devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Devletin Koyun Desteği Şartları Nelerdir? Hibesi ve Teşviki

Devletin Koyun Desteği Şartları Nelerdir? Hibesi ve Teşviki

Devletin koyun desteği şartları nelerdir? Ekonomiyi ve çiftçiliği tekrardan canlandırmak amaçlı yapılan projedir. Yapılan proje sayesinde köye dönüşler olmaya başlayacaktır.

Şehir hayatından sıkılıp ve tekrar kendi topraklarına dönmek isteyen kişiler içinde ayrı bir fırsat olarak da gözüküyor.

Daha çok projede genç çiftçiler yetiştirmek isteyen projelerde oldukça ilgi proje haline döndü. Devletin koyun desteği olarak neleri istediğini araştırmak isteyenler konumuzda detaylı olarak paylaşılmıştır.

Devlet Koyun Desteği Nasıl Alınır?

Devlet koyun desteğinden yararlanmak isteyen hayvancılıkla uğraşan vatandaşların belirtilmiş olan şartları yerine getirmeleri halinde 01.11.2019 tarihinden itibaren 15 ay ve üzerin olan dişi hayvanlar için, hayvan başına 25 TL destek alabilecekleri belirtilmiştir.

Anaç Koyun-Keçi Desteği

Koyun-Keçi Desteği Birime Destek
Koyun-Keçi 25TL/baş

Devletin Koyun Desteği Şartları Nelerdir?

 • Devletin Koyun Desteği Şartları listesi olarak şöyle paylaşılmıştır.
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak,
 • Koyun Desteği alabilmek için hayvanların değerinde ipotekli tarla ortaya koymak,
 • Başka bir yerde SGK’lı çalışmıyor olması,
 • İncemeler sonucunda istenilen koyunlara karşılık ağıla veya ahıra sahip olunması durumunda başvuru şartları incelenmektedir. İncelenme süresince yoğunluğa süreçleri değişebilir.

Küçükbaş Hayvan Destekleri Nelerdir?

Devlet Koyun Desteği Ne Kadar?

Devlet verdiği koyun desteği 300 koyuna kadar verilmektedir. Verilen destek de TİGEM tarafından belirlenerek hareket edilmektedir. Ayrıca proje için bazı destekler bulunuyor.

Bu destekler olarak destekten yararlanan kişiye veya başka geliri olmayan çiftçiye asgari ücret maaş verilmesi, başvuru sahibinin SGK kapsamlı korunma altına alınması, ihtiyaç sahibine koyunları için veteriner, yem, aşı gibi diğer desteklerden yararlanma imkanı veriliyor.

Devletin Koyun Desteği Şartları Nelerdir? Hibesi ve Teşviki

Devlet Koyun Desteği Veriyor mu?

Devlet koyun desteği belli aralıklarla devam ediyor. Bu tür işlemler için TİGEM veya ilinizde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüğü İl/İlçe Müdürlüklerine giderek başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz.

Bu tür işlemler toplu şekilde araştırmalarla ve incelemelerle yapılmaktadır. Bu projenin yerine geçmesi için de başvuru evraklarınızı ve başvuru durumunuzu önceden ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır.

Projenin en önemli detayı olarak hayvanlara bakan kişiye asgari ücret ödemesi ve sigorta priminin ödenmesi durumu oldukça güvenli olarak görülüyor.

Devlet Koyun Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet koyun desteği başvurularını ilinizde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüklerine gidilerek başvuru evraklarınızı vermeniz gerekmektedir. Devlet koyun desteği başvuru evrakları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Türkiye Cumhuriyet Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi
 • İpotek ettirilmesi için arazi tapularının olması,
 • Koyun desteği projesi için başvuru formu,
 • ÇKS kayıt belgesinin olması
 • Başvuru rehberinde belirtilen bazı evrakların yer alması bu tür detayları ilinizde bulunan Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek başvuruyu detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Koyun Hibesi Nasıl Alınır?

Koyun hibesi almak isteyen hayvancılıkla uğraşanların belirtilen kriterlerde olması ve şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Koyun Hibesi Şartları

Koyun hibesi almak isteyenlerde aranan şartlar;

 • Koyun besiciliği yapacak olan yerin alanı
 • Yem üretebiliyor olması
 • Cinsiyeti ve yaşı (Genç olması büyük avantaj)
 • Koyunların barınabileceği yerin olup olmaması
 • Hayvancılıkla aktif olarak uğraş içinde olması

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.