Devlet Yardımları

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik yardımı nasıl alınır? sorusunu bir çok ihtiyaç sahibi aile sorarken; Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı tarafından, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Elektrik faturalarını ödemekte zorluk çeken ailelere yönelik, elektrik yardımı yapılıyor.

Şubat 2019 senesinde Cumhurbaşkanlığı kararınca onaylanan elektrik yardımı, şu günlerde hala yapılmaya devam ediliyor. Özellikle cihaza bağlı kronik bir hastalığı olan vatandaşlara elektrik yardımı yapılarak, maddi sıkıntılarına destek olunacak.

Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik faturalarını ödeme konusunda güçlük çekenler, elektrik yardımından faydalanmak adına mutlaka başvurularını yapmaları gerekecektir. Elektrik faturası yardımı için, Aile Çalışma Bakanlığına bağlı olan Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuruları yapmanız gerekecektir.

Devletten Elektrik Fatura Desteği Nasıl Alınır?

Başvurunun onay gelmesi halinde ise Bakanlık tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara, kesintisiz güç kaynağı alımına yönelikte destek sağlanacak. Fakat tüm bunlardan önce elektrik yardımından kimler yararlanabilir, hak elde edebilmeniz için hangi şartlar aranıyor bilmelisiniz.

Bakanlık Elektrik yardımını, kronik rahatsızlığı olan ve cihaza bağlı şekilde yaşamını sürdüren vatandaşlara vermektedir. Yardım desteğinden yararlanabilmeniz içinde yardıma muhtaç olduğunuz tespit edilmesi gerekiyor. İkinci bir dikkat edilecek hususlardan biri, elektrik yardımından faydalanmanız için evde bakım parasından yararlanmamanız gerekiyor.

Tüm iki maddenin haricinde birde, kronik rahatsızlığınızın olması gerekir. Cihaza bağlı bir şekilde yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan hastalara, elektrik yardımları gerçekleşmektedir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Sosyal Çalışma Bakanlıkları tarafından verilen yardım parası, her ay düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. İstenen şartları taşımanız ve herhangi bir iyileşme olmadığı müddetçe, devamlı elektrik yardımından faydalanmış olursunuz.

Elektrik yardımı ne kadar 2020 yılında, hanede yaşayan kişi sayısına göre belirlenmektedir. Hanede minimum 2 kişi yaşadığı zaman verilecek destek farklı miktarda, 5 veya daha fazla kişi yaşadığı takdirde alınacak yardım miktarı farklı bir şekilde verilmektedir.

Sosyal yardım desteğinde gerçekleştirilen elektrik yardımında verilen tutar 103 TL olarak verilmiştir. Böylelikle zor durumda olan vatandaşlar, her ay düzenli olarak 103 TL yardım parasından faydalanabiliyor.

Elektrik Yardımı Başvuru Formu

Elektrik yardımından istenen şartları taşıyorsanız başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.  Başvurularınızı Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine giderek yapabileceğiniz gibi dilerseniz de E-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. Ayrıca Kaymakamlığa bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan da başvuru yapılabilmektedir.

elektrik yardımı nasıl alınır

Elektrik yardımı başvurusu formu doldurup ileterek başvurularınızı gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer ki olumlu görüldüğü taktirde ise her ay   elektrik yardım parası tarafınıza yollanacaktır.

Elektrik Yardımı Sorgulama

Çağımızda artık dijitalleşen bir nesil haline gelmiş olduğumuzdan dolayı, sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Elektrik yardımı sorgulama işlemlerinizi T.C. kimlik numaranızı sisteme girerek gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yapacak olan vatandaşlarımız, E-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilecek.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Devlet zor durumda olan vatandaşlara gıda, yoksulluk gibi yardım paketlerinin yanı sıra elektrik desteğiyle de yardımcı olmaya çalışıyor. Dar gelirli kişilerin elektrik destek parası her ay ayın 15’inde hesaplarına yatırılarak destek olunmaktadır.

Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır?

Maddi olarak sıkıntıda olan kişiler, elektrik fatura borçlarını ödeyemez hale gelmektedir. Bu durum onların ne yazık ki zor durumda kalmasına sebebiyet verecektir.

Elektrik yardımı nasıl yapılır? diyenler, Aile Sosyal Çalışma Bakanlık Müdürlüğü’ne başvurularını yapmaları gerekecektir. Böylelikle Bakanlık tarafından incelemeler sonucunda, muhtaç olduğunuz tespit edilirse elektrik parasından her ay yararlanma hakkına sahip olursunuz.

Elektrik yardım parasında herhangi bir kesinti durumu söz konusu olmaz. Fakat geçiminizde bir iyileşme durumu olursa, elektrik yardım parasından yararlanamazsınız. Bu haktan yararlanacak olan kişilerin geçim zorluğu çekmesi gerekir. Aynı zamanda da kronik hastalığa sahip olmalıdır.

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir?

Elektrik yardımı şartları olarak ilk önce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra ihtiyaç sahibi olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor.

Elektrik faturası ve kimlik kartıyla birlikte PTT’ye gidip bilgilerinizi iletmelisiniz. PTT’den götürdüğünüz belgelerle birlikte personel tarafından sisteme giriş yapılıp, elektrik desteği alıp alamayacağınız bilgisi çıkacaktır.

Eğer elektrik faturası yardımı yapılacağına dair geri bildirim mevcutsa, fatura desteği yapılmaktadır. Ancak bu yardım nakit olarak yapılmaz, gelen elektrik faturasından düşüş ile sağlanır.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

Elektrik yardımı alanların akıllarını kurcalayan ilk soru Elektrik yardımı neden kesilir? olmuştur. Elektrik yardımı hane içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınan sosyal yardımlardan hiç biri kalmadığı takdirde otomatik olarak kesilir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Bitecek?

Elektrik yardımı ne zaman bitecek sorusuna net olarak cevap verilmemektedir. Bilinmesi gereken tek konu, her ay elektrik faturasına yansıtılıp, faturadan otomatik olarak düşüm gerçekleşeceğidir.

Devlet tarafından sürekli olarak verilen Devlet Yardımları gibi, elektrik yardımı da sürekli verilen yardımlar arasında yerini almıştır.

Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet’ten Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvurusu E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ma bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu bölümünden gerçekleştirilebilir.

Elektrik Yardımı Devam Ediyor Mu?

Elektrik yardımı devam ediyor.

Elektrik Yardımı Her Ay Mı?

Elektrik yardımı her ay düzenlik olarak yapılmaktadır. Ancak nakit olarak değil de elektrik faturasından düşüm gerçekleşerek yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Elektrik yardımı kaç ay süreceği konusunda herhangi bir süre belli değildir. Düzenlik olarak her ay sürmektedir.

Elektrik Yardımı Kesilir Mi?

Elektrik yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan hiç bir yardım alamadığınız zaman elektrik yardımı da kesilir.


2 Yorum

  1. Iki aydır kiramı veremedim iki aydır elektrik ve su borcumu ödeyemedim yiyecek içeceğim yok Yardıma ihtiyacım var Allah rızası için yardım 0537 401 21 78

  2. Ben epleks hastasiyim çalışamıyorum 2 tane çocuğum var birisi ilkokula 2 sınıf gidiyor kırtasiye ve tablet ihtiyaçımız var. Biriside bebek bez ıslak mendil ihtiyacımız var. Elekterik ve su gıda çocuğum para yardım. Odun ve soba çok çürük birtane soba ihtiyaçımız var . Sizlerden yardım etmenizi istiyorum tesekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu