Finans

Devlet Bankaları Hangileri?

Devlet bankaları hangileri? Bir çok kişi devlet bankaları hangileri olduğu konusunda pek bir bilgiye sahip değildir.

Ülkemizde hizmet içinde olan ve kamu bankası olarak geçen 3 tane kalkınma ve yatırım bankaları ve 3 tane de katılım bankası olmak üzere toplam olarak 6 tane banka vatandaşlara hizmet vermektedir.

Vatandaşların yatırım bankalarını duymamaları oldukça normal bir durumdur. Genel olarak işlemlerimizin çoğunu katılım bankalarından gerçekleştirdiğimiz için, yatırım bankalarının şubeleri her yerde bulunmuyor.

Devlet Bankaları Listesi

Devlet bankaları listesi olarak kamu bankası adı altında vatandaşların bildiği 3 banka bulunmaktadır. Bu bankalar mevduat bankaları adı altında geçmektedir.

Mevduat bankaları adı altında geçen bu bankalara ek olarak yatırım bankaları da mevcuttur. Yatırım bankaları da kamu bankaları arasında yerini alır ancak her yerde şubeleri yoktur.

Devlet bankaları hangileri konusunda sizlere 3 katılım bankasının ve 3 yatırım bankasının hangileri olduğundan bahsedeceğiz. Öncelikle sizlere devlet bankaları hangileri konusunu açıklayalım.

Devlet Bankaları Hangileri

1.Ziraat Bankası: Genel olarak devletin teşvik ettiği hayvan ve çiftçi kredisi imkanlarının en iyi olduğu banka sınıfında Türkiye’de en iyi bankadır. Sadece hayvancılık ve çiftçiler için de değil, vatandaşlar için de imkanlarının iyi olduğu bankadır. Kredilerin faiz oranlarının gayet makul seviyelerde olduğunu bütün vatandaşların bildiği gibi, Ziraat Bankası’da kredi faizlerini oldukça makul seviyelerde tutmaya devam etmektedir. Ziraat Bankası’nın %100’ü Başbakanlığa aittir.

Ziraat Bireysel Emeklili Başvurusu ve İptali Nasıl Yapılır?

2.Vakıfbank: Kamu bankaları arasında yerini alan diğer bankalar arasındadır. Genel olarak diğer kamu bankalarının sunmuş olduğu imkanlara yakın olarak hizmet vermektedir. Vakıfbank’ın %58’i Başbakanlığa, %25’i halka açık ve %17’si de devlet vakıflarının bazılarına aittir.

3.Halkbank: Devlet bankaları hangileri; Genellikle devletin hibe ve faizsiz kredi hizmetlerini KOBİ veya esnaflara sunan bankadır. Devlete ait bir çok gayrimenkul satışlarının yapıldığı ve TOKİ’nin de satış aracılığının yapıldığı bankadır. Halkbank’ın adından da bilindiği gibi %51’i Başbakanlığa, %49’u da halka açık bir bankadır.

devlet bankaları hangileri

4.İller Bankası: İLBANK A.Ş. ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş olup, İl Özel İdareleri ve Belediyeleri’ne ait bir bankadır. Bankacılık, sigortacılık, harita, içme suyu, kanlizasyon, atık su arıtma, katı atık depolama, kentsel dönüşüm gibi alanlarda daha çok hizmet vermektedir.

5.Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası: İlk kurulduğu zaman ismi 1975 yılında Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası A.Ş. adını almıştır. 10 Ekim 1999 yılında Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. adı ile yeniden kurulduğu belirtildi. 24 Ekim 2018 yılında TBBM’de yeniden yapılandırılma ile birlikte şimdiki adı olan Türkiye Kalkınma ve Yapılandırma adı verildi. Kurulduğu yıllardan itibaren başta sanayi ve turizm olmak üzere, enerji, sağlık sektöründe bulunan işletmelere finans sağlayan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir bir bankadır.

6.Türk Eximbank: Devlet bankaları hangileri; Diğer bir adı Türk İhracat Kredi Bankası olan adı gibi ihraç malların dünya geneline açılmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir kamu bankasıdır. Kredi, garanti ve sigorta gibi işlemlerinin de beraber yürütülmesini sağlar. Türk Eximbank’ın asıl amacı ihracatın tamamen gelişmesini, ihraç edilen malların çeşitlendirilmesi, ihraç mallarına yeni pazar kazandırmak ve ihracatçıların uluslararası ticaret kapasitesini arttırmak amacıyla faaliyet göstermektedir. Genel olarak ihraç alanında teşvik etmektedir.

Diğer bir kamu bankası adı altında geçen bankalar da mevcuttur ancak özel şahı ve devlet ortaklığıyla faaliyet göstermektedir.

 • Albaraka Türk: %65.99 yabancı ortakların payı, %8.77 yerli ortakların payı, %25.23 halka açık pay olarak hizmet vermektedir.
 • Kuveyt Türk: %62.24 Kuveyt Finans Kurumu’na, %18.72’si Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, %9’u Kuveyt Sosyal Güvenlik Kurumu’na, %9’u İslam ve Kalkınma Bankası’na ve %1.04’ü diğer ortaklara ait olarak hizmet vermektedir.
 • Türkiye Finans: %67.03’lük en büyük paya sahip The National Commercial Bank grubuna aittir. % 10.57’lik pay ise Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye aittir. %22.40’lık pay da diğer ortaklara ait olarak hizmet vermektedir.

