devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten kira yardımı nasıl alınır? Devletten kira yardımı almak isteyen kişiler bu konu hakkında bilinçsiz oldukları için bu konu hakkında bir aydınlatma veya bilgilendirme yapacağız.

Maddi durumda yetersizlik çekiyorsanız ve kendi ihtiyaçlarını ailenizin ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekiyorsanız devlet size kira yardımı yapacak ve bunun yanında da desteklerde bulunacaktır.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten kira yardımını almak için önce başvurmanız gereken kurumlar aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı başvurulacak ilk yerdir. Bununla birlikte il ve ilçelerde bağlı müdürlüklere başvurabilirsiniz.

Bu başvurudan sonra yapmanız gereken şey onların gelip durumunuz bakması ve uygun görülmesi halinde kiranızı karşılamasıdır. Bunun yanında konuyu daha iyi ele almak için madde madde gidelim.

Devletten Kira Yardımı Başvurusu

Devletten kira yardımı başvurusu yapmak ve bu yardımı almak için gerekli evraklarla gerekli kurumlara müracaat etmeniz gerekmektedir bu yer aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tabirinde il müdürlükleridir.

Bunun için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı ve fotokopisi ilk gerekenlerdir. Sonra oturduğunuz yerin vergi levhası götürmeniz ve yeni taşındığınız yer nereyse onun da levhası gerekmektedir.

Devletten Elektrik Fatura Desteği Nasıl Alınır?

Ziraat bankasından aldığınız hesap numarası ile başvuru yapınız sonra size verilen formu doldurunuz ve onların takip süreci bittiği zaman sizlere gereken yardım yapılacaktır.

Devletten Kira Yardımı Şartları

Devletten kira yardımı şartları ile devletin vermiş olduğu maddi destek arasında kira yardımı da bulunmaktadır. Yani kalacak yeri olmayanlara devlet barınacak bir yer ayarlayıp, ödemesi gereken kirasını da aylık öder gibi ödemektedir.

Devletten bu desteği alabilmek için devletten kira yardımı şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir.

Devletten Kira Yardımı Şartları

 • Kira yardımı almak isteyen kişinin sigortalı işi olmamalıdır.
 • Kira yardımı almak isteyen kişinin SGK tarafından ödenen aylık geliri olmamalıdır.
 • Kira yardımından yararlanmak isteyen kişinin üzerine taşınır ve taşınmaz mal varlığı olmamalıdır.
 • Herhangi bir geliri olmamalı ve gelir testinde belirtilen gelirin altında gelir elde ediyor olması gerekmektedir.

Devletten Kira Yardımı Ne Kadar?

Devletten kira yardımı başvurusu yapanların ilk aklına gelen soru devletten kira yardımı ne kadar olmaktadır. Bunu tam olarak şu kadar diyen kişilere itibar etmeyin çünkü bunun da prosedürleri vardır. Bu prosedürlere uyarsanız olur ve bulunduğunuz şehre göre değişir.

devletten kira yardımı nasıl alınır?

Bu parayı alacak kişilerde öncelikli kişiler olmakla birlikte ortalama fiyat olarak 595 lira ile 960 lira arası bir yardım yapılmaktadır.

Tabi bu iki rakam arasında illere göre farklılık gösterecek olan rakamlardır. Sizler için bu kirayı almanız gereken yolları ve kira miktarını belirttik şimdi devam edelim.

Devletten Alınan Kira Yardımı

Devletten alınan kira yardımı ve önde gelen ihtiyaçlardan bir tanesi de budur. Bu yardım insanların zor durumda kaldıkları ve geçim sıkıntısı olarak tavan yaptıkları zaman da sokakta kalmasını önleyen bir durumdur.

SED Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Bununla birlikte bu yardımı almak için herhangi bir maaş almamanız gerekmekle birlikte maaş için nerelere başvurulması gerektiğini anlattık. Sizlerde ihtiyaç sahibiyseniz bu yardıma başvurarak alabilirsiniz.

Devletin Verdiği Kira Yardımı

Devletin verdiği kira yardımı illere göre değişen ve iller de bulunan kira fiyatlarını takriben verilir yani ortalama bir il ile İstanbul da verilen kira yardımı aynı değildir. Yanlış anlaşılmasın ortalama dediğimiz il için değil kira fiyatları içindir.

Bu yardımı devlet sizlere yaparak zorda kalmanızı önlemek ve sizlerin ortada kalmasını ve zor durumlar yaşamasını kısaca halkının kötü durumda olmasını engellemek için yapılmaktadır.

Devletin Verdiği Kira Yardımı Ne Kadar

Devletin verdiği kira yardımı ne kadar sorusuna verilecek cevap; Devletimiz halkının haklarını gözetmeye çalışan ve sosyal haklar konusunda elinden geldiğince halkına yardım yapmaya çalışan devletlerden bir tanesidir.

Devletimizin maddi yardımlarından ve çok bilinmeyenlerinden bir tanesi de kira yardımıdır. O kadar yardım çeşidi vardır ki bunu duymamanız normal olabilir. Sizler zor durumda kaldığınız da verilen bu yardım miktar olarak illere göre değişmektedir.

Yani Isparta’da oturan bir kişiyle İstanbul’da oturan bir kişiye yapılan kira yardımı aynı boyutta olmaz. Bununla birlikte alt taban ve üst tavan olarak miktarlar 595-960 TL arasında değişmektedir.

Devletten Kentsel Dönüşüm kira Yardımı

Bu kira yardım çeşidi diğerlerine göre biraz daha farklı bir yardım türüdür. Farklı olması evleri yıkılacak veya istimlak olacak kişilerin evleri yapılana kadar zor durumda kalmasınlar diye yapılan kira yardımının ismidir.

Şehrinize göre kira masraflarınız devlet tarafından karşılanacaktır. Aylık maaş öder gibi devlet size kira yardımı yapacaktır. Siz de kaldığınız evin kirası olarak bu ücreti ev sahibine vermelisiniz.

Devletten Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Devletten kentsel dönüşüm kira yardımı almak için öncelikle oturduğunuz binanın riskli bir yapıya sahip olduğu tecil edilmesi gerekmektedir. Riskli bina olarak ilan edilen ve yıkılma emri verilen binalar için boşaltma tarihi 1 yıl, yıkılan binanın yıkıldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde bulundukları ilin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı müdürlüklerine veya ilçe belediyesine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu sadece size verilen tahliye ve yıkılma kararı belgesiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yapılan başvuru sonucunda bakanlık tarafından aylık ödeme gerçekleşmektedir. Bu ödeme 18 ay boyunca devam etmektedir.


Yorumlar

 1. Ali kemal sevinç dedi ki:

  4 çocuğumla kiradayım çocuklarım ikisi öğrenci diğerleri 4 ve 7 yaşındalar kira ve faturalarımı ödeyemiyorum Allah rızası için yardım edin iletim dikkate alınmasını rica ediyorum saygılarımla

 2. Orhan ordu dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar maddidurumum kötü
  Gıda yardımı almak istiyorum
  Yardım larınızı bekliyorum Allah razı olsun

 3. Nurciye dedi ki:

  Kira parasina nasil alabilirim bir gelirim efendim birtane ufak oglum zor gunler yasiyoruz cocugumla hic bir gelirim bna yardi olunuz yavlarim sizlere evde yiyecek ekmek parasi bile yok.bna yardi olunuz saygilarim sunarim