Devlet Yardımları

EİKP Ödemesi Nedir? Nasıl Alınır?

EİKP ödemesi nedir? Nasıl alınır? sorusunu soranlar, bilindiği gibi koronavirüs salgını sonrasında ailelerin maddi sıkıntıları daha fazla artmaya başladı.

Birçok kişi işinden olurken, kimi vatandaşlarımız çalışsa bile maaşlarını düzenli olarak alamayacak noktaya gelmelerine neden oldu. Maddi sıkıntıların çok fazla artması, Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı’nı harekete geçirmiştir.

Covid  19 kapsamında dar gelirli ailelere yönelik olarak EİKP ödeme desteği sağlamaktadır. EİKP ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurularını yapmaları gerekecektir.

EİKP desteğiyle, milyonlarca kişiye gelir kapısı açılmış oldu.  Koronavirüs  salgını devam ederken, maddi destek almak isteyenler başvurularını gerçekleştirebilecek.

EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP ödemesi ne demek? Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik kriz sorunlarına çözüm getirilmek adına, devlet tarafından verilen yardım parasıdır. Sıkıntıda olan kişilerin hesaplarına, Ş-EİKP ödemesi kodu ile ücretler yatırılır.

SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi (Ş-EİKP ödeme kodu) ile hesaplara otomatik olarak 1000 TL verilecektir. Ancak bu EİKP ödemesi kişi bazlı değil hane bazlı olarak verilecektir.

PTT üzerinden gerçekleştirilen yardım parası, hesaplara otomatik olarak gönderiliyor. Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında gerçekleştirilen maddi yardım parasıyla, zor durumda olanlara yardım eli uzatılıyor.

EiKP Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım ödemelerinde yararlanmak isteyenler, başvurularını E-Devlet üzerinden yapabiliyor. Yardımlar gerçekleşirken, yardım parasının kişiye ulaşması T.C. kimlik numarasının son hanesine göre gerçekleşiyor.

Başvuru Tarihleri

  • Kimlik numarasının son hanesi “0” olanlar Pazartesi
  • Kimlik numarasının son hanesi “2” olanlar Salı
  • Kimlik numarasının son hanesi “4” olanlar Çarşamba
  • Kimlik numarasının son hanesi “6” olanlar Perşembe
  • Kimlik numarasının son hanesi “8” olanlar Cuma

EİKP Ödemesi Nedir? Nasıl Alınır?

Sosyal destek başvurularınızı E-Devlet sisteminize giriş yaparak form aracılığıyla kolayca iletmeniz de mümkündür.

Sosyal yardım paralarının ise değerlendirmesi, hane bazlı şekilde gerçekleşiyor. Buna göre her haneden bir kişiye sosyal yardım parası ödemesi yapılıyor.

Başvurularınızı E-Devlet üzerinden gerçekleştirmek için kişisel bilgilerinizi girip Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasından başvurabilirsiniz.

EİKP Ödemesi Geri Alınır Mı?

EİKP ödemesi ile ilgili olarak vatandaşlarımızın pek çok soruları oluyor. Onlardan biri de hesaplara yatırılan ödemenin geri alınacak mı olduğudur.

Devlet tarafından yapılan EİKP ödemesi ücretlerinin geri alınma gibi durumu söz konusu değildir. Bu ödeme, yalnızca ihtiyacı olan kişiler yapılır.

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi diğer adıyla sosyal yardım parasına dair sorgulama işlemlerinizi kolayca yapmanız mümkündür. Hesaplarınıza paranın yatıp yatmadığına dair sorgulama yaparak öğrenmeniz kolaydır.

EİKP ödemesi sorgulama yapmanız için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekecektir. Böylelikle istediğiniz zaman E-Devlet aracılığıyla sorgulamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devle üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet hesabınıza giriş yapıldıktan sonra arama butonuna gelmelisiniz. Arama butonuna, Aile Sosyal Çalışma Bakanlığı’nı aratarak sayfasına geliniz. Sosyal Yardım bilgileri bölümüne gelerek de basit şekilde sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bölümde hem başvuru sorgulama hem de başvuru ekranı aynı yerde bulunur.

EİKP Ödemesi Nasıl Alınır?

EİKP ödemesi nasıl alınır? E-Devlet üzerinden form ile yapılan destek paketi için, başvuru yapıldıktan sonra hane başı 1000 TL ödeme gerçekleştirilecektir. Ancak bu yardımdan hane içerisinden sadece 1 kişinin yaptığı başvuru dikkate alınıp yapılacaktır.

Pandemi Yardımı Nasıl Alınır?

Başvuruların gerçekleşmesi durumunda pandemi yardımı kapsamında 1. ve 2. fazdan yararlananlar önce bu yardımdan yararlanamayacaktı. Ancak Bakanlık tarafından 3. faz başvuru kapsamı genişletildi. Bu durumda 1. ve 2. fazdan yararlananlar da 3. fazdan yararlanabilecekler.

EİKP Ödemesi Tek Seferlik Mi?

Salgından etkilenen kişilere yönelik olarak Ekonomik İstikrar Paketi ile destek verilmiştir. Nisan ayından itibaren devreye giren EİKP Ödemesi, vatandaşlara 1 defa yapılmıştır.

Yapılan yardımda ihtiyaç sahiplerine, 1000 TL tutarında bir ödeme işlemli gerçekleştirilmiştir. Her haneden başvuru yapan kişinin yalnızca 1 kereye mahsus hakkı bulunuyor.

İkinci defa başvuru yapamazlar. 1000 TL sosyal yardım paketinden yararlanmak istiyorsanız, e-devlet üzerinden form doldurma işlemlerinizi yapmanız gerekecektir. Olumlu görüldüğü taktirde ise hesabınıza ödeme işlemleri gerçekleşmiş olacaktır.

EİKP Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

EİKP ödemesi pandemi süreci olmasından sonra Nisan ayıyla birlikte kesin olarak yapılmaya başlandı. Sosyal Çalışma Bakanlığı, hala daha yardım parası gönderimlerini sürdürmeye devam ediyor.

Pandemi sürecinde henüz bir net sonuç olmadığından dolayı Ekonomik İstikrar Paketi (EİKP) yardımları yapılmaya devam edilmektedir. Bu yardımlar, COVİD 19 salgını bitesiye kadar devam edecektir.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

EİKP ödemesi kaç ay verilecek? sorusuna yanıt; Nisan ayından bu yana yapılmaya devam edilen yardım paketidir. Her haneden bir kişiye, bir defa olmak koşuluyla yardım parası yapılır.

EİKP ödemesi, 6-7 aydan bu yana ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılmaya devam ediliyor. Henüz başvuru yapmayan ve EİKP ödemesinden yararlanmayan kişiler başvurularını gerçekleştirebilir.


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu