Devlet Yardımları

Dul ve Yetim Maaşı

Dul ve Yetim Maaşı; Ülkemiz de eskiden olmayan ve sonradan getirilen maaş yardımlarından bir tanesi de dul yardımıdır. Dul insanlar yani kocalarından boşanmış veya kocaları ölmüş kadınlar dul sayılır ve devlet onlar insanlara muhtaç olmasınlar diye maaş bağlarlar.

Bu maaşlarını düzenli şekilde alan dul ve yetimler kimseye muhtaç olmadan yaşar ve giderler. Bir evde bir dul olması yetim olana para verilmesine engel değildir yani eviniz de hem dul hem yetim varsa devletimiz ikisinde maaşlarını ayrı ayrı ödemeyi ihmal etmez.

Bununla birlikte dul olan insanın yaşının önemi yoktur. 20 yaşında dul kalan biri de 60 yaşında dul kalan biri de bu maaştan faydalanabilir.

Dul ve Yetim Maaşı Nedir?

Dul ve yetim aylığı ismine hitaben de anlaşılabilecek bir konu olmuştur bununla birlikte biz size açıklayalım.

Devletimiz bir baba ölünce onun arkasında bıraktığı kadın ve çocukların mahrum ve mazlum olmasını istemez. Bunun için ölen kişinin karısına dul maaşı bıraktığı yetime de bir yetim maaşı bağlar ve onların en azından belirli bir yaşam mücadelesinde diğer insanlarla eşit şartlara yakın olması için çaba gösterir.

E-Devlet üzerinden başvuru ve sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu çabanın sonucu bağladığı maaşların ismi de dul ve yetim aylığıdır.

dul ve yetim maaşı

Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar

Dulların ve yetimlerin maaşlarına da yeni yılla birlikte zam geldi peki dulların maaşları ve yetim evlatlarımızın maaşları toplam da ne kadar oldu bu soru da sıkça sorulan sorular arasında yer alırken öncesinde şunu belirtelim.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Yaş dul insanlarda bir konu değişikliği yaratmaz dul olan kaç yaşında olursa olsun bu maaşı hakkı olarak alır. Bunun yanın dul maaşı 2020 ile birlikte 551 lira olarak taban fiyat olarak belirlendi. Yetim aylığı ise 275 TL olarak belirlendi.

Dul ve Yetim Maaşı Hesaplama

Vefat eden yani rahmetli olan kişi sigortalı bir şekilde çalışmış ve o şekilde ölmüşse eşine yüzde 50 bir maaş bağlanır. Eğer bu kişinin bir evladı yoksa bu oran dul kalan için yüzde 75 olarak hesap edilir.

Eğer çocuklu bir kadın olarak kaldıysa çocukta yüzde 25 paya sahip olacaktır. Eğer çocuk hem öksüz hem de yetim kalmışsa çocukta bu paydan yüzde 50’lik kısım alır.

Bu şekilde hesaplanan dul ve yetimler için maaşlarda kurallar hükmünde her şey olur ve biter kimsenin de hakkı çiğnenmiş olmaz.

Dul ve Yetim Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Bu aslında sizlerin de tahmin edebileceği bir süreçtir yani kadın dulluktan evliliğe geçerse ilk ay bu maaş kesilecek çünkü kadın o sıfattan çıkmış olacaktır.

Bunun bir başka yolu ölümdür. Yoksa maaş kesintisi asla olmaz. Çocuk yetimse ve erkek olarak 18 yaşını doldurmuşsa yine o maş kesilir ve artık kendi ayakları üzerinde durabileceği düşünülür.

Dul ve Yetim Maaşı Ne Zaman Yatar?

Dul ve yetim maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabı; Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra, başvuru yapanın dul ve yetim aylığı almaya hak kazanmasından sonra aylık ödeme tarihinde kesin olarak alabilmektedir.

Örnek verecek olursak 1 Temmuz ve 30 Temmuz’da başvuru yapan birine aylık Temmuz ayı için ödeme yapılmaz ancak 1 Ağustos tarihinde aylık başlar.

Dul ve Yetim Maaşı 2020 Zammı

Her şeye olduğu gibi yetim ve dul maaşlarına da zamlar geldi ve maaşlarında bir kısım artışlar oldu bu artışlar asgari ücret artırımı ve emekli maaşlarında yapılan zamlara göre artım gösterdi bu maaşlara gelen zam oranı 2020 için yüzde 5.6 olarak belirlenmiş olup maaşlara eklenmiştir.

Haziran ayında yeni bir zam ile değişmezse şu an alınan miktar yıl sonuna kadar bu şekilde devam edecektir.

Dul ve Yetim Maaşı Kimlere Bağlanır?

Dul ve yetim aylığı belirli bir sigorta içinde çalışan kişilerin vefatı dahilinde onların bıraktığı öksüz ve yetimlere bağlanarak sefil olmalarının önüne geçmek için yapılan bir yardım çeşidi.

Devletimiz kendi halkından olan kimseyi zorda koymamak için dul ve yetimlerimize de böyle bir maaş bağlamıştır.

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar?

Eşinden ayrılan kadınlar yani tabir yerinde ise dul kalan kişiler için bir kısım devlet destekli maaş verilmektedir. Bu maaş onların en azından ayakta durmalarına bir yardım olarak yapılmakta ve onların güçlü bir birey olmasını sağlamakla birlikte onlara yapılan maaş tam olarak 578 TL olarak belirlenmiştir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu