Esnaf

Esnaf Kefalet Kredi Borçları Affı

Esnaf Kefalet Kredi Borçları Affı; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleşen koronavirüs toplantısında yapmış olduğu konuşmada, ekonomik olarak alınması gereken tedbirlerin olduğunu belirtmiştir.

Açıklanan ekonomik pakette, ekonominin sürekliliğini geçirdiğimiz zorlu bir dönemde de olsa devam ettirilmesi amacıyla alınan kararlar neticesinde esnafların beklediği borç yapılandırma ve erteleme gibi önemli başlıklar toplantının ana gündemiydi.

Esnaf kefalet kredi borçları affı; Çok geniş kapsamlı bir ekonomi paketini açıklayan Cumhurbaşkanı, bu paket için 100 milyar TL kaynak ayrıldığını belirtmişti.

Bu durumda Esnaf kefalet kredi borçları affı ne zaman gerçekleşecek? Esnaf kefalet kredi borcu zamanaşımı olur mu? Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur? Esnaf kefalet kredi borcu erteleme var mı? sorularınızın yanıtlarını vereceğiz.

Esnaf Kefalet Kredi Borçları Affı

Esnaf kefalet kredi borçları affı olarak söyleyebileceğimiz en net cevap olarak, esnaf kefalet kredi borcu erteleme olduğu yönündedir.

Faaliyeti duran esnaflar ve gelirleri azalan esnaflar için açıklanan ekonomi paketindeki en önemli unsur, esnafa kredi ödemelerinin 3 ay ertelendiği müjdesidir. Faaliyeti duran ve geliri azalan esnafların bu durumları beyan etmesi halinde Halkbank’a olan kredi ödemelerinin 2020 yılında Nisan, Mayıs ve Haziran ayı için olan anapara veya faiz ödemelerinin olmayacağı belirtilmiştir.

esnaf kefalet kredi borçları affı

Esnaf kefalet kredi borçları affı; Mevcut durumda esnafların kepenk kapatmaması için devlet her türlü desteği vermek üzere harekete geçti. Tedbirleri en üst seviyede tutan devlet, gerek 3 ay kredi ödememe gerekse de ek finans desteği yapacaktır.

KGF desteklerinin 25 bin TL’den 50 bin TL’ye çıkartıp önceliği de ekonomik yönden olumsuz etkilenen esnafa ve KOBİ’lerden yana kullanacaktır. Bu fırsattan yararlanmak isteyen KOBİ ve esnafların olumsuz yönde etkilendiğini beyan etmeleri gerekmektedir. Bu durum hiç bir şekilde sicile işlenmeyeceğini de belirtilmiştir.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Sorgulama

Esnaf kefalet kredi borcu sorgulama işlemleri günümüz teknolojisinde oldukça basit bir yöntem olmuştur.

Esnaf kefalet kredi borçları affı; Bütün esnafların tek amacı borçsuz bir işletmeye sahip olmaktır. Ancak günümüzde şartların elverişsiz olmasından dolayı da borçsuz esnaf neredeyse bulunmamaktadır. Sırf bu yüzden bir çok esnaf kepenk kapatmak, personel çıkışı veya iflasın eşiğine gelmiştir.

Esnaf kefalet borç sorgulama işlemi için yapılması gereken tek şey E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapıp Ticaret Bakanlığı’na ait Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi (ESBİS) üzerinden sorgulama işlemi yapmaktır.

Buradan da ESBİS’in kendi sitesine yönlendirilip oradan esnaf kefalet kredi borcu sorgulaması yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Zamanaşımı

Esnaf kefalet kredi borcu zamanaşımı durumu çok karıştırılan bir durumdur. Ancak zamanaşımı durumunda bilinmesi gereken 2 husus mevcuttur.

Zamanaşımı kesilmesinin kanunda herhangi bir sebeplerin gerçekleşmesin ile birlikte o zamana kadar geçen sürenin kesilme anından sonra hiç bir şekilde hesaba konulmaması anlamına gelir.

Zamanaşımının kesildiği durumlar;

  1. Borçlu kişi borcunun ikrar ettiyse, özellikle de faizler ödenmiş olup ya da bir kısmı ifada bulunulduysa veya rehin ve kefil gösterdiyse
  2. Alacaklı kişi dava ya da Def’i yolu kullanarak mahkemeye ya da hakem heyetine başvurduysa, icra takibine başvurduysa veya iflas için başvurmuşsa

zamanaşımı durumunun kesilmesine sebep olur.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur

Esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur? ya da esnaf kefalet kredisi ödenmezse kefile ne olur? soruları en çok merak edilen sorular arasında yerini almaktadır. Biz de sizler için bu merak edilen iki sorunun cevabını verelim.

Öncelikle esnaf kefalet kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını verelim.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankadan esnaf kefalet kredisi kullanan her esnaf, bankanın ödeme planına ve faizlerine göre ödemesi gerekmektedir. Bazı durumlarda zorlanan esnafların borcu yapılandırma veya erteleme gibi başvuruları olmaktadır.

Esnaf kefalet kredi borçları affı; Bankanın geniş çaplı araştırmasından sonra borcun yapılandırılıp yapılandırılmayacağı durumu açıklık kazanır. Ancak borç erteleme gibi bir durum söz konusu çok nadir olmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi çeken kişi krediyi çekerken herhangi bir mülkü varsa ve teminat gösterdiyse bu mülk üzerinden banka krediyi tahsil eder. Ancak bu işlemler başlamadan önce banka ilk olarak esnafa ihtar çeker ve anlaşma yoluna gitmeye çalışır.

Buna rağmen herhangi bir ödeme hala gerçekleştirilmemişse mülk üzerinden kredi tahsil edilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Esnaf kefalet kredisi ödenmediği takdirde ilk olarak kefil olan kişi icra takibine alınır ve kredi miktarı kefilin maaşından icra yoluyla kesilir.

Kefilin ödediği borç saklı kalabilir fakat krediyi çeken kişiden borcunu geri alması zaman alabilir. Bu yüzden kefil olan kişi krediyi çeken kişinin ödemelerini yaptığının takibini yapması ileride sıkıntıya düşmemesini sağlayacaktır.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Erteleme

Esnaf kefalet kredi borcu erteleme için ilk olarak Halkbank harekete geçmiştir. Zorlu günlerin ardından Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra esnaf kredisi ödemelerini 3 ay erteleme kararı alındır.

Esnaf kefalet kredi borçları affı; Yapılan açıklamada esnaf kefalet kredisi ödemeleri 3 ay ne anapara ne de faiz ödemesi gerçekleştirilmeyecektir. 31 Mart 2020 ve önceki tariflerde çekilen esnaf kefalet kredisi için 1 Nisan – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında herhangi bir ödeme gerçekleştirilmeyeceği gibi banka sizden kredi ödemeniz konusunda bir baskı olmayacaktır.

Bunun yanında Resmi Gazete’de yayınlanan başka bir konu ise düşük faizli yeni kredi imkanı sunulmasıdır. Bunun amacı da ekonomik yönden olumsuz etkilenen KOBİ ve esnafın yeniden canlanmasıdır.

Bu düşük faizli krediden 3 ay erteleyen ve borcu olan KOBİ ve esnaf da yararlanabilecek.

Esnaf Kefalet Kredi Borçlarına Af Varmı

Esnaf kefalet kredi borçlarına af varmı ; Dünya’nın ve ülkemizin yaşamış olduğu zor durum göz önüne alınarak bankalar sadece 3 ay öteleme işlemi gerçekleştirmiştir.

Esnaf kefalet kredi borçları affı; Ancak ertelemenin yanında ilerleyen günlerde daha düşük faizli kredi çekilme imkanı da sunulmasının yanında yapılandırma söz konusu da mevcuttur.

Esnaf Kefalet Kredi Borcu Yapılandırma

Esnaf kefalet kredi borcu yapılandırma işlemi 3 ay kredi ödenmemesinin yanında, ilerleyen aylarda düşük faizli kredi imkanı olacaktır. Bunun açıklaması Resmi Gazete’de yapıldığı gibi, esnaf kefalet kredi borcu da yapılandırılabilecek.

Bu durumdan en çok etkilenenler KOBİ ve esnaf olduğu için gerekli ekonomi paketi belirlenmiştir ve daha iyi şartların oluşması için de gerekli çalışmalar başlatılmıştır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu