devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım

Cenaze Parası Nasıl Alınır?

Cenaze Parası Nasıl Alınır?

Cenaze parası nasıl alınır? Cenaze parası SGK tarafından her sene ölen kişinin yakınına verilir. Cenaze yardımı olarak bilinen cenaze parası için her sene miktar değişmektedir.

Cenaze parası olarak bilinen cenaze ödeneği ücreti her yıl bir önceki yıla göre TÜİK tarafından TÜFE oranına göre değişkenlik göstermektedir.

Cenaze Parası Nasıl Alınır?

Cenaze parası nasıl alınır? Cenaze parası almak için bazı şartları yerine getirmiş olunması gerekmektedir. Vefat eden kişinin iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat etmesi, sürekli olarak iş görmezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı alırken vefat etmesi, kendisi için 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş haldeyken sigortalı olanın hak sahiplerine verilmektedir.

Cenaze parası nasıl alınır? Ayrıca 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi bildirilenlerin hak eden hak sahipleri cenaze parası ödemesi alabilmesi için ölüm tarihinden itibaren sigortalı olup olmadığına bakılmayacaktır.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ölüm Aylığı Ne Kadardır?

Cenaze parası nasıl alınır? Sırasıyla hak sahipleri eş, yoksa çocuk, yoksa anne veya babasına, yoksa kardeşlerine verilmektedir. Cenaze parası, cenazeyi bu kişilerden farklı olarak gerçek ya da tüzel kişiler tarafından belgelendiği takdirde gerçek ya da tüzel kişilere ödeme yapılır.

Cenaze Parası İçin Nereye Başvurulur?

Cenaze parası için nereye başvurulur? Cenaze parası nasıl alınır? Cenaze parasını almak için, ölen kişinin hak sahipleri ölüm tarihinin belli olduğu bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü merkezine başvurulması gerekmektedir.

Cenaze parası nasıl alınır? Sorusu hala sorulmaktadır. Bir durum söz konusu da mevcuttur. Sigortalı ölen kişinin ölüm tarihi kütüğe işlenmediyse, dilekçe ile beraber sigortalının ölüm tarihinin belli olduğu ölüm belgesiyle birlikte SGK’ya verilmesi gerekmektedir.

Cenaze Parasını Kimler Alır?

Cenaze parasını kimler alır? Cenaze parasını sigortalının sırasıyla eşi, yoksa çocukları, yoksa anne veya babasına, yoksa kardeşlerine verilmektedir.

Eğer bu yakınlarından başka kimsesi yoksa, cenazeyi kaldıran kişi veya kişilere verilmektedir. Ancak cenaze parasını almak için cenazeyi kaldıran kişilerin kanıtlayabilecek belgesi olması gerekmektedir.

Cenaze parası nasıl alınır? diye soran kişiler yukarıda bahsedilenlerin dışında kesinlikle kanıtlanacak belge olmadan akraba haricindeki hiç bir kişiye cenaze parası ödenmemektedir.

Cenaze Parası İçin Gerekli Evraklar

Cenaze parası için gerekli evraklar ya da istenen belgeler çok zor alınacak belgeler değildir.

Cenaze Parası İçin Gerekli Belgeler

  • Cenaze parası ödenmesi için dilekçe
  • Ölüm belgesi
  • Vukuatlı nüfus örneği
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Veraset ilamı

Cenaze parası nasıl alınır? Yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak ibraz ettiğiniz takdirde cenaze parasını alabilirsiniz.

Cenaze Ödeneği Dilekçesi

cenaze parası nasıl alınır

Cenaze Parası Ne Kadar 2020

Cenaze parası ne kadar 2020 yılında TÜFE’ye göre her sene değişkenlik göstermektedir. Geçen seneki alınan cenaze parasıyla bu sene alınan cenaze parası miktarı aynı değildir.

Cenaze parası nasıl alınır? Cenaze parası miktarı TÜİK tarafından TÜFE’ye göre değişkenlik göstermektedir. 2019 yılında 716 TL olan cenaze ödeneği, 2020 yılında 801 TL olmuştur.

Cenaze ödeneğini almak için sadece gerekli belgelerle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Cenaze Parası Sorgulama

Cenaze parası sorgulama işlemini yapmanız için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.

Cenaze parası nasıl alınır? Cenaze parası sorgulama için E-Devlet sisteminden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Şahıs Ödemeleri Sorgulama kısmından öğrenebilirsiniz.

Cenaze ödeneği almanız için ölüm tarihinden 5 yıl içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Cenaze Parası Kimlere Verilir?

Cenaze parası kimlere verilir? Cenaze parası sigortalının sırasıyla eşine, yoksa çocuklarına, yoksa anne ve babasına, yoksa kardeşlerine verilmektedir.

Ayrıca cenaze parasını aile dışında cenazeyi kaldıran kişilere de verilir. Ancak cenazeyi kaldırdığına dair belgelerin olması gerekmektedir. Aksi takdirde belge olmadan yani harcamalarını belgeleyen kağıtlar olmadan cenaze parası kesinlikle ödenmez.

SGK’dan Cenaze Parası Nasıl Alınır?

SGK’dan cenaze parası nasıl alınır? Cenaze parası nasıl alınır? Sigortalı kişinin 5510 Sayılı kanun gereği aynı çatı altında yaşadıktan sonra vefat eden sigortalının hak sahibi olan kişilere cenaze parası ödenmektedir.

Cenaze parasını eğer hak sahipleri cenazeyi kaldırmamışsa, cenazeyi kaldıran kişilerin harcamalarını yaptıktan sonra faturalarıyla birlikte bildirmesi gerekmektedir.

Cenaze parası için hak sahibi eş veya çocukların ölüm aylığı başvurusu yaptıkları sırada, cenaze parası için ayrı bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Vefat ibraz edildiği için cenaze parası ödemesi için herhangi bir fatura veya talep edilmesi gerekmiyor.

Bilgisayar ortamında başvuru yapıldığı için otomatik olarak cenaze parası da ödenmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.