Devlete Ait Olmayan Bankalar

Devlete ait olmayan bankalar arasında yukarıda vermiş olduğumuz isimler dışındaki bütün bankalar devlete ait olmayan bankalardır.

Devlet bankaları hangileri bölümünde sizlere devlet bankaları hakkında geniş bir bilgi vermiştik. Şimdi de sizlere devlete ait olmayan bankalar hakkında bilgi verelim.

Devlete ait olmayan bankalar yerli sermayeli ve yabancı sermayeli olarak 2’ye ayrılmaktadır.

 • Yerli Sermayeli Bankalar: Akbank, Şekerbank, TEB, İş Bankası, Yapı Kredi, Turkish Bank, Fibabank ve Anadolubank da yerli sermayeli bankalar arasındadır.
 • Yabancı Sermayeli Bankalar: Citibank, HSBC, Alternatif Bank, ING, QNB Finansbank, Denizbank, Odeabank ve Garanti Bankası yabancı sermayeli bankalardır.

Enpara Sanal Kart Nasıl Oluşturulur? Limiti Nasıl Arttırılır?

Devlet Bankaları Hangisi

Devlet bankaları hangisi daha iyi diye soruyorsanız; genel olarak devlet bankaları birbirleriyle ortak çalışma yürütmektedir. Vatandaşlarımızın bildiği Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank dışında devlete ait olan bankalar da bulunmaktadır.

Devlet bankaları hangileri diye soracak olursanız devlet destekli olarak adlandırılan bankalar aşağıdakilerdir.

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türk Eximbank
 • İller Bankası
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası
 • Birleşik Fon Bankası
 • Adabank

Devlet Bankalarından Kredi Oranları

Devlet bankalarında kredi oranları bütün bankalarda değişmektedir. Ancak ortak alınan faiz oranları bütün kamu bankalarında aynıdır.

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, tarım kredisi, KOBİ ve esnaf kredileri bütün bankalarda değişkenlik göstermektedir. Kamu bankalarına ait krediler diğer bankalara göre daha uygun faizli olmaktadır.

Devlet bankaları hangileri; Her bankanın ödeme şartları farklıdır. Bunun için en uygun ödeme yöntemini seçip, bütçenize en uygun krediyi kullanabilirsiniz.

Devlet Bankaları Faiz Oranları

Devlet bankaları faiz oranları bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Kredi oranlarını, ödeme yöntemlerini ve taksit sayılarının kararını verip hangi bankadan kredi çekmek istediğinizi kendiniz belirleyin.

 • Ziraat Bankası

İhtiyaç Kredisi: %1,05

Konut Kredisi: %0,94

Taşıt Kredisi: %0,96

Sıfır Konut Kredisi: %0,79

 • Vakıfbank

 İhtiyaç Kredisi: %1,05

Konut Kredisi: %0,94

Taşıt Kredisi: %95

 • Halkbank

İhtiyaç Kredisi: Maaş müşterileri için %0,98, maaş müşterisi olmayanlara %1,07

Konut Kredisi: %0,94

Taşıt Kredisi: %0,94

Sıfır Konut Kredisi: %0,79

En uygun faizli ve ödeme seçenekli krediler için banka şubelerine gidip müşteri temsilcisiyle görüşmeniz en doğru karar olacaktır.

Devlet Bankalarının İsimleri

Devlet bankalarının isimleri olarak sizlere bilgi vermek gerekirse, yaptıkları işler hemen hemen aynıdır. Ancak farklı işlemleri de mevcuttur.

Devlet Bankalarının İsimleri

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Türk Eximbank
 • İller Bankası
 • Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası
 • Birleşik Fon Bankası
 • Adabank

Devlet Bankaları Faiz İndirimi

Devlet bankaları faiz indirimi 1 Ocak 2020 yılından itibaren faizlerde indirim yapılacağı duyurulmuştu. Ancak dünya genelinde olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs yüzünde 3 kamu bankası haricinde herhangi bir bankadan indirim gelmemişti.

En Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Devlet bankaları hangileri; Bundan sonraki zamanlarda salgın hastalığın etkisini kaybetmesi sonrasında kamu bankalarından başka diğer bankalar da faiz indirimine gideceği söylentileri dolaşmaktadır.

Devlet Bankaları Kredileri

Devlet bankaları kredileri kamu bankaları ortak karar alarak faizleri birbirlerine yakın bir oranda tutma çabasında olmaktadır. Bilindiği gibi Ziraat Bankası konut kredilerinde en son faiz oranını %0.99 oranına çekmişti.

Önümüzdeki günlerde kamu bankaları yeni bir indirime gitmeyi planlıyor. %0.79 oranında faiz indirimine gidileceği de söylemler arasında yerini almaktadır. Ancak virüs yüzünden tam olarak tarih verilmediği gibi, herhangi bir zamandan kredi faizlerinde indirime gidilebileceği dile getirilmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu