Devlet Yardımları

Devlet Yardım Parası Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatacak?

Devlet Yardım Parası; Devletin verdiği 1000 TL, koronavirüs için ihtiyaç sahiplerine, dar gelirli ailelere ya da virüs yüzünden işsiz kalanlara veya ücretsiz izin verilenler için yapılacak bir yardımdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı sosyal yardım destek paketi başvuruları 1 Nisan 2020 tarihinde başladı. Herkesin adresinden ödenecek olan bin TL 8 milyon kişinin yararlanacağı duyuruldu. Ancak

Devlet yardım parası için ilk ödemelerin 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren yapılacağını açıklayan Bakan Selçuk, ilk etapta 2 milyon 100 bin kişiye dağıtılacağı açıklandı. Ortalama olarak her aileyi 4 kişi üzerinden hesaplarsak yararlanacak kişi sayısının 8 milyondan fazla olacağı belirtilmiştir.

Peki devlet 1000 lira kime verecek? Devletin verdiği 1000 TL sorgulama, devletten bin TL destek başvuru, devletin verdiği bin TL kimleri kapsıyor gibi sorularınızın yanıtlarını vereceğiz.

Devletin Verdiği 1000 TL

Devletin verdiği 1000 TL başvuruları bakanlık sayesinde otomatik olarak gerçekleşeceği gibi ödemelerin 1 Nisan 2020 tarihinde başlanacağı açıklandı. Herkesin adresinden ödenecek olan 1000 TL’den 2022 sayılı kanun ile sosyal yardım alan bireyler yararlanabilecek.

Devlet yardım parası 1000 TL yardım parası sürecinin tamamen başladığı bugünlerde sizlerden tek istenen şey, yoğunluk oluşmamasıdır. Koronavirüsü yüzünden yapılan bu yardım için herkesin PTT’lere gitmemesi gerektiğinin altı vurgulanmıştır. Bizler de sizlerin lütfen bu konuda duyarlı olmasını talep ediyoruz.

Zor bir süreçten geçtiğimiz bugünlerde PTT’ye gitmeden önce mutlaka E-Devlet üzerinden sorgulama yapın.

Devlet 1000 Lira Kime Verecek

Devlet 1000 Lira kime verecek? sorusunun yanıtını net olarak belirtecek olursak, 2022 sayılı kanundan yararlananların alacağı belirtilmiştir.

Devlet yardım parası, Bakanlık tarafından otomatik olarak belirlenen bu yardım parası 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren adrese teslim edilecektir.

Bu yardım parası doğum yılının son rakamına göre sırayla tahsil edilecektir.

Doğum yılının son rakamları;

0 ve 5 olanlar 1 Nisan

1 ve 6 olanlar 2 Nisan

2 ve 7 olanlar 3 Nisan

3 ve 8 olanlar 4 Nisan

4 ve 9 olanlar da 5 Nisan’da adreslere teslim edilmek üzere 1000 TL yardım parasını tahsil edeceklerdir.

Devletin Verdiği 1000 TL Sorgulama

Devletten bin TL sorgulama ve devletin verdiği 1000 TL kimler alabiliyor sorularının yanıtı aynıdır. Devletin zor günlerde yapmış olduğu ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak için verdiği 1000 TL sorgulama ve kimler alabiliyor sorularının cevapları E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

devlet yardım parası

Devlet yardım parası E-Devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sistemi üzerinden alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz.

Devletten Bin TL Destek

Devletten bin TL destek kimlere verilir konusundaki bilgi tamamen net bir şekilde belirtilmiştir. Bakanlık tarafından belirlenecek kişilere yani 2022 sayılı kanundan yararlananlara verilecektir.

Devlet yardım parası E-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulamada herhangi bir sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır yazısıyla karşı karşıyaysanız bin TL yardımdan yararlanmıyorsunuz demektir.

Devlet Yardım Parası Veriyor Mu?

Devlet ihtiyaç sahibi, dar gelirli vatandaşlara yönelik para yardımı yapıyor.

Devlet Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

Devlet yardım parası için başvuru yapıldıktan sonra ön inceleme işleminden sonra onay süreci içinde olacaktır. Onaylandıktan sonra 10 iş günü içinde yatmaktadır.

Devletten Bin TL Destek Başvuru

Devletten bin TL destek başvuru yapmadan önce sorulacak soru; devletten bin TL destek nasıl başvurulur olmalıdır.

Bin TL destek başvurusu için herhangi bir yere başvurmanız gerekmemektedir. Bakanlığın belirlediği ve 2022 sayılı kanun kapsamında yardım alanların alacağı bu destek için torpil yapılması söz konusu bile olmayacaktır. Yapmanı gereken tek şey E-Devlet üzerinden sorgulama yapıp, adrese teslim edilmek üzere ücretsiz olarak paranızı almanızdır.

Devletten Nasıl Yardım Alabilirim

Devletten nasıl yardım alabilirim konusunda daha önceden de belirttiğimiz gibi 2022 sayılı yardım kanunundan yararlanıyorsanız alabilirsiniz.

Ancak  yararlanabileceğiniz başka devlet yardımı da mutlaka vardır. Bunun için gerekli yerlere başvuru yapmanız gerekmektedir. Devletimiz her türlü yardımı vatandaşlarına yapmaktadır. Özellikle ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza kesinlikle devlet sırtını dönmemektedir. Sadece yapmanız gereken şey ihtiyacınız olan sosyal yardım konusunda başvuru yapmanızdır.

Devletin vermiş olduğu diğer yardımlar için Devlet Yardımları konularımıza bir göz atın.

Devletin Verdiği 1000 TL Kimleri Kapsıyor

Devletin verdiği 1000 TL kimleri kapsıyor konusunda üstüne basa basa yapılan açıklama 2022 sayılı kanun kapsamında devletten yardım alan vatandaşlarımız yararlanacaktır.

2 milyon ihtiyaç sahibine 1000’er TL 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanacaktır.


17 Yorum

 1. Merhaba benim babam vefat ettiğinden dolayı annem dul aylığı alıyor ben çalıştığım İçin bundan yararlanamıyorum e devletten sorgulama yapıyorum annem için sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır diyor. Annem bu yardımdan yararlanamıyor mu bu durumda kadıncağızın aldığı bu maaş dışında bir geliri yok biz neden kapsam dışı kaldık acaba bir bilgisi olan var mı

  1. Bulundugunuz ilin kaymakamligina basvurun sosyal yardimlasmadan o sekilde yararlana bilirsiniz

   1. Bende baş vurdum nerdeyse ikisene olduesim yok engeliyim hic bir yerden yardim almiyorum
    Neden Bana cikmadi

    1. Engelli iseniz bulundugunuz ilin kaymakamlihina basvurun engelli maasi alanlar cok var elinizde engelli raporunuz var ise 100/ 40 850 tl 100/80 ise 990 tl yardim aliyorsunuz

 2. 4 çocuğumla kiradayım çocuklarım ikisi öğrenci diğerleri 4 ve 7 yaşındalar kira ve faturalarımı ödeyemiyorum öğrenci çocuklarım için tablet veya bilgisayara çok ihtiyacım var bende bundan yararlanmak istiyorum Allah rızası için yardım edin iletim dikkate alınmasını rica ediyorum saygılarımla

 3. HICBIR YERDEN YARDIM ALMIYORUM.FAKIRIM.UFAK COCUGUM VAR.BANA YARDIM ETSENIZ SEVINIRDIM.KENDIM AZERBAYCANLIYIM BURDA TURKIYEDE YAŞIYORUM.

 4. Ben ve eşim çalışmıyor 3 tane çocuğum var Biri 7 aylıktır biri de bebek hastalığıdır ihtiyacım var

 5. 100tl çok ihtiyacım var çok mağdurum iki çocuk annesiyim eşim evden kaçtı ekmek almaya param yok çok mağdurum Allah rızazı için yardıma çok ihtiyacım var

  1. Allah yar ve yardımcımız olsun ya bu eş nasıl bir eştirya çok üzüldüm ya insan ailesini bırakırmı ya yazıklar olsun bu adama

 6. İki çocuğum var evim kira maddi durumum kötü Faturalar kira geçim zor durumdayız yardımlardan yararlanmak istiyorum

 7. Merhaba ben Şencan Çalışmıyorum çocuğum ihtiyaç ları alabilmek için başvuru yapmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusuyus

 8. 5 çocuğum var Eşim çalışmıyor Evim kira zor durumdayım yardım eli uzatın

 9. Durumun yok evim kira aylık 700 veriyorum 5 çocuğum var yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 10. Bende baş vurdum nerdeyse ikisene olduesim yok engeliyim hic bir yerden yardim almiyorum
  Neden Bana cikmadi

 11. 48 yasindayim devletten bugune kadar cok yardim aldim su 3 aydan beri zenginin vergisini affeden devlet fakire krs koklatmiyor cumhur baskanin yalakalari sizler cumhur baskanina bu konuyu iletmediginiz belli ille sokaga cikip yada cumhurbaşkaninin karsisina geciptemi bu sorunumuzu dile getirelim

 12. Engelli iseniz bulundugunuz ilin kaymakamlihina basvurun engelli maasi alanlar cok var elinizde engelli raporunuz var ise 100/ 40 850 tl 100/80 ise 990 tl yardim aliyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu