Devlet Yardımları

Devletten Elektrik Fatura Desteği

Devletten Elektrik Fatura Desteği; Ülkemizde bir çok alanda devlet tarafından yardıma muhtaç vatandaşlarımıza nakit desteği verilmektedir.

Çeşitlik kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilen yardımlar arasında 2020 elektrik faturası devlet desteği arasında yerini almıştır. Daha önceden de elektrik fatura desteği verilen ülkemizde bu yardımın devam edeceği konusunda açıklama da yapıldı.

2020 yılında yardıma muhtaç vatandaşlarımıza, yapılan açıklamada 80 TL gibi bir elektrik fatura desteği ödeneceği söylenmiştir. Bu da ortalama 150 kw/sa olarak hesaplanmıştır.

Elektrik Faturaları Ertelendi Mi

Elektrik faturaları ertelendimi konusunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada koronavirüs yayılımını engellemek amacıyla ve sosyal mesafenin sağlanmasından dolayı ” Kıyasen Fatura Düzenlemesi ” konusunu hayata geçirildiği belirtilmiştir.

Devletten elektrik fatura desteği; Bu karar ile 3 ay boyunca elektrik sayaçları okunmayacak tüketiciler için mevsimin de dikkate alınacağı ve son 2 yılın tüketiği elektrik miktarları göz önünde bulundurularak veya geçmişte tüketim olmaması durumu söz konusuysa kendi beyanına göre fatura çıkacaktır.

Bu karar ile ödemeler 3 ay boyunca ortalama bir tutar olarak yansıyacaktır. Bu kararın alınmasının asıl sebebi; tüketiciler ile sayaç okuyan personelin sosyal mesafelerinin korunması için çıkartılmıştır.

Devlet Yardımları, Sosyal Yardımlar Nelerdir? Şartları ve Başvurusu

Elektrik Faturaları Ödenecek Mi

Elektrik faturaları ertelenecek mi sorusunu gören tüketicilerin akıllarına takılan diğer bir soru da elektrik faturaları ödenecek mi olmaktadır.

Elektrik faturaları ertelenecek ancak ödemeler konusu 3 ay sayaçların okunmayacağı ve faturaların geçmiş zamandaki ortalamalara bakılarak hesaplanacaktır. Yani geçen sene aynı ayda kullandığınız miktarlar baz alınacaktır.

devletten elektrik fatura desteği

Devletten elektrik fatura desteği; Kıyasen faturalandırma dönemi sadece 3 ay boyunca devam edecektir. Koronavirüs salgınında korunmak ve yayılmasını engellemek için böyle bir karar alınmıştır.

Sayaçları okunmayan tüketicilerin faturaları posta, SMS, kargo, e-fatura, e-posta gibi yollarla ulaştırılacaktır.

Devletten Elektrik Yardımı Nasıl Alınır

Devletten elektrik yardımı nasıl alınır ; Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra uygulamaya giren, ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından elektrik yardımı yapılmaktadır.

Devletin yapacağı elektrik faturası desteği 80 TL yani 150 kw/sa olarak gerçekleşecektir. Ancak bazı durumlar vardır ki; devletin 200 TL’ye kadar elektrik yaptığı bazı durum mevcuttur. O durum da hasta vatandaşın devamlı makine ihtiyacı duymasıdır.

Devletten elektrik fatura desteği; Devamlı makineye bağlı olan ağır hastalar için 200 TL kadar bir devlet yardımı gerçekleştirilmektedir. Bunun da belirlenmesi için gerekli evraklarla müracaatının yapılması gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Devletten Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Devletten elektrik yardımı için nereye başvurulur konusunu kafaları karıştırırken bu konu hakkında bilgisi olmayanlar için şunu söyleyelim. Dar geliri olan ailelerin elektrik yardımından yararlanması için herhangi bir yere başvurmalarına gerek yoktur.

Elektrik yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından otomatik olarak belirlenmektedir. Bu durumda herhangi bir evrak ihtiyacı yoktur.

Elektrik Fatura Desteği Şartları

Elektrik fatura desteği şartları; devletten elektrik fatura desteği almak için yapmanız gereken şey çok basittir. Herhangi bir PTT şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Ancak yanınızda olması gereken 2 evrak gerekmektedir. Bunlar;

  • Kimlik belgeniz
  • Elektrik faturanız

Elektrik Fatura Sorgulama

Elektrik fatura sorgulama işlemi için internet üzerinden bağlı olduğunuz elektrik dağıtım şirketinin sitesine girip abone numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz.

Elektrik Fatura Hesaplama

Elektrik faturası hesaplama işlemini gerçekleştirmek için T.C.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun internet sitesine girip fatura hesaplama sisteminden yapabilirsiniz.

Elektrik faturası hesaplama için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Reklamı Kapat