Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor? Göz rahatsızlığı olan SGK’lı vatandaşlarımıza devlet tarafından gözlük için belirli bir miktar ödemektedir.

Aslında herkesin en çok merak ettiği Devlet kaç yılda bir gözlük veriyor? Devlet gözlüğü kaç yılda bir karşılıyor? Gözlük çerçevesi devlet kaç yılda bir ödenir? Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor 2020 yılındaki en çok merak edilen konular arasında yerini almıştır.

Sigortası ödenen, çalışan ve emekli olan vatandaşlarımız devlet hastanelerinde ya da SGK anlaşmalı hastanelerde göz muayenesi olduktan sonra, doktor tarafından reçete edildikten sonra gözlük alma hakkına sahiptir.

Devlet Gözlüğü Kaç Yılda Bir Karşılıyor?

Devlet gözlüğü kaç yılda bir karşılıyor? Devlet gözlükleri karşılaması için öncelikle devlet hastanesi ya da özel hastanelerden gözlük doktor tarafından gözlük raporu yazılması gerekmektedir.

SGK gözlük hakkı kaç yılda bir olarak değişmektedir? Bunun çok istisnai durumları mevcuttur. Gözlük camı ve çerçevesi değiştirilme süresi 3 yıl olarak belirtilmiştir. Bu 3 yıl içerisinde keyfi olarak kesinlikle gözlük camı veya çerçeve değiştirmeniz mümkün değildir.

Ancak 3 yıl süre dolmadan göz sağlığınızda ilerleme olduğu takdirde özellikle 0.5 diyoptrilik olması halinde 3 yıl sürenin dolmasını beklemeden istediğiniz zaman doktorunuzun rapor yazması halinde gözlük camı ve gözlük değişimi yapılabilir.

Görme bozukluğundaki ileri derece sorun olmadığı diyoptrilik durumlarında gözlük değişimi ya da gözlük camı değişimi söz konusu olamaz. Burada doktorunuzun sizi muayene etmesi sonucunda yazacağı rapor çok önemlidir.

SGK Gözlük Hakkı Sorgulama

SGK gözlük hakkı sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama bölümünden sorgulayabilirsiniz.

Devlet Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

TC İle Gözlük Hakkı Sorgulama

TC ile gözlük hakkı Sorgulama işlemi yapmak için SMS yöntemini kullanabilirsiniz. SMS ile gözlük hakkı sorgulama işlemi için;

Cam hakkı sorgulama işlemi için; CAM boşluk T.C. kimlik numarası boşluk Aile Sıra No yazılarak 5502’ye gönderilir.

Çerçeve hakkı sorgulama işlemi için; CERCEVE boşluk T.C. kimlik numarası boşluk Aile Sıra No yazıp 5502’ye gönderebilirsiniz.

tc ile gözlük hakkı sorgulama

Bu sorgulama işlemi bütün operatörler için aynı yöntemde yapılmaktadır. Ancak bu SMS sistemini kullanmak ek bir ücrete tabidir. Bu da her operatör için farklı ücretlendirilebilir.

SGK Gözlük Hakkı Kaç Lira?

SGK gözlük hakkı kaç lira 2020 yılında SGK kapsamındaki gözlük yardımı 3 yılda bir kere olmak şartıyla uzak çerçeve için 37.80 TL’dir. Bunun dışında farklı bir gözlük çerçevesi alan kişi yerli üretim çerçeve alırsa SGK tarafından karşılanan ücret 43.20 TL’dir.

Çerçeve Fiyatları

  • Uzak Çerçeve Bedeli: 37.80 TL
  • Yakın Çerçeve Bedeli: 37.80 TL
  • Yerli Üretim Çerçeve Bedeli: 43.20 TL

Gözlük Camı Fiyatları

Gözlük camı fiyatları 2020 yılında aşağıdaki gibidir.

  • 10.98 TL
  • 12.08 TL
  • 15.38 TL
  • 16.46 TL

Numaralı gözlük cam fiyatları gözlükçüden gözlükçüye değişmektedir.

SGK Gözlük İçin Ne Kadar Ödüyor?

SGK gözlük için ne kadar ödüyor? SGK’nın ödediği gözlük bedeli bellidir. Siz 500 TL’lik gözlük de alsanız 100 TL’lik gözlük de alsanız, SGK’nın karşıladığı miktar düşülerek gözlük kullanıcısından kalan para tahsil edilir.

SGK’nın gözlük maliyetinin tamamını karşılamayacağını bilmelisiniz. Bütçenize göre gözlük çerçevesini ve camını seçmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Devletin Karşıladığı Gözlük Modelleri

Devletin karşıladığı gözlük modelleri hakkında tam olarak net bir bilgi yoktur. Ancak devletin karşıladığı gözlük modelleri yerli üretim olursa karşıladığı miktar daha da yükselmektedir.

Çerçeve için devlet 37.80 TL karşılamaktadır. Ancak bu çerçeve yerli üretim olursa bu miktar 43.20 TL olmaktadır.

SGK Gözlük Çerçeve Modelleri

SGK gözlük çerçeve modelleri, SGK anlaşmalı gözlük modelleri ve fiyatları sadece SGK’nın karşıladığı fiyatı ödemektedir. Hangi modeli beğenirseniz beğenin yerli üretimlerde SGK bir miktar daha fazla ödeme yapmaktadır.

Seçtiğiniz modelin fiyatından SGK’nın karşıladığı ücret çıkartılıp geri kalanı kendi bütçenizden ödemek zorunda kalırsınız. Kendi bütçenize göre en uygun gözlük modelini seçip almanız bütçenizi etkilemeyecektir.

SGK gözlük modelleri konusunda herhangi bir kısıtlama getirmemiştir. Sadece aradaki farkı kendi cebinizden ödemeniz gerekecektir. Ancak SGK yerli çerçeve tercihi yapanlara az bir miktar fazla ödenek sunmaktadır.

Devletin Karşıladığı Gözlük Çerçeveleri

Devletin karşıladığı gözlük çerçeveleri 2020 yılında modeline göre fiyat değişmektedir. Fakat modele göre devlet ekstra bir destek vermemektedir.

Ancak devletin karşıladığı gözlük çerçevelerinde yerli üretim alacak olursanız karşıladığı fiyat da ona göre değişmektedir.

Devlet gözlük için ne kadar ödüyor 2020 yılında devlet yardımları arasında yerini almaktadır. Ancak çok fazla bir miktar ödemesi gerçekleşmemektedir. Ortada geçen bir söylentide mevcuttur. Bu söylenti hastanın çalışmışlık süresi, sigorta prim  ve muayene edilmiş olduğu söylenmektedir. Bu da SGK’nın gözlük için karşıladığı para miktarını etkilediği söyleniyor.

Böyle bir durumun olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir. Sadece SGK’nın belirli bir ücret ödediği bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.