük30- Rize
31- Denizli32- Çanakkale33- Adana
34- Bursa35- Kütahya36- Kayseri
37- Düzce38- Giresun

Yukarıda belirtilen iller için evde bakım maaşı yatmıştır. Diğer iller için ödemelerin önümüzdeki günlerde yapılması planlanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Ayın Kaçında Yatıyor 2020

Evde bakım maaşı ayın kaçında yatıyor 2020 her ayın 15’inden itibaren hesaplara yattığı belirtilmiştir. Ayın 15’inden önce olmasının mümkün olmadığı da bilinmektedir.

Ayın 15’inde yatmadığı takdirde bir kaç gün içerisinde hesabınızda mutlaka olacaktır.

Evde Bakım Maaşı Promosyonu

Evde bakım maaşı promosyonu ile ilgili herhangi bir ek bir ücret bu zamana kadar söz konusu olmamıştır. Bundan sonra da olmayacak diye bir şey söylemek pek mümkün değildir.

Bayram ikramiyesi evde bakım maaşını kestirir mi? sorusuna net bir cevap olarak şöyle söyleyebiliriz. Evde bakım aylığı alanlar bayram ikramiyesi almamaktadır. Ancak bu konuda bakım aylığı alanların da bayram ikramiyesi alması konusunda çalışmalar başlamıştır.

Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı alanlar şimdilik banka promosyonlarından yararlanmaktadır.

Emekli bayram ikramiyesi 2020 yılında Nisan ayında yatacağı hakkında gerekli açıklama yapılmıştır ve Nisan ayında ödemeler gerçekleşecektir.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı şartları 2020 kişi başına düşen gelir enflasyonun yükselmesiyle birlikte asgari ücrete de 2020 yılında yüzde 15 gibi bir zam geldiği için kişi başına gelir kriteri 1.402 TL’ye yükseldi.

Evde bakım maaşı bağlanması için ev halkının kişi başı gelir tutarının 1.402 TL altında olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Alma Şartları

  • Ev halkının kişi başı gelir kriterine uygun olması gerekiyor
  • Bakım muhtaçlık kriterlerine uygun olması gerekir
  • Engelli olduğuna dair sağlık raporu ( ancak bakıma muhtaç olduğu ibaresinde evet yazması gerekmektedir )
  • Bakıma gerçekten muhtaç olduğu gerekir
  • Engel oranının %50 veya üzerinde olması gerekmektedir
  • Gelir kriterlerine uygunluk olması gerekir
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından uygun olarak görülmesi gerekir

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriterleri 2020

Evde bakım maaşı gelir kriterleri 2020 yılında asgari ücretin artmasından sonra kişi başına düşen gelir 1.402 TL olarak belirlenmiştir.

Bunun sonucunda kişi başı gelir tutarı 1.402 TL’nin altında olanlar evde bakım maaşı almak için gelir kriterine uygunluk göstermiş sayılacaktır.

Örnek olarak 4 kişilik bir ailenin aylık gelir tutarı 1.402 TL x 4 = 5.608 TL olmalıdır. Bu gelirin üstünde bir para girişi evde varsa evde bakım maaşı gelir kriterleri 2020 yılında uymamış olacağınız için herhangi bir yardım alamayacaksınız.

  • 2 kişilik bir aile 2.804 TL
  • 3 kişilik bir aile 4.206 TL
  • 4 kişilik bir aile 5.608 TL altında gelir olması gerekmektedir. Bu sayı aile sayısına göre artış göstermektedir.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulama için E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu